رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: با افزوده شدن یک‌هزار و ۵۱۷ مورد جدید کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در سیستان و بلوچستان شمار مبتلایان این ویروس در استان به ۶۰هزار و ۳۷۷ نفر رسید. شهرهای زاهدان، میرجاوه، چابهار، ایرانشهر، زابل به دلیل رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی در وضعیت قرمز است.

به گزارش جماران؛ ایرنا نوشت: آمار یک‌هزار و ۵۱۷ نفری کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته و بیمارستان‌های مملو از بیماران بد حال کرونا نشان می‌دهد مردم سیستان و بلوچستان در دو راهی مرگ و سلامتی قرار دارند و باید دید که چه تصمیمی برای آینده خود خواهند گرفت.

همه ما در زندگی بر سر دوراهی‌های زیادی قرار گرفته‌ایم دوراهی‌هایی که ما را در مسیر انتخاب‌های گوناگونی قرار داده مسیرهایی که گاه به نفع ما و گاهی به ضرر ما تمام شده اینکه ما به کدام سمت برویم و کدام مسیر را انتخاب کنیم به عوامل مختلف، ملزومات عقلانی، ارتباطی و اجتماعی زیادی بستگی دارد این روزها یکی از این دوراهی‌هایی که همه ما مردم به نوعی در زندگی روزمره خودمان با آن درگیریم مسیر سلامتی و مرگ در مواجهه با  کروناست.

در مواجهه با کرونا ما با دوراهی مواجه هستیم موضوعی که علاوه‌بر تأکید متخصصان حوزه بهداشت و درمان جهانی و کشوری، جزو بدیهیات محسوب می‌شود از همان سال ۹۸ که این ویروس وارد کشور ما شد و  به نوعی خود را نشان داد این دوراهی با ما بوده و هست.

ابتدای جولان این ویروس در نقاط به نقاط کشورمان آن زمانی که ریه‌ها و زیست انسان‌های این مرز و بوم محل تاخت و تاز کرونا بود برای اینکه در این دو راهی سلامت و مرگ مسیر درستی انتخاب شود راه‌حل‌ها، پیشنهادها و راهبردهای گوناگونی وجود داشت راهبردهایی که داروهای ضدویروس و آنتی‌بیوتیک‌ها و حتی داروهای عطاری‌ها را شامل نمی‌شد بلکه  رعایت یک سری پروتکل‌ها و قوانینی بود که در زندگی ما کمتر شناخته و نهادینه شده بود. 

پروتکل‌ها و قوانینی که به ما در مقابله با کرونا  پیشنهاد شده این روزها حتی اگر از یک کودک نیز پرسیده شود به درستی به آن اشاره می‌کند این پروتکل‌ها چیزی نیست جز همین ماسک‌ها، دست شستن‌ها، دستکش‌ها و مواد ضدعفونی‌کننده و رعایت فاصله‌ گذاری اجتماعی که بارها و بارها از رسانه‌های مختلف و وسایل دیداری و شنیداری اطلاع رسانی شدند. 

باید دید مردم در این دورراهی که قرار گرفتن یعنی همان سلامتی و مرگ و با این راه‌حل‌ها و راهبردهایی که برای انتخاب مسیر درست دارند کدام مسیر را انتخاب می‌کنند آیا آنان سلامتی را بر می‌گزینند و یا اینکه از دنیا دست شسته و به سوی مرگ رهنمون می‌شوند گزارش زیر می‌تواند وضعیتی را از سیستان و بلوچستان برای شما به تصویر بکشد وضعیتی که در آن کرونا جهش یافته بسیار گسترده شده و خانواده‌های بسیاری را با خود درگیر کرده ما در این گزارش می‌خواستیم ببینیم که مردم در انتخاب و در این دو راهی کدام راه را برگزیدند و اینکه چرا؟

انتخاب

به بهشت محمد زاهدان رفتیم جایی که این روزها غباری غم‌آلود فضا را فرا گرفته در گوشه به گوشه آن خانواده‌هایی به صورت پراکنده و اندک عزیزان خود را که به کرونا مبتلا شده بودند به خاک می‌سپارند، در این فضا به سراغ خانواده‌هایی رفتم که در سوگ عزیزانشان نشسته بودند زن جوانی که در گوشه‌ای آرام گریه می‌کرد می‌گوید: پدرمان بخاطر سهل انگاری فوت شد ما در مهمانی‌هایی شرکت می‌کردیم که فاصله‌ گذاری اجتماعی معنی نداشت. حیف که دیر شده دیگر نمی‌شود جبران کرد. 

سیما مهدوی دختر دیگر زاهدانی که مادرش را بخاطر کرونا از دست داده و تجربه درد سخت کرونا را داشته می‌گوید: چند هفته مادرم در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان بوعلی بستری بود اما نتوانست طاقت بیارد.

او در حالیکه اشک از چشمانش جاری می‌شد گفت: کمترین کاری که می‌توانستیم بکنیم مراعات بود اگر کمی به خودمان سخت گرفته بودیم و ماسک می‌زدیم الان مادر در کنارمان بود. 

شرایط بیمارستان نیز تعریفی نداشت وقتی که به بخش عفونی بیمارستان بوعلی زاهدان رفتیم با بیمارانی روبرو شدیم که حتی قدرت تکلم و صحبت‌کردن شان نیز از دست رفته بود در این بین علی شفیعی مرد جوانی که به کرونا مبتلا شده می‌گوید: رفتم مهمانی و بعد از آن علایم شروع شد همیشه به همه می‌گفتم من ورزشکارم و کرونا نمی‌گیرم اما این بیماری به سراغم آمد ای کاش بمیرم دیگر طاقت این حال را ندارم. 

رضا آروند در  محل تحویل اجساد کرونایی بود مستاصل از هر شرایطی با چشمانی که ساعت‌ها به خود خواب ندیده و دستانی که در جوانی می‌لرزید می‌گوید: خواهرم را کرونا از ما گرفت  همه‌اش به خاطر  جشن تولدی بود که برگزار کردیم و هیچ کدام ماسک نداشتیم. 

عباس اربابی بازاری مسنی که کرونا گرفته نیز می‌گوید: بچه‌ها و نوه‌ها مرتب به خانه‌ ما می‌آمدند و از آن‌ها کرونا گرفتم.

او با بیان اینکه کرونا جانی برایش نگذاشته بود ادامه داد: مردم تو رو خدا نکات بهداشتی را رعایت کنید من الان با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنم. 

هانیه شه بخش که در محوطه بیمارستان بوعلی نشسته نیز از عدم رعایت‌های خانواده‌گیشان و جدی نگرفتن ماسک گفت و ادامه داد: فکر می‌کردیم ما کرونا نمی‌گیریم همه جا می‌رفتیم، همه عروسی‌ها، فکرش را نمی‌کردیم یک روز زاهدان اینقدر اوضاع خراب شود.

این جوان زاهدانی ادامه داد: الان سه نفر از اعضای خانواده من در این بیمارستان بستری هستند دیگر نمی‌دانیم چکار کنیم خدا به ما رحم کند. 

رکورد جدید کرونا در سیستان وبلوچستان

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: با افزوده شدن یک‌هزار و۵۱۷ مورد جدید کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در سیستان و بلوچستان شمار مبتلایان این ویروس در استان به ۶۰هزار و ۳۷۷ نفر رسید.

دکتر سیدمحمد هاشمی‌شهری افزود: با فوت ۲۶مورد جدید، شمار فوتی‌های کرونا در سیستان و بلوچستان به یک‌هزار و ۶۷۴نفر رسید.

وی با بیان اینکه ۷۱۲ بیمار حاد تنفسی و ۴۰۹مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند افزود: مردم در صورت امکان و نداشتن ضرورت در خانه بمانند و چنانچه از خانه بیرون می‌روند اصول بهداشتی و آداب تنفسی را به خوبی رعایت کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان ادامه داد: از آنجایی که کشف راه‌های انتقال کرونا و عوارض ناشی از آن نیازمند گذشت مدت‌زمانی از شیوع و اپیدمی ویروس است و سپس بر اساس یافته‌های علمی رفتار عامل بیماری شناسایی می‌شود ضروریست شهروندان تمام نکات بهداشتی را رعایت کنند.

وی گفت: افزون‌بر ۹۰ درصد موارد مثبت کرونا در سیستان و بلوچستان از نوع جهش یافته انگلیسی و دلتا است.

هاشمی از وضع فوق بحرانی کرونا در سیستان و بلوچستان خبر داد و افزود: شهرهای زاهدان، میرجاوه، چابهار، ایرانشهر، زابل به دلیل رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی در وضعیت قرمز است. 

وی بیان کرد: روزانه افزون‌بر ۲ هزار و ۳۰۰ تست کرونا در سیستان و بلوچستان انجام می‌شود که حدود ۳۹ درصد آنان مثبت است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: شدت بیماری زایی ویروس جهش یافته همراه با تاخیر در مراجعه بیماران به مراکز درمانی و خود درمانی سبب افزایش مرگ و میر ناشی از کرونا در سیستان و بلوچستان شده است.

وی اظهارداشت: ۶۰ درصد از مبتلایان به کرونا در سیستان و بلوچستان سن بین ۳۰ تا ۶۰ سال دارند که باید حواسمان به این مساله باشد.

 

واکسیناسیون همگانی نیاز سیستان وبلوچستان

مدیرکل دفتر مدیریت بحران سیستان و بلوچستان گفت: درخواست این استان واکسیناسیون افراد بالای ۱۸ سال است که رییس جمهوری نیز در نشست دیروز ستاد ملی کرونا به این موضوع صحه گذاشته و به نوعی تایید کردند.

علیرضا شهرکی افزود: در کل کشور  واکسیناسیون افراد  بالای ۷۰ سال در حال انجام  است در حالیکه در سیستان و بلوچستان با توجه به شرایط افراد بالای ۶۰ سال در حال واکسینه شدن هستند.

وی بیان کرد: به جهت اینکه بتوانیم کنترل جمعیت کرده و مراکز واکسیناسیون، مرکز تجمع و انتشار ویروس نشود دوستانمان در مجموعه بهداشت و درمان شرایطی را فراهم می‌کنند که با همکاری سپاه در هفت نقطه پیش‌بینی شده بتوانیم واکسیناسیون را با همکاری گروه‌های جهادی سپاه توسعه دهیم.

فرصت برای جبران باقیست 

هرچند مرگ نعمتی است که خداوند برای تمام بنده‌هایش مقدر کرده اما این روزهای سیستان و بلوچستان نشان می‌دهد که چقدر ما در این انتخاب‌ها و در این دوراهی‌های زندگیمان که کرونا پیش روی ما گذاشته بود نابجا عمل کردیم شاید اگر ۲ هفته قبل یا سه هفته قبل عروسی‌هایمان برگزار نمی‌کردیم اگر جشن تولدهایمان را با حضور انبوهی از مهمانان برگزار نمی‌کردیم اگر در صف‌ها در نانوایی‌ها در خریدهای‌مان پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌ها را رعایت می‌کردیم شاید اکنون خیلی از ماها بازنده این دوراهی سلامت و مرگ نبودیم و یا خیلی از ماها مسیر سلامتی را انتخاب می‌کردیم.

آمار دور رقمی مرگ و میر کرونا در سیستان و بلوچستان نشان می‌دهد انتخاب ما انتخاب درستی نبوده است. با تمام این مشکلات هنوز فرصت است تا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی خود و خانواده‌مان را از مرگ حتمی نجات دهیم.

 

استقرار نماینده ویژه وزیر بهداشت در استان سیستان و بلوچستان/ آغاز واکیسناسیون افراد بالای ۵۰ سال از هفته آینده در استان/ فقط ۴۰ درصد مردم از ماسک استفاده می‌کنند/ بیشتر مرگ و میرها مربوط به جوانان است

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: در حال حاضر همه مملکت به خاطر توجهی که به استان سیستان و بلوچستان می‌شود، برای رفع مشکلات این استان بسیج شده‌اند.

حسینعلی شهریاری در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره آخرین وضعیت استان سیستان و بلوچستان در خصوص وضعیت تامین آب گفت: مشکل آب به صورت جدی در استان وجود دارد؛ در شهر زاهدان ۳۰ درصد مردم آب ندارند و مشکلات زیادی در رابطه بی‌آبی وجود  دارد، مخصوصاً امسال که هم خشکسالی شدید است و هم اینکه متاسفانه افغانستان سهمیه آب سیستان را نداده است.

وی یادآور شد: یک مقداری از آب استان سیستان و بلوچستان از افغانستان می‌آید که آن هم جلویش را گرفته‌اند، بنابراین هنگامی که به خود زابل آب نیاید نمی‌شود به زاهدان آب بدهند چراکه اولویت با مردم سیستان است.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در رابطه با آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان سیستان و بلوچستان که گفته می‌شود در شهرهای قرمز پیک پنجم وارد شده است، اظهار داشت: خیرین وارد عمل شده‌اند، آقای مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام کمک‌های خوبی را فرستاده‌اند، وزارت بهداشت و درمان اعلام کرده است هر نیازی لازم باشد اعم از تجهیزات و دارو در اسرع وقت خواهند فرستاد و وزیر بهداشت هم یک نماینده ویژه فرستاده است که تا پایان فروکش کردن این پیک در استان سیستان و بلوچستان مستقر شود.

وی درباره اینکه گفته می‌شود تجهیزات پزشکی در استان با کمبود مواجه است، اظهار داشت: با همین وضعیت فعلی خداراشکر می‌توان کارهایی انجام داد اما  اگر تعداد بیماران  افزایش پیدا کند و چند برابر شوند، قطعا مشکل خواهیم داشت.

شهریاری ادامه داد: آمادگی‌هایی اعلام شده است که اگر احتیاج به تخت اضافه باشد، تامین خواهد شد. یک بیمارستان ۳۲۰ تختخوابی علی بن ابیطالب در زاهدان آماده است تا اگر نیاز باشد فوری تجهیز شود و نیروی انتظامی اعلام کرده است اگر لازم باشد یک بیمارستان ۱۰۰ تختخوابی آماده می‌کند؛ سپاه، بسیج و ارتش همه اعلام آمادگی کردند البته ان‌شاالله احتیاج نشود.

وی تاکید کرد: در حال حاضر همه مملکت به خاطر توجهی که به استان سیستان و بلوچستان شده است، بسیج شدند و امیدواریم با رعایت پروتکل‌ها آن مشکل برطرف شود.

نماینده زاهدان خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات اصلی ما این بود که در این مدت تردد در مرز مدیریت نشد، من در تاریخ ۶ اردیبهشت به رئیس‌جمهور نامه نوشتم که مرزها به طور جدی بسته شود ولی این اتفاق نیفتاد. 

وی با بیان اینکه متاسفانه پروتکل‌ها به طور جدی رعایت نمی‌شود، عنوان کرد: حدود ۴۰ درصد از مردم از ماسک استفاده می‌کنند که شاید یکی از علت‌هایش این باشد که مردم ما مستضعف هستند و توان خرید ماسک ندارند البته بعضی هم اعتقادی به ماسکی ندارند، فاصله اجتماعی را رعایت نمی‌کنند و شستشوی مرتب دست‌ها را انجام نمی‌دهند.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد:  یعنی در حال حاضر اعتقاد کلی بر این است که اگر ما بخواهیم مشکل را نه فقط در استان سیستان و بلوچستان بلکه در کشور برطرف کنیم، راهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی است، عملا غیر از این باشد مشکل است. مخصوصاً با کرونا دلتا که متاسفانه سرایت بسیار شدیدی دارد.

وی درباره اینکه گفته می‌شود تعداد مرگ و میر در استان سیستان و بلوچستان از کشور پاکستان با یک جمعیت چند صد میلیونی بیشتر است؛ گفت: اخباری منتشر می‌شود که درست نیست، پاکستان یک کشور است و این کشور کجا آمار ارائه داده است؟ متاسفانه در برخی موارد یکسری بی‌انصافی‌ها می‌شود.

این نماینده مجلس گفت: پاکستان کنار هندوستان است و هنگامی که ویروس هندی می‌آید، قطعاً در پاکستان هم وجود دارد اما آن‌ها اصلاً آمار ارائه نمی‌دهند، ملت می‌میرند فوری دفع می‌شوند.

شهریاری بیان کرد: شاید تنها کشوری که در منطقه آمار را روزانه و به طور دقیق اعلام می‌کند جمهوری اسلامی است و اینکه بگویند میزان مرگ و میر در استان سیستان و بلوچستان از پاکستان به عنوان یک کشور با جمعیت ۲۰۰ میلیونی، بیشتر است، به هیچ عنوان درست نیست؛ و اصلا هم مقایسه یک استان با یک کشور درست نیست.

وی درباره واکیسناسیون افراد در استان سیستان و بلوچستان گفت: مجوز واکسیناسیون افراد بالای ۵۰ سال را ستاد ملی مبارزه با کرونا داده است و انشاءالله از هفته دیگر که واکسن به استان ارسال شود، ما افراد بالای ۵۰ سال را واکسینه خواهیم کرد.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: متاسفانه مرگ و میرهای ما در سنین خیلی جوان‌تر اتفاق می‌افتد و شاید یکی از مشکلات ما این باشد که بیماران بسیار دیر مراجعه می‌کنند در صورتی که تا علائمی دارند باید  مراجعه کنند زیرا بسیاری از آنان را می‌شود سرپایی درمان کرد و  رمدسیویر  روزانه می‌توان تزریق و از آنها مراقبت کرد تا اگر علائم شدید شد به بیمارستان مراجعه کنند.

 

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.