در حال حاضر ۲۵ شهرستان قرمز و ۵۶ شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی، ممنوع است.

به گزارش جماران؛ به نقل از ایرنا، سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون یک میلیون و ۸۸۵ هزار و ۵۶۴ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۹۶ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۶۲ هزار و ۶۶۵ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری روز چهارشنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ در ایران بیان کرد: از دیروز تا امروز ۱۱ فروردین ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۰ هزار و ۳۳۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۲۸۸ نفر از آنها بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۸۸۵ هزار و ۵۶۴ نفر رسید.

وی ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۹۶ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۶۲ هزار و ۶۶۵ نفر رسید.

لاری گفت: خوشبختانه تا کنون یک میلیون و ۶۱۷ هزار و  ۳۳۳ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده اند. سه هزار و ۹۷۰ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.

معاون وزیر بهداشت افزود: تا کنون ۱۲ میلیون و ۸۲۱ هزار و ۸۴۷ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

وی بیان کرد: در حال حاضر ۲۵ شهرستان قرمز و ۵۶ شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی، ممنوع است.

لاری گفت: همچنین ۲۷۷ شهرستان در وضعیت زرد و ۹۰ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

 

 

یازدهم فروردین ماه با مهمترین اخبار کرونا در استانها

تداوم رفتارهای عادی انگارانه در جامعه به خصوص مسافران نوروزی، رنگ کرونایی تعدادی از شهرها را تغییر داد بطوریکه سبب شد ستاد کرونا برای روزهای پیش رو ۱۲ و ۱۳ فروردین ماه(روز طبیعت ) تصمیمات جدیدی اتخاذ و محدودیت هایی را برای جلوگیری از حضور مردم در بوستان ها و اماکن عمومی اعمال کند.

رشد خزنده کرونا بار دیگر در سایه بی‌توجهی و نادیده گرفتن پروتکل‌های بهداشتی اتفاق افتاده و سبب شده است تا استانها و شهرهای مختلف کشور  از نظر شیوع کرونا تغییر وضعیت بدهند و تبعاتی نگران کننده را برای مردم ، کسب و کارها و  سیستم درمان کشور ایجاد کنند.

 پس از یک دوره کاهش شمار مبتلایان و جانباختگان در ماه های پایانی سال، افزایش مسافرت ها و دید و بازدیدهای نوروزی در سال جدید عاملی برای شیوع دوباره ویروس و افزایش آمار مبتلایان و تغییر وضعیت رنگ شهرها عنوان شده است بطوریکه اگر این روند در روزهای پیش رو تعطیلات هم ادامه پیدا کند تهدیدی جدی برای سلامت مردم خواهد بود.

با توجه به شکنده بودن شرایط دورهمی روز طبیعت در صورت رعایت نکردن توصیه ها سرآغاز یک موج جدید کرونایی برای کشور و روزهای تلخ خواهد بود.

در راستای اجرای دستورالعمل‌های ستاد کرونا و طرح فاصله‌گذاری اجتماعی برای مقابله با شیوع کرونا و بر اساس مصوبه ستاد ملی و استانی کرونا در شهرهای مختلف محدودیت هایی اعمال و هر گونه دورهمی و تجمع در بوستان ها ، فضای سبز و پارک ها در روز طبیعت در شهرهای مختلف کشور ممنوع شده است که انتظار می رود با همکاری دستگاه های مختلف و مردم بخوبی از پیک پیش رو عبور کنیم.

وضعیت کرونا در استان ها/ محدودیت هایی برای روز طبیعت 

به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ،رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به کمتر از ۶۰ درصد رسیده و شاهد برگزاری بی محابای مراسم عزا، عروسی و دورهمی‌های خانوادگی هستیم.

دکتر سیدمحمد هاشمی‌شهری با تاکید بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی و پرهیز از برگزاری دورهمی های خانوادگی بویژه در ۱۳ فروردین و روز طبیعت گفت: خطر ورود سیستان و بلوچستان به موج سوم همه گیری کرونا جدیست.

وی ادامه داد: روند بیماری در استان نشان دهنده افزایش آرام موارد مثبت، موارد بستری و موارد فوت ناشی از بیماری کرونا است.

در آذربایجان‌غربی  و طبق آخرین آمارها رکورد ۱۰۰ روزه تعداد بستری شدگن حاد تنفسی شکست و به  ۵۵۴ نفر در ۱۰۰ روز گذشته رسید.

به گفته  رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی، از این تعداد، ۲۸۲ نفر مشکوک و ۲۷۲ نفر مبتلای قطعی به کرونا و ۱۴۱ نفر در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان های این استان بستری بوده و ۲۹ نفر نیز به ونتیلاتور متصل هستند.

وضعیت  آذربایجان شرقی نیز به لحاظ شیوع کرونا صعودی شده است که به گفته  معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز  این روند  نگران‌کننده است .

عباسعلی درستی  افزود: آمار ورودی کرونایی ها به بیمارستان ها و مراکز درمانی آذربایجان شرقی در روزهای گذشته ۲۵ درصد افزایش یافته است.  

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی هم گفت: در راستای اجرای دستورالعمل‌های ستاد کرونا و طرح فاصله‌گذاری اجتماعی برای مقابله با شیوع کرونا و به منظور حفظ سلامتی جامعه، ورود به داخل مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان و تجمع در این مکان‌ها ممنوع است.  

حسن عباس نژادافزود: هرگونه نصب چادر ، اتراق مسافر و گردشگر در داخل مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان نیز ممنوع است.

به دلیل شیوع کرونا و رشد شمار مبتلایان محدودیت‌های شدید کرونایی در برخی شهرها اعمال شده است ،جانشین فرمانده انتظامی کهگیلویه وبویراحمد با اشاره به رشد آمار مبتلایان به کرونا در این استان گفت: محدودیت‌های شدید در محورهای مواصلاتی استان اعمال خواهد شد.

سرهنگ سهام صالحی اظهارداشت: پلیس در همه محورهای مواصلاتی حضور فعال و مستمر دارد و ۱۷ نقطه استان را مورد پوشش قرار می دهد.

وی با اشاره به مسدود شدن مناطق گردشگری و تفریحی در ۱۳ فروردین روز طبیعت بیان کرد: شهروندان در این روز نباید از منازل خود خارج شوند.

 رئیس دانشکده علوم پزشکی لارستان فارس هم هشدار داد که روند مبتلایان به کرونای در مناطق و بخش های مختلف این شهرستان همچنان صعودی و رو به بحرانی شدن است و شمار افراد مبتلا به کرونای انگلیسی نیز به شدت در حال فزونی است.

دکتر بهزاد رضایی گفت: ظرف یک هفته گذشته تاکنون آمار مبتلایان و بستری ها در برخی مناطق از جمله بخش های بیرم، جویم و بنارویه لارستان به شدت افزایش یافته و ادامه این روند وضعیت شهرستان در اواخر فروردین و حتی اردیبهشت را  سخت تر و بحرانی تر خواهد کرد.

 فرماندار جیرفت هم سفر به مناطق تفریحی این شهرستان بویژه ساردوئیه، دلفارد و جبالبارز در روز طبیعت را ممنوع اعلام کرد و گفت : با توجه به شیوع ویروس جهش یافته کرونا مردم تصمیمات ستاد کرونا را جدی بگیرند.

عطا پور از برخورد قانونی با متخلفان در روز طبیعت در جیرفت خبر داد و اظهار داشت: خانواده ها برای حفظ سلامت خود و فرزندان از حضور در مکان های عمومی خودداری کنند.

در استان تهران نیر همچون دیگر استان ها ممنوعیت ها و محدودیت هایی در روز طبیعت اعمال می شود که به گفته معاون امنیتی و انتظامی و رئیس کمیته امنیتی انتظامی ستاد مدیریت بیماری کرونا استان تهران ،دورهمی و تجمع در بوستان‌ها و فضای سبز این استان در روز طبیعت ممنوع است.  

مدیرعامل سازمان بوستان‌های شهرداری تهران اعلام کرد:‌ تمامی ۲ هزار و ۲۸۹ بوستان های شهری و جنگلی پایتخت در روز طبیعت تعطیل است.

علی محمد مختاری افزود:‌ تنها در روز ۱۳ فروردین ماه بوستان های تهران تعطیل و در سایر ایام این بوستان ها برای استفاده عموم شهروندان آماده است.

 فرماندار ویژه شهرستان ری هم گفت: با توجه به وضعیت نارنجی کرونایی در شهرستان و بر اساس تصمیم ستاد ملی مدیریت کرونا و همچنین به منظور کنترل روند شیوع این بیماری، دورهمی و تجمع در بوستان‌ها و مزارع حاشیه شهرها و روستاهای این شهرستان ممنوع است.

استان اصفهان نیر در روزهای ۱۲ و ۱۳ فروردین ماه با ممنوعیت هایی روبرو است ، سخنگوی ستاد استانی مقابله با کرونا در اصفهان در این خصوص گفت: با هدف جلوگیری از شیوع ویروس کرونا اجتماع شهروندان در پارک‌ها و بوستان‌های این استان طی روزهای ۱۲ و ۱۳ فروردین ممنوع شده است.

حجت الله غلامی  افزود: در این ۲ روز تعطیلی آرامستان‌های استان، کاهش روشنایی ۷۰ درصدی در بوستان‌ها، پارک‌ها و مراکز گردشگری و تفرجگاه و تعطیلی مراکز گردشگری و پارک‌ها را خواهیم داشت.

وی ادامه داد: تعداد بستری و افزایش تعداد تست‌های مثبت در هفته جاری روند رشد بیماری را در بیشتر شهرستان‌های استان نشان می‌دهد که ناشی از سفرها، دید و بازدیدها، دورهمی‌ها و تجمع در مراکز فروش و گردشگری بوده است.

غلامی با بیان اینکه شهرستان‌های خوانسار و گلپایگان در وضعیت قرمز و  مبارکه، نجف‌آباد، تیران و کرون و اصفهان نارنجی هستند گفت: همه محدودیت‌های وضعیت نارنجی در این شهرستان‌ها اعمال خواهد شد.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان اصفهان هم گفت : پیش بینی می‌شود در چند روز آینده، وضعیت شهرهای بزرگ استان به نارنجی و حتی قرمز تبدیل شود.

طاهره چنگیز  افزود: ظرفیت پذیرش بیمارستان خورشید در شهر اصفهان به عنوان بیمارستان اصلی کرونا تکمیل و بخش‌هایی از بیمارستان‌های غرضی، شریعتی، صدوقی و الزهرای اصفهان نیز به پذیرش بیماران کرونایی اختصاص داده شده است.

وی با بیان اینکه در شهرستان‌های لنجان، مبارکه، نجف آباد، گلپایگان، خوانسار و تیران و کرون با افزایش بیماران کرونایی روبرو هستیم، گفت: حدود ۵۰ درصد مراجعه کنندگان به بیماری کرونا مبتلا هستند که زنگ هشداری برای استان اصفهان است.

حضور گردشگران در مناطق حفاظت شده چهارمحال و بختیاری نیز ممنوع اعلام شد ،مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری با اشاره نزدیک بودن روز طبیعت گفت: حضور گردشگران در مناطق حفاظت شده استان و تالاب‌ها ممنوع است.

شهرام احمدی افزود: این مناطق همه ساله با آغاز فصل بهار و روز طبیعت شاهد حضور گردشگران و بازدیدکنندگان است که به دلیل شیوع کرونا و جلوگیری از هرگونه حضور و تجمع گردشگران در مناطق حفاظت شده و تفرجگاه‌های موجود و قطع زنجیره انتقال و شیوع ویروس کرونا این ممنوعیت برای دومین سال نیز اجرا می‌شود.

در کرج نیز به گفته رییس سازمان سیما ومنظر شهری ،تجمع در بوستان ها و طبیعت کرج ممنوع است.پیمان بضاعتی پور اعلام کرد که  با توجه به تغییر وضعیت کرونایی بیشتر مناطق استان البرز از زرد به نارنجی ، هرگونه تجمع در بوستان ها و طبیعت کرج ممنوع است و امسال  در روز طبیعت هیچ کدام از اماکن تفریحی گردشگری و  بوستان‌های شهر میزبان آیین سیزده بدر نیست و محدودیت‌های ویژه ای در روزهای ۱۲ تا ۱۳ فروردین در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد:  طبق اعلام ستاد استانی مقابله با کرونا و در راستای جلوگیری از شیوع انتقال ویروس کرونا و حفظ سلامت شهروندان، تمام  بوستان های سطح شهر کرج در روز طبیعت تعطیل است.

 مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان البرز هم اعلام کرد که درهای مراکز تاریخی استان به دلیل تغییر وضعیت استان از زرد به نارنجی کرونایی بر روی گردشگران بسته شد.

جاذبه‌های گردشگری فارس هم به گفته مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس ادر روز جمعه سیزدهم فروردین‌ماه جاری همزمان با روز طبیعت تعطیل است.

 مصیب امیری گفته که آرامگاه حافظ، آرامگاه سعدی، ارگ کریم‌خانی، تخت‌جمشید، پاسارگاد، نقش‌رستم، نقش‌رجب، شهرتاریخی بیشاپور، تنگ‌چوگان، کاخ اردشیر فیروزآباد و کاخ ساسان سروستان ازجمله آثار تاریخی فرهنگی تحت پوشش این اداره‌کل هستند.

همچنین بوستان‌ها و تفرجگاه‌های استان فارس نیز در روز طبیعت، تعطیل اعلام شده است که عبدالرضا قاسم پور جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مقابله با کرونا، هدف از این اقدام را پیشگیری از شیوع بیشتر کرونا اعلام کرد.

وی یادآور شد: تعداد شهرستان‌های استان دارای وضعیت قرمز شیوع ویروس کرونا به سه شهرستان و نارنجی به دو شهرستان رسید.

به گفته معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی ،هرگونه تجمع در فضای سبز، پارک‌ها و تفرجگاه‌های شهرهای اراک، ساوه و خمین هم در روز ۱۳ فروردین ممنوع است.

«بهروز اکرمی» افزود: با توجه به شیوع کرونا و نارنجی شدن ساوه، اراک و خمین و وضعیت زرد در ۹ شهرستان دیگر استان توصیه می‌شود هیچ تجمعی در تفرجگاه‌ها و فضاهای سبز شهری صورت نگیرد و هرگونه تجمع در این اماکن ممنوع است.

وی اظهار داشت: به شهروندان در این سه شهرستان تاکید می‌شود در روز طبیعت برای در امان ماندن از بیماری منحوس کرونا در خانه بمانند و با خودداری از حضور در مکان‌های شلوغ به حفظ سلامتی خود و دیگران کمک کنند.

در خرم آباد نیز محدودیت های جدید به مدت ۲ هفته اعمال می شود ،فرماندار خرم‌آباد در این خصوص گفت که محدودیت‌های جدید کرونا با توجه به تغییر وضعیت این شهرستان از زرد به نارنجی، از امروز چهارشنبه برای مشاغل گروه سه و چهار به مدت ۲ هفته اعمال می‌شود.

جعفر طولابی در جلسه ستاد مقابله با کرونا افزود: مشاغل گروههای سه و چهار به مدت ۲ هفته تعطیل هستند و چنانچه از این مصوبه تخطی کنند به مدت ۱۵ روز پلمب و پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی می شوند.

وی با بیان اینکه وضعیت کنونی شهرستان خرم‌آباد تهدیدکننده است تصریح کرد: تعطیلی کسب و کار و اعمال شدید محدودیت ها دردسر و پیامدهای اقتصادی برای مسئولان، مردم و بازاریان دارد اما برای سلامت شهروندان ضروری است.

در استان چهار محال و بختیاری و به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی استان ، با نارنجی شدن شهرستان‌های شهرکرد، فارسان، کیار، بروجن و سامان، نیمی از شهرستان‌های این استان در وضعیت پرخطر شیوع کرونا قرار گرفت.

مجید شیرانی  افزود: رود افزایشی شیوع ویروس کرونا در استان به حدی است که به زودی پنج شهرستان دیگر که در وضعیت زرد(خطر متوسط) شیوع کرونا قرار دارند، نیز به نارنجی تغییر رنگ می‌دهند.

وی، شیب صعودی موج چهارم کرونا در استان را نگران‌کننده توصیف کرد و گفت: چنانچه روند افزایشی به همین شکل ادامه یابد در ۲ هفته پیش‌رو شرایط استان بحرانی خواهد شد و احتمال قرمز شدن استان وجود دارد.

شیرانی دورهمی‌های روز طبیعت را یکی دیگر از مهمترین خوشه‌های شیوع کرونا دانست و توصیه کرد تا در تعطیلات پیش‌رو مردم استان نسبت به خودداری از حضور در تجمعات، در خانه بمانند و از رفتن به سفر و برپایی دورهمی‌های بپرهیزند.

از مازندران هم خبر رسیده که شمارمراجعان سرپایی مبتلا به کرونا در مازندران در  روزهای اخیر ۵۰ درصد بیشتر شده است .

 رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت :در هفته اخیر وضعیت کرونایی استان رو به وخامت گذاشت و شاهد رشد آمار مبتلایان بستری و همچنین سرپایی هستیم. 

دکتر سید عباس موسوی روز چهارشنبه گفت که تنها واقعیتی که اکنون برای مازندران وجود دارد این است که ما هم با ویروس جهش یافته مواجه هستیم و هم جمعیت رو به افزایشی از مبتلایان را داریم که نه تنها ریشه در سفر نوروزی دارد ، بلکه علت اصلی آن برداشته شدن محدودیت های کرونایی پس از تغییر رنگ بندی کرونایی استان به زرد و آبی است.

از زنجان و به نقل از  معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان هم خبر رسیده که بیمار ان خاص و صعب‌العلاج زنجانی واکسن کرونا دریافت می‌کنند

دکتر علیرضا آرمانی کیان گفت: طبق برنامه ریزی انجام گرفته واکسیناسیون ۷۰۰ بیمار خاص و صعب‌العلاج استان از هفتم فروردین ۱۴۰۰ آغاز شده است و حداکثر تا یک هفته آینده به پایان می رسد.

وی همچنین در خصوص واکسیناسیون کرونای پاکبانان زنجانی نیز اضافه کرد: با توجه به برنامه ریزی انجام شده برای این قشر در مرحله نخست پاکبانان دارای بیماری های زمینه ای بالای ۶۰ سال واکسن دریافت کرده اند و اینکه گفته می شود واکسن های آزمایشی  بوده، چنین موضوعی صحت ندارد.

معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بازدید از بیمارستان واسعی سبزوار با تاکید بر اولویت کادر درمان بیماران کرونایی برای تزریق واکسن، گفت: تاکنون ۸۰ درصد کادر درمان بیماران کرونایی در کشور واکسینه شده‌اند.

دکتر مریم حضرتی اظهار داشت:‌ واکسیناسیون کرونا در کشور در حال انجام است و فعالان بخش مراقبت‌های ویژه و درگیر با بیماران کرونایی در اولویت قرار دارند.

وی تصریح کرد: واکسیناسیون کرونا برای سایر افراد جامعه و گروه‌های پرخطر نیز بر اساس پروتکل‌های ارائه شده وزارت بهداشت، مرحله به مرحله انجام می شود.

دکتر حضرتی با اشاره به اینکه وضعیت کرونا در کشور کنترل شده است، افرود: این دغدغه وجود دارد که در پی افزایش سفرهای نوروزی، دید و بازدیدها و کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی، موج چهارم کرونا بالا بگیرد.

 مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت در نشست ستاد دانشگاهی مدیریت کرونا در دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت : در شرایط کنونی به دلیل محدودیت تعداد واکسن، کار واکسیناسیون به صورت مرحله ای در حال انجام است که بایستی در این مراحل بتوانیم به سطح مناسب از آمادگی برسیم به گونه‌ای که با رضایتمندی همراه باشد.

محمدحسین حیدری  افزود: باید بکوشیم سرعت عمل واکسیناسیون را در این زمینه بالا ببربم و به دستورالعمل یکسانی پایبند باشیم.

وی با تاکید بر اهمیت پاسخگویی به پرسش ها و مسایل مردم در حوزه واکسن، این را موجب تقویت امید و انگیزه در کشور دانست و دستیابی به هماهنگی در دانشگاه های علوم پزشکی در این زمینه را ضرورت خواند.

در خوزستان و به نقل از معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان،پرداخت تسهیلات به کسب‌وکارهای آسیب دیده از کرونا در خوزستان تا پایان اردیبهشت ماه تمدید شد.

 نورالله حسن زاده  گفت: برابر مصوبه ستاد ملی کرونا با اشاره به اینکه پیش از این دستگاه های اجرایی استان در رابطه با معرفی کسب و کارها برای دریافت این تسهیلات عملکرد ضعیفی داشته‌اند اظهار داشت: به همین منظور ستاد ملی مقابله با کرونا،مهلت اختصاص این بخش از تسهیلات حمایتی دولت به بخش خصوصی را تا پایان اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ تمدید کرد.

وی بیان ‌داشت: پیش از این طی چندین نوبت ارائه این تسهیلات به کسب و کارها تمدید شد اما متاسفانه بعضا به دلیل  اطلاع رسانی ناکافی، کمبود میزان تسهیلات و یا احتمال بروز مشکل در بازپرداخت تسهیلات (به دلیل تعطیلی ) توسط کسب و کارها، این بخش از حمایت های دولت در خوزستان مورد استقبال کافی قرار نگرفت.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان اضافه کرد: تاکنون از ۹ هزار میلیارد ریال تعیین شده برای استان خوزستان طی سال گذشته، مبلغ ۲ هزار میلیارد ریال از تسهیلات ویژه کسب و کارهای آسیب دیده ناشی از شیوع کرونا جذب شده است.

 

اجتناب از هرگونه دورهمی و تجمع در بوستان‌ها همزمان با روز طبیعت

سخنگوی ناجا گفت: شهروندان به دلیل روند صعودی ابتلا به بیماری کرونا از هرگونه تجمع و دورهمی در بوستان ها و فضای سبز در روز طبیعت اجتناب کنند.

سردار "مهدی حاجیان" اظهار داشت: همزمان با سیزدهم فروردین، روز "طبیعت" هرساله و بر اساس سنت نوروزی و دیرینه، شهروندان به فضای سبز می روند، این در حالی است که بایستی به دلیل روند صعودی ابتلا به این بیماری در تمامی شهرهای کشور، برابر تصمیم های اتخاذ شده از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا، شهروندان از هرگونه دورهمی و تجمع در بوستان ها و فضای سبز در روز طبیعت همچون سال گذشته اجتناب کنند.

وی ضمن قدردانی از همراهی و همدلی مردم در این مدت زمانی عنوان کرد: توصیه ما به تمامی شهروندان عزیز این است که برای ریشه کن شدن این ویروس منحوس و کاستن زحمات کادر درمانی تا حد امکان از منازل خود خارج نشوند و همچنان ضمن پرهیز از حضور در اماکن شلوغ،  تمامی توصیه های بهداشتی را رعایت کنند.

سخنگوی ناجا با تاکید بر پرهیز از هرگونه عادی انگاری در خصوص ویروس کرونا تصریح کرد: بر اساس مصوبات مدیریت هوشمند کرونایی، مردم بایستی از حضور در پارک ها و فضای سبز عمومی شهرها پرهیز کنند، از سویی نظارت و کنترل لازم توسط مراجع مربوطه در این خصوص نیز صورت خواهد پذیرفت.

سردار حاجیان با بیان اینکه کارکنان خدوم نیروی انتظامی از هرگونه خدمت رسانی به مردم دریغ نخواهند کرد، تاکید کرد: نیروی انتظامی نیز از تمام شهروندان خواست که خدمتگزاران خود را در اجرای مصوبات ملی مقابله با کرونا بیش از پیش همراهی کنند.

به گفته سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکنون یک میلیون و ۸۸۵ هزار و ۵۶۴ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۹۶ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۶۲ هزار و ۶۶۵ نفر رسیده است.

تعداد شهرستان‌های قرمز کرونا به ۳۲ و نارنجی به ۸۵ افزایش یافت. ۲۷۲ شهرستان زرد و تنها ۵۹ شهرستان آبی هستند.

 

محدودیت کرونایی، ۲ روز آینده در محورهای اصفهان تشدید می‌شود

رییس پلیس راه اصفهان گفت: محدودیت‌های کرونایی تردد خودروهای بومی و غیربومی در روزهای دوازدهم و سیزدهم فروردین در محورهای مواصلاتی استان تشدید می‌شود.

سرهنگ اصغر زارع روز چهارشنبه افزود: امکان ورود خودروهایی دارای پلاک‌های غیربومی به اصفهان وجود ندارد و خودروهای دارای پلاک بومی این شهر هم اجازه خروج ندارند.

وی ادامه داد: این وضعیت در شهرستان‌های گلپایگان و خوانسار هم که در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند، برقرار است و خودروهای بومی و غیربومی اجازه ورود و خروج از این شهرها را ندارند.

رییس پلیس راه اصفهان اظهار داشت: محدودیت تردد در شهرستان‌های تیران و کرون، مبارکه، لنجان و نجف‌آباد هم که در وضعیت نارنجی قرار دارند، وجود دارد و خودروهای مُتخلف در محورهای مواصلاتی این شهرها توسط پلیس اعمال قانون می‌شوند.

وی با بیان‌اینکه جریمه خودروهای مُتخلف در شهرهای نارنجی ۵۰۰ هزار تومان و در شهرهای قرمز یک میلیون تومان است، اضافه کرد: بر اساس قانون، پلاک‌های غیربومی در ۲۴ ساعت اول باید از شهرهای با وضعیت نارنجی و قرمز خارج شوند، درغیر این صورت جریمه خواهند شد و در صورتی که خودروهای غیربومی پس از گذشت ۴۸ ساعت از شهرهای نارنجی و قرمز خارج نشوند، جریمه بعدی و توقیف سیستمی خواهند شد.

سرهنگ زارع خاطرنشان کرد:  در ۲۴ ساعت گذشته ۲ هزار و ۲۵۲ تذکر به رانندگان خودروهای مُتخلف دارای پلاک غیربومی داده شده و یک هزار و هفت دستگاه خودرو از شهرهای قرمز و نارنجی استان به مبدا خود برگشت داده و جریمه ۵۰۰ هزار تومانی نیز برای ۴۰ دستگاه خودرو صادر شده است.

وی با بیان اینکه اکنون تردد ایمن و روان در راه‌های استان برقرار است و مشکلی از این نظر وجود ندارد، به مسافرانی هم که در شهرهای دیگر حضور دارند، توصیه کرد که سفر خود را مدیریت کنند و زمان بازگشت خویش را به روزها و ساعات آخر تعطیلات موکول نکنند.

در جدیدترین رنگ‌بندی همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ که سه‌شنبه دهم فروردین در "سامانه ماسک" اعلام شد، شهرستان اصفهان و  نجف‌آباد در وضعیت نارنجی و پُرخطر قرار گرفتند.

در زمان حاضر در استان اصفهان ۱۲ شهرستان در وضعیت زرد(خطر متوسط)، سه شهرستان در وضعیت آبی(کم خطر)، و شهرستان‌های اصفهان، مبارکه، لنجان، تیران و کرون و نجف‌آباد در وضعیت نارنجی(پُرخطر) و ۲ شهرستان گلپایگان و خوانسار در وضعیت قرمز(بسیار پُرخطر) قرار دارند.  

 بر اساس مصوبه‌های ستاد ملی مقابله با کرونا، سفر به شهرهای نارنجی و قرمز ممنوع است.

   

شمار قربانیان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد به ۴۷۳ نفر رسید

رییس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: شمار قربانیان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد با فوت ۲ بیمار کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته به ۴۷۳ نفر رسید.

پرویز یزدان پناه روز چهارشنبه اظهار داشت: هم اکنون ۲۳۹ بیمار مشکوک کرونایی در بیمارستان های کهگیلویه  وی افزود: از این تعداد ۶۱ بیمار کرونایی قطعی و ۱۵ بیمار نیز در بخش های ویژه درمان هستند.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج بیان کرد: از ابتدای شیوع بیماری کرونا در کهگیلویه و بویراحمد تاکنون ۲۷ هزار و ۱۴۹ بیمار کرونایی  بهبود یافته اند.

یزدان پناه عنوان کرد: از مجموع ۸۱۷ نمونه تست pcr انجام شده حدود ۴۷ درصد موارد مثبت بوده است.

وی ابراز داشت: بیشترین تعداد مبتلایان در شهرستان های بویراحمد، کهگیلویه و گچساران بودند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: همچنین از مجموع ۶۷۴ نمونه تست سریع  هشت درصد موارد مثبت بوده که بیشترین موارد مثبت مربوط به شهرستان های چرام، کهگیلویه و لنده بوده است.

یزدان پناه افزود: از مجموع یک هزار و ۴۹۱ نمونه دریافت شده از آزمایشگاه سلولی و مولکولی یاسوج  ٤٦٧ مورد مثبت بود که بیشترین موارد مثبت در ١٣ ماه گذشته بوده است.

وی با توجه به روند افزایشی بیماری در کهگیلویه و بویراحمد در روزهای آینده شاهد افزایش موارد مرگ و میر در این استان خواهیم بود.                  

یزدان پناه بیان کرد: امیدواریم با همراهی و مشارکت آگاهانه مردم بتوانیم با تلفات کمتری از این خیز عبور کنیم.

 خیز بیماری کرونا در ماه های فروردین و اردیبهشت ١٤٠٠ خطرناک ترین زمان ممکن در روند بیماری است.

 

۲۳۷ بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان قزوین شناسایی شد

رئیس دانشگاه علوم پزشگی، خدمات بهداشتی و درمانی قزوین گفت: با انجام آزمایش از افراد مشکوک طی ۲۴ ساعت گذشته، ۲۳۷ بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان شناسایی شد.

دکتر پیمان نامدار روز چهارشنبه با اعلام این خبر افزود: در شبانه روز گذشته ۴۶ بیمار جدید مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان قزوین بستری شده اند و ۳۲ نفر نیز پس از بهبودی از بیمارستان ها ترخیص شده اند.

این مسوول همچنین گفت: در حال حاضر ۲۴۸ بیمار کرونایی در بیمارستان های استان قزوین بستری هستند که حال ۱۷ نفر آنها بد است.

وی اضافه کرد: متاسفانه طی مدت یاد شده ۲ بیمار کرونایی در استان قزوین تاب مقابله با این ویروس را نداشتند و جان باختند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی استان قزوین از شهروندان درخواست کرد تا برای پیشگیری از کرونا از ماسک استفاده کرده و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

از ابتلای شیوع کرونا تاکنون هزار و ۳۶۵ نفر در استان قزوین جان خود را بر اثر ابتلا به این بیماری از دست داده اند.

 

افزایش ۵۳ درصدی مراجعات کرونایی به اورژانس شهید هاشمی‌نژاد مشهد

مدیر بیمارستان شهید هاشمی‌نژاد مشهد گفت: سفرها و دید و بازدیدهای نوروزی موجب افزایش ۵۳ درصدی مراجعه بیماران مبتلا به کرونا به اورژانس این مرکز شده است.

دکتر محمدمهدی ایزدپناه افزود: بر اساس آمار، در هفته آخر اسفند ماه پارسال ۶۶ بیمار کرونایی به اورژانس این بیمارستان مراجعه کردند که از این تعداد ۴۳ نفر در این مرکز و هفت نفر در بخش مراقبت‌های ویژه این مرکز بستری شدند و برای سایر بیماران اقدامات درمانی سرپایی انجام شد اما در هفته دوم فروردین ماه امسال، تعداد مراجعه به اورژانس این مرکز درمانی به ۱۰۰ نفر افزایش یافت.

وی ادامه داد: نگرانی این روزها، افزایش تعداد بیماران مبتلا به کروناست که رشد نگران‌کننده و ۵۳ درصدی مراجعه به اورژانس بیمارستان شهید هاشمی‌ نژاد را به‌ همراه داشته است.

مدیر بیمارستان شهید هاشمی‌نژاد مشهد گفت: در آستانه روز طبیعت از مردم می‌خواهیم از هرگونه دورهمی در فضاهای باز و بسته به ‌شدت خودداری کنند تا سختی کار مدافعان سلامت بیشتر نشود.

 

افزایش تعداد بیماران کرونایی بستری شده در بیمارستان شریعتی مشهد

رییس بیمارستان فوق تخصصی شریعتی مشهد نیز از افزایش تعداد بیماران کرونایی بستری شده در این مرکز خبر داد.

دکتر محمد رضا حسینعلی زاده با بیان اینکه بیماران سرپایی در مراکز خدمات جامع سلامت ۱۶ ساعته خدمات را دریافت می کنند گفت: بیشتر بیماران کرونایی بستری در این مرکز از بیمارستانهای فارابی و امام رضا (ع) ارجاع داده شده‌اند.

وی با بیان اینکه بیمارستان دکتر شریعتی مشهد نخستین مرکز ارجاع بیماران مبتلا به کووید ۱۹ از ابتدای همه گیری کرونا تاکنون بوده است افزود: در حال حاضر ۳۲ بیمار کرونایی در این مرکز و ۶ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه این مرکز تحت مراقبت قرار دارند که این تعداد نسبت به هفته نخست فروردین افزایش یافته است.

رییس بیمارستان فوق تخصصی شریعتی مشهد با تاکید بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی از عموم شهروندان خواست در صورت بروز علائم برای بررسی به مراکز خدمات جامع سلامت ویژه کرونا مراجعه نمایند تا در صورت نیاز بر اساس سیستم ارجاع خدمات را در سطوح مختلف دریافت کنند.

واکسیناسیون کادر درمان بیمارستان فوق تخصصی علوی مشهد نیز آغاز شد

مدیر بیمارستان فوق تخصصی جراحی عروق علوی مشهد نیز از آغاز واکسیناسیون کرونا برای کادر درمان این مرکز خبر داد.

دکتر فاطمه صادقی‌پور گفت: در این مرحله، ۴۷  نفر از پزشکان و کارکنان که طبق دستورالعمل های وزارت بهداشت در اولویت دریافت واکسن قرار دارند واکسینه می‌شوند.

وی با بیان اینکه مرحله دوم یادآوری این واکسن، ۲۸ روز بعد انجام می‌شود افزود: واکسیناسیون گروه‌های هدف بر اساس اولویت و زمان‌بندی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت انجام می‌گردد.

مدیر بیمارستان فوق تخصصی جراحی عروق علوی مشهد ادامه داد: در ایام نوروز بخش‌های اورژانس، بستری، مراقبت‌های ویژه، دیالیز، اتاق عمل، آزمایشگاه و رادیولوژی این مرکز فعال هستند و برای تشخیص بیماران کرونایی، تریاژ دو سطحی در این بیمارستان ایجاد شده است.

وی گفت: برای بیماران کرونایی که مشکل عروقی دارند تمامی خدمات درمانی در اتاق ایزوله و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ارائه می‌شود و بیماران مشکوک به کرونا نیز با انجام خدمات تشخیصی برای چگونگی ارائه خدمت تعیین تکلیف می‌گردند.

۸۰ درصد از جمعیت ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند و بقیه جمعیت این استان توسط دانشکده و دانشگاه‌های علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت‌حیدریه، تربت‌جام و نیشابور خدمات‌رسانی می‌شوند.

بر اساس آخرین آمار رسمی، تاکنون یک میلیون و ۸۸۵ هزار و ۵۶۴ نفر در ایران به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۹۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان این بیماری در کشور به ۶۲ هزار و ۶۶۵ نفر رسیده است.

همچنین تاکنون یک میلیون و ۶۱۷ هزار و  ۳۳۳ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده اند.

 

وضعیت سقز از لحاظ ابتلا به کرونا قرمز شد

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: در جدیدترین رنگ‌بندی مناطق مختلف کشور شهرستان سقز به لحاظ افزایش میزان بستری‌ها از وضعیت نارنجی به وضعیت قرمز تغییر رنگ داده است.

آرزو فلاحی روز چهارشنبه اظهار داشت: شهرستان‌های بانه، دیواندره و بیجار در وضعیت نارنجی و مابقی شهرهای استان در وضعیت زرد به سر می برند.

  وی با بیان اینکه در حال حاضر در تمامی مناطق استان، وضعیت ابتلا و بستری کرونا رو به افزایش است، افزود:  دید و بازدیدهای نوروزی باعث شد تا رعایت پروتکل‌های بهداشتی به حداقل برسد و به همین دلیل آمار بیماری بیماران مبتلا به کرونا در استان افزایش یافته است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان به جهش بیماران جدید مبتلا به کرونا در استان طی شبانه روز گذشته اضافه کرد: ۲۴۱ بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان شناسایی و یک بیمار دیگر جان باخت. 

فلاحی به بستری شدن ۲۱۷ بیمار مشکوک به کرونا در کردستان اشاره و بیشترین شمار مبتلایان را مربوط به سنندج اعلام کرد. 

وی به تعداد بستری شدگان در استان به تفکیک شهرستان‌ها اشاره کرد و یادآور شد: در سنندج ۱۰۰ نفر، سقز ۴۲ نفر، قروه هشت نفر، مریوان ۱۰ نفر،کامیاران ۱۱ نفر، بانه ۱۸ نفر، بیجار ۱۸ نفر،دیواندره پنج نفر،دهگلان سه نفرو سروآباد ۲ نفربستری هستند.

فلاحی گفت: ۴۲ بیمار مبتلا به کرونا در بخش (ICU) تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند.

شمار فوت شدگان بر اثر بیماری کرونا در کردستان از ابتدا تاکنون یک‌هزار و ۱۰۷نفر است.

 

تعداد بستری‌های کرونا در یزد به ۲۱۷ نفر رسید

سخنگوی دانشگاه علوم پزشیکی شهید صدوقی یزد گفت: امروز بستری‌های مشکوک به کرونا در استان با افزایش ۲۸ نفری نسبت به روز گذشته به ۲۱۷ نفر رسید.

ابراهیم سلیمانی افزود: در حال حاضر از این تعداد ۵۰ نفر به دلیل وخامت حال در بخش مراقبت‌های ویژه بستری و خدمات درمانی دریافت می‌کنند.

وی افزود: بستری‌های مشکوک به کرونا و شناسایی مبتلایان روزانه در استان در روزهای اخیر روند صعودی است و یزد در آستانه ورود به پیک چهارم کرونا قرار دارد.

این مسوول اظهار کرد: براساس مصوبه ستاد ملی کرونا، برپایی هرگونه دورهمی و تجمع در روز طبیعت ( ۱۳ فروردین) در تفرجگاه‌ها، بوستان‌ها و فضای سبزهای سراسر استان ممنوع است.

سلمانی تصریح کرد: با توجه به شناسایی موارد مثبت کرونای انگلیسی و سرعت انتقال بالای ویروس جهش یافته، همشهریان بیش از پیش شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت و از حضور در اجتماعات به خصوص در روزهای ۱۲ و ۱۳ فروردین خودداری کنند.

هر سال با آغاز بهار طبیعت، ایرانیان با برپایی آداب و رسوم و تکریم شعایر دینی و اخلاقی به استقبال نوروز می رفتند،اما امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا و مخاطره آن بر سلامت شهروندان، این رویداد زیبا و بزرگ با چالش جدی مواجه شد و از مردم برای پرهیز از دورهمی های خانوادگی و سفر دعوت شد. 

ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان جهانی بهداشت در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌ گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

این ویروس با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطره های تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علایم  بیماری کووید ۱۹ است  و بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدی را در جهان به وجود آورده است.

کارشناسان همچنان توصیه می کنند مردم اصول سه گانه « شفا» یعنی  شست و شوی دست ها، فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی، اجتناب از ترددها و استفاده از ماسک را باید بیش از گذشته مورد توجه قرار دهند.

در تاریخ ۳۰ بهمن ۹۸ وزارت بهداشت اعلام کرد که نتایج آزمایش اولیه ۲ مورد مشکوک ابتلا به کرونا در قم مثبت گزارش  و این موضوع خود مقدمه‌ای شد برای تایید حضور ویروس کرونا در ایران و تدابیری که نیاز بود در سطح ملی و استانی اندیشیده شود.

حدود ۸۰ درصد افراد مبتلا بدون نیاز به درمان خاصی از این بیماری بهبود می‌یابند، اما از هر پنج نفر مبتلا به کووید ۱۹ علایم یک نفر شدت می‌گیرد که دچار مشکلات تنفسی می‌شود و خطر ایجاد عوارض شدید بین افراد مسن و افرادی که سایر مشکلات بهداشتی مانند فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی و ریوی، دیابت یا سرطان دارند، افزایش می‌یابد.

برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که ویروس کرونا حتی از افرادی که هیچ علایمی ندارند قابل انتقال است و میزان انتقال از این طریق هنوز مشخص نیست که تحقیقات در این زمینه جریان دارد. 

 

ورود به تفرجگاه‌های کرمان ممنوع است

جانشین استاندار کرمان در ستاد استانی مقابله با کرونا گفت: ورود به مناطق ییلاقی، تفرجگاه ها، پارک‌ها و بوستان های سراسر این استان در روزهای ۱۲ و ۱۳ فروردین ممنوع است.

محمدصادق بصیری روز  چهارشنبه  در نشست خبری با موضوع محدودیت های پایان تعطیلات نوروز با بیان اینکه برای پیشگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا در استان، وظایف قانونی، انسانی و اجتماعی داریم که باید به آنها پایبند باشیم افزود: استان کرمان به دلیل ویژگی هایی جغرافیایی که دارد همواره در معرض انواع تهاجم از جمله ویروس کرونا قرار دارد.

وی با تاکید بر اینکه ویروس مرز نمی شناسد و معمولا از طریق رفت و آمدها شیوع پیدا می کند اظهار داشت: خوشبختانه با کمک مردم، حمایت مسئولین و همچنین برنامه ریزی های صورت گرفته در ستاد استانی مقابله با کرونا و طرح شهید سلیمانی و از سوی دیگر اقدامات موثر کادر درمان؛ موفق شدیم در ایام تعطیلات نوروز استان را از لحاظ شیوع ویروس تا حدودی کنترل کرده و وضعیت شهرهای استان را در حالت زرد و آبی نگه داریم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان با بیان اینکه وضعیت رنگ زرد استان بسیار شکننده است که می تواند به سرعت تبدیل به رنگ های نارنجی یا قرمز شود تصریح کرد: هم اکنون شاهد هستیم موج کرونا، استان های دیگر کشور به ویژه استان های همجوار را در نوردیده است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر شیوع نوع انگلیسی ویروس کرونا نیز در استان کرمان محرز و همین امر سبب شده مراقبت های خودمان در استان را افزایش دهیم هرچند که کرمان نیز ممکن است به شدت دچار مشکل شود.

وی با اشاره به قرارگیری ۹ شهر استان در حالت آبی و ۱۴ شهر در حالت زرد در هفته دوم فروردین ماه افزود: روند و نرخ تبدیل شهرهای استان از وضعیت آبی به زرد مانند کل کشور بوده که نشان می دهد شیوع بیماری در استان کرمان هماهنگ با کشور است ولی هنوز به وضعیت پرخطر نرسیده ایم هرچند احتمال آنکه به مرز پرخطر نیز برسیم، وجود دارد.

بصیری با بیان اینکه یکی از دلایل شیوع بیماری حضور بی رویه مردم در تفرجگاه ها، دورهمی‌ها و حضور در تجمعات است تاکید کرد: طبق مصوبه ستاد ملی و استانی مقابله با کرونا، ممنوعیت ورود به پارک‌ها، تفرجگاه‌ها و ییلاق‌ها در روزهای ۱۲ و ۱۳ فروردین ماه را خواهیم داشت که در همین راستا به تمامی فرمانداری های سراسر استان طی نامه ای کنترل ورودی های تفرجگاه ها و مناطق ییلاقی و منع نصب چادر و تجمعات را ابلاغ کرده‌ایم.

وی گفت: وضعیت بستری های قطعی مبتلا به کرونا در استان کرمان رو به افزایش دانست و  احتمال تغییر وضعیت رنگی شهرهای استان در روزهای آینده وجود دارد.

 معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان تصریح کرد: برای روزهای ۱۲ و ۱۳ فروردین ماه، ورود به مناطق ییلاقی، پارک ها، بوستان ها و تمامی مکان هایی که به عنوان تفریح و تفرج از آنها استفاده می شود ممنوع بوده و ممنوعیت ورود به این مناطق را رسما اعلام کرده ایم.

وی ادامه داد: تمامی راه های مواصلاتی استان باز بوده و مردم در رفت و آمدها آزاد هستند و می توانند در کل استان تردد داشته باشند اما ورود به مناطق ییلاقی کنترل خواهد شد.

بصیری اظهار داشت: منع تردد شبانه از ساعت ۲۲ تا ۳ بامداد همچنان در تمامی شهرهای استان برقرار است و در صورت تردد در این ساعات خودروهای متخلفان ۲۰۰ هزار تومان جریمه خواهند شد.

وی تصریح کرد: در شهرهای سراسر استان نیز ورود به پارک ها، اتراق و چادر زدن در بوستان‌ها ممنوع است و شهرداری ها نیز در این راستا باید کمک های لازم را انجام دهند و انتظار می رود مردم نیز از مراجعه به این مکان ها پرهیز کنند.

 

ایلام و دره شهر در وضعیت نارنجی کرونا قرار گرفتند

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: ایلام و دره شهر نیز پس از شهرستان چرداول نارنجی شدند و تعداد شهرستان های نارنجی استان به سه شهر افزایش یافت.

دکتر محمد کریمیان روز چهارشنبه اظهار داشت: دهلران و آبدانان در وضعیت قرمز و سایر شهرستان های استان در وضعیت زرد قرار دارند اما با توجه به عدم رعایت پروتکل ها قطعا شاهد تغییر وضعیت کل استان به پرخطر خواهیم شد.

وی افزود: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۳۸ ابتلا جدید کرونا در استان شناسایی شده و مجموع مبتلایان به ۲۸ هزار و ۱۸۵ نفر افزایش داشته است.

دکتر کریمیان ادامه داد: ۳۵ بستری جدید ناشی کرونا در مراکز درمانی استان بستری شدند و تعداد بستری ها به ۱۳۴ نفر افزایش یافته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام با بیان اینکه تعداد بهبودیافتگان در استان ۲۵ هزار و ۸۶۳ نفر است، گفت: از بستری های جدید ۱۱ نفر مربوط به ایلام، هشت نفر آبدانان، ۶ نفر دهلران، چهار نفر چرداول، سه نفر ایوان، ۲ نفر بدره و یک نفر مربوط به دره شهر است.

وی یادآور شد: از مجموع  ۱۳۴ بستری های موجود ۲۷ مورد مربوط به ایلام، ۱۰ مورد ایوان، ۱۰ مورد چرداول، ۸۴ مورد آبدانان، ۱۲ مورد دره‌شهر، ۱۴ مورد دهلران، چهار مورد بدره، چهار مورد ملکشاهی، چهار مورد سیروان و سه مورد نیز مربوط به هلیلان است.

دکتر کریمیان اضافه کرد: در ۲۴ ساعت گذشته یک مورد فوتی ناشی از کرونا در استان ثبت شده و تعداد فوتی ها تاکنون ۶۷۴ نفر است.

به گفته وی، دورهمی های خانوادگی، عدم استفاده از ماسک در بیرون منزل، مراسم عروسی و عزا و سایر تجمعات به خصوص در محیط سرپوشیده، صرف غذا در محیط های عمومی سرپوشیده مانند رستوران، تالار و غذاخوری هتل همچنین سفر با وسایل نقیله عمومی به خصوص اتوبوس و قطار از مهمترین عوامل افزایش تعداد مبتلایان است.

 

استان کرمانشاه در آستانه ورود به پیک چهارم کرونا است

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در پیامی خطاب به مردم استان اعلام کرد همانگونه که شاهدید در پی خیز کرونا، تعداد شهرستان‌ها که در وضعیت خطر بسر می‌برند، روز به روز بیشتر شده و این نشان‌دهنده ورود استان به پیک چهارم کرونا است.

دکتر محمودرضا مرادی روز چهارشنبه در این پیام افزوده است: حاصل مطالعات آزمایشگاهی نشان از گسترش ویروس جهش یافته در استان دارد که با قدرت سرایت بسیار زیادتر و درگیر کردن سنین مختلف، خطر بزرگی را برای همگان رقم زده است.

وی اظهار داشت: حال که شما عزیزان بیش از یکسال است با تبعات و محدودیت‌های کرونا، کم و بیش دست و پنجه نرم کرده، زندگی خود را ولو به سختی گذرانده اید، اکنون که امیدهای ما برای تامین واکسن جهت افراد نیازمند بیشتر شده، لازم است تا آن زمان، باز هم در اندیشه محافظت از خود و خانواده‌های تان باشید.

مرادی اضافه کرد: اینجانب، کادر درمانی و بهداشتی و همکارانم در ستاد مدیریت کرونا با درک حساسیت و خطر پیش رو، بار دیگر از همه شما می خواهیم با رعایت اصول بهداشتی همچون استفاده از ماسک، عدم حضور در مکان‌های پر تردد، پرهیز از دورهمی و شرکت یا برگزاری هرگونه جشن، مراسم و آیین سنتی، مذهبی و خانوادگی و... به سلامت جامعه کمک کرده و سلامت خانواده خود را نیز مدیریت کنید.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تاکید کرد: امیدوارم با رعایت همه جانبه شما، خدمتگزارنتان در نظام سلامت و همه سازمان‌های تلاشگر در اپیدمی کرونا، بتوانند وظیفه خود را در پاسداری از جان شما به خوبی به انجام رسانند.

سه شهرستان دیگر استان کرمانشاه نارنجی شد

رییس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد کرونا دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه گفت: بنا بر اعلام وزارت بهداشت، وضعیت شهرستان‌های سرپل‌ذهاب، سنقر و کلیایی و کنگاور هم از نظر میزان شیوع ویروس کرونا نارنجی شد.

«مهدی محمدی» روز چهارشنبه اعلام کرد: براساس رنگ بندی جدید، شهرستان‌ها اسلام‌آبادغرب قرمز و شهرستان‌ های گیلانغرب، کرمانشاه، سرپل ذهاب، سنقر و کلیایی و کنگاور در وضعیت نارنجی قرار دارند.

وی اظهار داشت: شهرستان های پاوه،  هرسین و صحنه در وضعیت زرد و شهرستان‌های ثلاث باباجانی، دالاهو،  قصرشیرین، جوانرود و روانسر هم در وضعیت آبی قرار دارند.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای ۱۴ شهرستان و ۲ هزار و ۵۹۵ روستا است.

با توجه به مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا، ورود پلاک های غیربومی و خروج پلاک های بومی از شهرهای گروه قرمز و نارنجی ممنوع است. در شهرهای گروه قرمز و نارنجی و زرد و آبی محدودیت تردد شبانه خودروها از ساعت ۲۲ تا ۴ صبح ادامه دارد.

 

تعداد مبتلایان شناسایی شده کووید ۱۹ در استان کرمانشاه افزایش یافت

رییس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: ۲۱ بیمار بستری و ۱۷۸ نفر سرپایی مبتلا به کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته در سطح استان شناسایی شدند که نسبت به روز گذشته ۲۰ نفر افزایش داشته است.

«مهدی محمدی» روز چهارشنبه گفت: با فوت ۲ نفر دیگر در ۲۴ ساعت گذشته در استان براثر ابتلای قطعی به کووید ۱۹، تعداد جانباختگان کرمانشاه به یک هزار و ۵۱۴ نفر رسید.

وی اظهار داشت: هم‌اکنون ۲۵۶ بیمار کووید ۱۹ در مراکز درمانی استان بستری هستند که نسبت به روز گذشته ۱۸ نفر افزایش یافته است.

رییس کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اضافه کرد: در ۲۴ ساعت گذشته ۸۲ مورد بیمار با علایم کووید ۱۹ بستری و ۶۲ نفر هم پس از بهبودی از مراکز درمانی استان ترخیص شدند.

سه شهرستان دیگر استان کرمانشاه نارنجی شد

رییس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد کرونا دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه گفت: بنا بر اعلام وزارت بهداشت، شهرستان‌های سرپل‌ذهاب، سنقر و کلیایی و کنگاور هم از نظر میزان شیوع ویروس کرونا نارنجی شد.

محمدی افزود: براساس رنگ بندی جدید، شهرستان‌ها اسلام‌آباغرب قرمز و شهرستان‌ های گیلانغرب، کرمانشاه، سرپل ذهاب، سنقر و کلیایی و کنگاور در وضعیت نارنجی قرار دارند.

وی اظهار داشت: شهرستان های پاوه، هرسین و صحنه در وضعیت زرد و شهرستان‌های ثلاث باباجانی، دالاهو،  قصرشیرین، جوانرود و روانسر هم در وضعیت آبی قرار دارند.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای ۱۴ شهرستان و ۲ هزار و ۵۹۵ روستا است.

با توجه به مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا، ورود پلاک های غیربومی و خروج پلاک های بومی از شهرهای گروه قرمز و نارنجی ممنوع است. در شهرهای گروه قرمز و نارنجی و زرد و آبی محدودیت تردد شبانه خودروها از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح ادامه دارد.

محدودیت‌های جدید کرونایی

ستاد کرونای استان کرمانشاه نیز در اطلاعیه ای اعلام کرد: با توجه به وضعیت استان، تمام بوستان ها، مراکز تفریحی و تفرجگاه‌های استان در روز طبیعت یا سیزده بدر تعطیل است.

تعطیلی استخرها و باشگاه‌های ورزشی و بازارچه جوانرود تا روز شنبه ۱۴ فروردین از دیگر تصممیات ستاد کرونای استان کرمانشاه است.

براساس اعلام ستاد ملی کرونا، در وضعیت نارنجی یا پرخطر هم سطح شغلی سه و چهار تعطیل است و در وضعیت قرمز یا خیلی پرخطر نیز همه مشاغل به جز موارد ضروری سطح یک تعطیل خواهد بود. در وضعیت زرد یا خطر متوسط فقط سطح شغلی چهار تعطیل خواهد بود.

 

بیرجند در وضعیت نارنجی کرونا قرار گرفت

براساس رنگ‌بندی جدید شهرستان‌های استان خراسان جنوبی که روز چهارشنبه (۱۱ فروردین) اعلام شد، شهرستان بیرجند در وضعیت نارنجی قرار گرفت و سربیشه نیز زرد رنگ شد.

بنابر اعلام دانشگاه علوم پزشکی بیرجند براساس آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در خراسان جنوبی ۹ شهرستان در وضعیت زرد (متوسط خطر)، یک شهرستان در وضعیت آبی (کم خطر) و بیرجند هم که مدت‌ها زرد رنگ بود اکنون در وضعیت نارنجی (پرخطر) قرار دارد.

شهرستان سربیشه که در رنگ‌بندی قبلی آبی بود به زرد تغییر رنگ داد و اکنون شهرستان‌های طبس، نهبندان، قاینات، سرایان، بشرویه، درمیان، فردوس، زیرکوه و سربیشه در وضعیت زرد هستند همچنین خوسف تنها شهرستان آبی رنگ خراسان جنوبی است.

تعیین رنگ شهرها متناسب با روند بیماری در هر شهر انجام می‌شود و قرار گرفتن در هر کدام از رنگ‌های چهارگانه (آبی، زرد، نارنجی و قرمز) براساس «تعداد موارد کرونا مثبت که در روز بستری می‌شوند به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت» است.

براساس مصوبه‌ای که از سوی ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا به استان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ شد، با توجه به رنگی که وضعیت شیوع کرونا در شهرهای مختلف را نشان می‌دهد، برای فعالیت چهار گروه شغلی تصمیم‌گیری می‌شود.

مشاغل به چهار گروه تقسیم شده‌اند و براساس وضعیت شهرها به فعالیت خود ادامه می‌دهند برای مثال در شرایط سفید و قبل از آن آبی هر چهار گروه فعالیت دارند و در شرایط زرد، گروه شغلی چهار از فعالیت منع شده است.

همچنین در شرایط نارنجی (پرخطر) گروه سه و چهار مجاز به فعالیت نیستند و در شرایط قرمز (خیلی پرخطر) فقط گروه شغلی یک (مشاغل ضروری) می‌تواند فعالیت کند.

آمارها نشان از افزایش موارد کرونا مثبت سرپایی و بستری در خراسان جنوبی به ویژه شهرستان بیرجند دارد به طوری که موارد بستری نسبت به روز اول فروردین ماه ۳۸ درصد افزایش پیدا کرده که این افزایش در موارد مثبت بستری ۷۳ درصد بوده است.

اولین مورد ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در خراسان جنوبی اوایل اسفند ۹۸ در پی همه‌گیری جهانی ویروس کرونا اعلام شد و پس از گذر خیزهای اول و دوم بیماری در فروردین و تیر ۹۹، روند بیماری بار دیگر در مهر سال گذشته صعودی شد که این روند تا آبان و آذر ماه ادامه یافت به طوری که آمار مبتلایان روزانه (۲۴ ساعت) سه رقمی و فوتی‌های کرونا در این استان دورقمی شد.

به دنبال اجرای محدودیت‌های جامع از اول آذر پارسال و همراهی مردم و اصناف به تدریج موارد ابتلا به کرونا، بیماران مراجعه کننده به بیمارستان‌ها، تست‌های مثبت، موارد بستری و فوتی در خراسان جنوبی کاهش یافت و این استان پیک سوم کرونا را پشت سر گذاشت.

خراسان جنوبی از اسفند سال گذشته تاکنون شهرستان نارنجی رنگ نداشت و شهرستان‌های استان زرد و آبی رنگ بودند.

 

وضعیت کرونایی قائمشهر نارنجی شد

رنگ کرونایی نارنجی در یازدهمین روز ماه فروردین با افزایش شمار بیماران مبتلا به کووید ۱۹ بستری به مازندران برگشت و قائمشهر نخستین دریافت کننده چراغ نارنجی کرونایی در استان شد.

تا پیش از این مازندران در رنگ بندی زرد و آبی کرونایی قرار داشت و طبق ارزیابی سامانه ماسک این استان دارای ۱۶ شهرستان با وضعیت زرد و ۶ شهرستان با وضعیت آبی بود.

سامانه ماسک امروز چهارشنبه در تازه ترین تغییر رنگ بندی کرونایی ، وضعیت شهرستان قائمشهر در مازندران را نارنجی تعیین کرد.طبق نقشه جدید همچنین وضعیت شهرستان های چالوس و فریدونکنار هم از آبی به زرد تغییر یافته است.

طبق این نقشه ماسک، مازندران هم اکنون دارای یک شهرستان با وضعیت نارنجی ، چهار شهرستان آبی و ۱۷ شهرستان زرد است.

وزارت بهداشت از نیمه دوم سال ۹۹ رنگ بندی کرونایی مناطق مختلف کشور را با استفاده از سامانه ماسک اجرایی کرد. طبق این رنگ بندی ، نارنجی به معنای پرخطر ، زرد یعنی خطر متوسط و آبی هم به معنی خطر اندک است. رنگ قرمز هم به معنای بسیار پرخطر است. این رنگ بندی ها بر اساس نسبت میان آمار بستری بیماران روزانه و جمعیت هر شهرستان تعیین می شود.

 

بستری ۱۰۵ بیمار کووید ۱۹ در قائمشهر

ریس شبکه بهداشت و درمان قائمشهر در پی تغییر وضعیت این شهرستان به نارنجی، گفت که هم اکنون ۱۰۵ بیمار کرونایی در بیمارستان های رازی و ولیعصر این شهرستان بستری هستند.

دکتر محمد گران افزود: از ابتدای این هفته شاهد افزایش بستری بیماران کرونایی در بیمارستان های شهرستان بودیم و نگرانی هایی که از چند هفته پیش داشتیم و به دفعات هم در باره آن هشدار داده بودیم ، اکنون محقق شده است.

وی توضیح داد : متاسفانه از ابتدای هفته جاری روزانه بین ۱۵ تا ۲۰ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ به خاطر وضعیت پیشروی بیماریشان در بیمارستان های شهرستان بستری شدند و این روند افزایشی نگران کننده همچنان ادامه دارد.

طبق ارزیابی سامانه ماسک ، رنگ مناطقی نارنجی می شود که آمار روزانه بیماران کووید ۱۹ بستری بیشتر از ۶ نفر از میان یکصد هزار نفر جمعیت آن منطقه باشد.

رئیس شبکه بهداشت قائمشهر با تاکید بر اینکه رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی مهم ترین راهکار برای جلوگیری از ابتلا به کرونا است، گفت : با توجه به در پیش بودن روز طبیعت و سیزده به در ، از مردم می خواهیم تا از دورهمی های خانوادگی خودداری کنند و همچنین با ماندن در خانه از حضور در طبیعت و تجمعات بپرهیزند.

وی افزود : از افرادی که مبتلا به سرماخوردگی معمولی می شوند هم می خواهیم تا با ماندن در خانه خود را قرنطینه کنند.

، بیان کرد: باید مد نظر داشت که قدرت سرایت انتقال ویروس جهش یافته انگلیسی بیشتر است بنابراین شهروندان باید برای حفظ جان خود و شهروندان حتما از ماسک استفاده و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

دکتر گران با اظهار این که قائمشهر نخستین شهرستان مازندران بود که کرونای انگلیسی وارد آن شد ، گفت : آمار مبتلایان به کرونای انگلیسی در این شهرستان به ۱۸ نفر رسیده است که ۹ برابر روز نخست است.

کرونای انگلیسی ۲۴ اسفند با شناسایی ۲ نفر در قائمشهر وارد مازندران شد. این افراد میزبان یک خویشاوند قزوینی خود بودند که ناقل ویروس کرونای انگلیسی بود و به آنان سرایت کرد.

رییس شبکه بهداشت قائمشهر با هشدار این که کرونای انگلیسی بشدت سرایت پذیر است ، گفت : هم اکنون ۱۶ نفر از افرادی که با کرونای انگلیسی در قائمشهر درگیر شدند در قرنطینه خانگی دوره ابتلایشان را سپری کردند و ۲ نفر هم در بیمارستان های شهرستان بستری هستند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.