عناصر طالبان در آستانه سالگرد اشغال «قندوز»، بار دیگر به این شهر در افغانستان حمله کردند.

شماری از عناصر طالبان مسلح به کلاشنیکف و دوش ‌پرتاب های آر ‌پی‌ جی در داخل شهر دیده شده اند. برخی هم در حال جبهه گرفتن در پشت بام خانه ها هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، خبرگزاری رویترز گزارش داد طالبان بامداد امروز به مناطق جنوبی و شرقی قندوز حمله کرده و اقدام به پیشروی به داخل این شهر کردند.

«شیرعلی کمال» فرمانده محلی پلیس در قندوز گفته است که «نبردها بامداد امروز به وقت محلی آغاز شد و همچنان در اطراف شهر ادامه دارد. برخی عناصر طالبان در منازل مسکونی مقر زده اند.»

شیرعلی کمال گفته است: «نیروهای دولتی تمام تلاش خود را برای عقب راندن آنها انجام می ‌دهند.»

بالگردهای نظامی در حال پرواز هستند و صدای تیراندازی شنیده می شود. یک سال پیش در همین روزها بود که نیروهای افغان تحت پشتیبانی حملات هوایی و نیروهای ویژه آمریکا تلاش کردند تا شورشیانی را که پرچم طالبان را در مرکز این شهر برافراشته بودند، به عقب برانند. کنترل این شهر به ‌دست طالبان در سال گذشته، بزرگ‌ ترین پیروزی این گروه طی 15 سال به شمار می‌ رفت. این گروه توانست برای مدتی شهر را به تصرف خود درآورد.

شماری از عناصر طالبان مسلح به کلاشنیکف و دوش ‌پرتاب های آر ‌پی‌ جی در داخل شهر دیده شده اند. برخی هم در حال جبهه گرفتن در پشت بام خانه ها هستند.

«محفوظ الله اکبری» یک سخنگوی پلیس گفت نیروهای امنیتی در تدارک بیرون راندن عناصری از طالبان بودند که در جنوب و غرب قندوز حضور دارند.

او گفت: «طالبان در برخی منازل مسکونی هستند و ما باید با احتیاط این عملیات را انجام دهیم.»

وزارت کشور افغانستان اعلام کرد که استحکاماتی به شهر ارسال شده است.

این حمله که یک روز پیش از آغاز کنفرانس خیریه در شهر «بروکسل» بلژیک صورت گرفته، اوضاع آشفته امنیتی در افغانستان که نیروهای دولتی آن به طور تقریبی کنترل دو سوم کشور را در اختیار دارند، تایید می کند. رئیس‌ جمهور افغانستان با هدف «تضمین دریافت کمک‌ مالی از جامع بین ‌الملل تا سال 2020 میلادی به منظور بازسازی این کشور جنگ‌ زده»، با قدرت‌ های جهان در بروکسل دیدار می‌ کند.

«ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان در حساب توییتری خود نوشت: «عملیات گسترده ای در قندوز از چهار جهت آغاز شده است.»

چنین تحرکاتی احتمالات در مورد اشغال مجدد قندوز را قوت بخشیده است.

سقوط قندوز یکی از شدیدترین آسیب های وارده به دولت کابل پس از عقب نشینی نیروهای بین المللی در پایان سال 2014 محسوب می شد.

افزایش فعالیت‌ های گروه طالبان در قندوز، در عین حال به نگرانی‌ هایی در تاجیکستان، همسایه افغانستان نیز انجامیده و دولت آن کشور به تازگی اعلام کرده با «حمایت مالی چین» به ساخت یک پایگاه نظامی و تاسیسات مرزی اقدام می‌ کند.

در تاریخ هشتم سپتامبر مقامات افغانستان هشدار دادند که طالبان ممکن است به ‌زودی مرکز ولایت «اوروزگان» را تصرف کند. در همان زمان نیروهای مسلح دولتی با حمایت سربازان آمریکایی در حال نبرد در اطراف شهر «هلمند» و خود شهر قندوز بودند.

قندوز نزدیک به 250 هزار نفر جمعیت دارد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.