هم اکنون ۲۵ شهرستان قرمز و ۵۶ شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی، ممنوع است. همچنین ۲۷۷ شهرستان در وضعیت زرد و ۹۰ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

به گزارش جماران؛ به نقل از ایرنا، سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با فوت ۹۱ نفر از هموطنان مبتلا به بیماری کووید۱۹ در شبانه روز گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در ایران به ۶۲ هزار و ۵۶۹ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری روز سه شنبه افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۱۰ فروردین) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۱۰ هزار و ۲۵۰ نفر بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و یک هزار و ۳۹ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۸۷۵ هزار و ۲۳۴ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون یک میلیون و ۶۰۸ هزار و ۸۰۷ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین سه هزار و ۹۵۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون ۱۲ میلیون و ۷۵۱ هزار و ۳۹۷ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

 

لاری افزود: هم اکنون ۲۵ شهرستان قرمز و ۵۶ شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی، ممنوع است. همچنین ۲۷۷ شهرستان در وضعیت زرد و ۹۰ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

 

خیز چهارم کرونا در مناطق غربی و مرکزی آغاز شده است

لاری گفت: متاسفانه شهرستانهای اصفهان و بندرعباس هم امروز وارد وضعیت نارنجی شدند. آغاز خیز چهارم کرونا در بسیاری از مناطق غرب و مرکزی کشور قطعی است و در حال پیشروی به سمت شرق کشور است. تعداد شهرهای قرمز و نارنجی رو به افزایش است.

وی ادامه داد: سفرها، دید و بازدیدها، برگزاری مراسم عزا و عروسی، تجمع در رستورانها و تالارها، پایین آمدن سطح مراقبت های بهداشتی و کاهش میزان استفاده از ماسک در جامعه از مهمترین عوامل خیز جدید کروناست. امیدواریم با تقویت حساسیت عمومی در بین مردم، شاهد تکرار تجربیات تلخ گذشته در همه گیری کرونا نباشیم.

 

دهم فروردین ماه با مهمترین اخبار کرونا در استان ها

رفتارهای عادی انگارانه و کاهش حدود ۶۰ درصدی رعایت شیوه نامه های بهداشتی در شهرهای مختلف از اسفندماه سال گذشته آغاز شد که با دید و بازدیدها و بویژه انجام سفرهای نوروزی به اوج خود رسیده ،بطوریکه بازتاب منفی رفتارها در این روزها با افزایش شمار مبتلایان و جانباختگان نشان داده می شود.

اگرچه همزمان با شلوغ شدن بازارها و انجام خریدهای نوروزی و پس از آن دید و بازدیدهای عیدانه و برپایی دورهمی ها با کمترین سطح رعایت پروتکل های بهداشتی ، هشدارهایی از سوی کارشناسان و ستاد ملی مقابله با کرونا داده شد اما بی اعتنایی ها و کم توجهی ها به توصیه ها موجب شد،  برخی استان ها و شهرهای کشور به سمت تغییر رنگ بندی کرونا حرکت کنند .

افزایش شمار مبتلایان و جانباختگان حکایت از قرار گرفتن در موج چهارم کرونا دارد بطوریکه سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفته که  «پیش‌بینی شده خیز چهارم سراسری بیماری کرونا اتفاق بیفتد و در این زمینه هشدار جدی داده شده است».

علیرضا رئیسی معاون وزیر بهداشت اعلام کرد که "پیش بینی می شود در چند روز آینده خیز جدید کرونا را از شهرهای متعددی از نوار غربی و مرکزی کشور شاهد باشیم». 

 هم اکنون  و به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،  ۲۵ شهرستان قرمز و ۵۶ شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی، ممنوع است. همچنین ۲۷۷ شهرستان در وضعیت زرد و ۹۰ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

با توجه به تغییر رنگ کرونایی در برخی شهرها و همچنین در پیش بودن ۱۳ فروردین ماه (روز طبیعت) و افزایش ترددها و دورهمی ها مسئولان استانی ستاد کرونا ،حضور در پارک‌ها و تفرجگاه‌ها برای جلوگیری از شیوع بیشتر را هم ممنوع اعلام کرده اند .

این رنگ بندی ها همچنین سبب شده که در برخی استان ها از جمله شهرستان های البرز از خودروهای غیر بومی بخواهند تا هر چه سریعتر و تا چهارشنبه از این شهرستان ها خارج شوند.

جانشین پلیس راهور در مورد محدودیت های کرونایی استان های تهران و البرز گفت  که با توجه به نارنجی شدن وضعیت کرونا در این ۲ استان روج خودروهای بومی از این دو استان و ورود خودروهای غیربومی به آنها کنترل می‌شوند.

سردار سید تیمور حسینی با توجه به اتمام مهلت ۷۲ ساعته برای خروج خودروهای غیربومی از این دو استان اظهار داشت که از امروز کنترل ورود و خروج انجام می‌شود ولی از فردا به اعمال قانون و جریمه ۵۰۰ هزار تومانی ناقضان محدودیت ها می‌پردازیم. در این طرح با توجه به شرایط تهران و البرز، این دو استان یکپارچه در نظر گرفته شده و تردد بین دو استان مانعی ندارد.

 

وضعیت کرونا در استان ها چگونه است؟

 مدیر گروه بیماری های مرکز بهداشت گیلان از افزایش آمار بیماران کرونایی بستری در بیمارستان های استان طی چند روز اخیر خبر داد.

دکتر حسن رخ شاد افزود : هم اکنون ۳۲۸ بیمار مبتلا به کووید ١٩ در بیمارستان های استان گیلان بستری هستندو  افزایش آمارهای بستری بیانگر آن است که دورهمی ها و مسافرت ها و بی توجهی به شیوع این ویروس در گیلان اثرات خود را گذاشته است.

وی با بیان اینکه بر اساس آخرین گزارش ها رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور به کمتر از ۶۰ درصد رسیده است،  بیان داشت: در گیلان رعایت پروتکل ها کمتر از میانگین کشوری است.

رخ شاد با یادآوری تغییر رنگ شهرستان رودسر از زرد به نارنجی طی چند روز اخیر خاطر نشان کرد: رودسر از شهرستان های مهم گیلان در ایام نوروز نارنجی شد لذا باید با رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی از تغییر رنگ شهرها به نارنجی و قرمز پیشگیری کرد.

از اهواز هم خبر رسیده که ظرفیت تخت‌های بیمارستانی این شهرستان در حال تکمیل شدن است و به گفته سرپرست فرمانداری ایذه ،اگر مردم رعایت نکنند با مشکل جدی مواجه می شویم.

حسن ثبوتی اظهار داشت: وضعیت شهرستان ایذه به دلیل افزایش آمار مبتلایان و بستری ها، از چند روز گذشته قرمز شده و روند مراجعه مبتلایان به مراکز درمانی افزایشی است.

وی به اعمال محدودیت های ترافیکی در شهرستان ایذه اشاره کرد و افزود: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته از ورود خودروهای با پلاک غیربومی به شهرهای ایذه و دهدز و بخشی از مناطق گردشگری جلوگیری می شود تا بیماری به دیگر نقاط استان و یا استان های دیگر سرایت نکند.

ثبوتی به تعطیلی تمام ادارات شهرستان ایذه و بازار تدر هفته جاری اشاره کرد و  گفت : با توجه به وضعیت قرمز کرونایی در این شهرستان از هم استانی ها و هم میهنان تقاضا داریم از سفر به این شهرستان پرهیز کنند. 

 رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان هم روند بستری بیماران کووید ۱۹ در آبادان، خرمشهر و شادگان را بیشتر از بهبود یافتگان این بیماری اعلام کرد و گفت: نادیده گرفتن پروتکل‌های بهداشتی علت اصلی گسترش کرونا در منطقه جنوب غرب خوزستان است.

 دکتر شکراله سلمان‌زاده  با بیان اینکه در ۲۴ ساعت گذشته ۳۸ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های آبادان، خرمشهر و شادگان بستری شدند و تنها ۲۴ بیمار پس از بهبودی از بیمارستان مرخص شدند افزود:این روند بیانگر افزایش پذیرش و بستری بیماران کووید ۱۹ در منطقه جنوب غرب خوزستان است.

در حال حاضر ۱۱ شهرستان خوزستان در وضعیت قرمز و هفت شهرستان نارنجی هستند.

وضعیت شیوع کرونا در "ازنا" لرستان هم قرمز شده است که تعداد شهرهای قرمز بروجرد با این تغییر به ۲ شهرستان رسیده است .

احمد حسن فتایی دبیر کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونا در لرستان نیز گفت: بر اساس اعلام رنگ‌بندی جدید از سوی ستاد ملی و استانی مقابله با کرونا شهرستان‌های بروجرد و ازنا در وضعیت قرمز، خرم‌آباد، دورود، الیگودرز، دلفان و سلسله در وضعیت نارنجی و پلدختر، کوهدشت، رومشکان و چگنی در وضعیت زرد قرار دارند.

وضعیت شیوع کرونا در کرمانشاه نیز به گفته رییس کمیته اطلاع رسانی ستاد کرونا دانشگاه علوم‌پزشکی استان نارنجی است و شهرستان های اسلام آبادغرب و گیلانغرب نیز همچنان به ترتیب در وضعیت قرمز و نارنجی قرار دارند.همچنین شهرستان های پاوه، کنگاور، سنقر و کلیایی، هرسین، سرپل ذهاب و صحنه در وضعیت زرد و شهرستان های ثلاث باباجانی، دالاهو، قصرشیرین، جوانرود و روانسر هم در وضعیت آبی قرار دارند.

به گفته محمدی تعداد مبتلایان کرونایی شناسایی شده در کرمانشاه هم نسبت به روز گذشته ۵۴ نفر افزایش داشته است .

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان هم با ابراز نگرانی وضعیت کرونایی شهر زنجان گفت: پیک چهارم بیماری در استان آغاز شده، در صورتی که با شدت و سرعت وارد عمل شویم، می توان این ویروس را کنترل کرد، در غیر اینصورت باید در انتظار فاجعه کرونایی بود.

دکتر محمد رضا صائینی  افزود: طی یک هفته گذشته، با آغاز تعطیلات نوروزی و افزایش ترددها، ابتلا به این بیماری افزایش یافته و بروز پیک بعدی ویروس در استان فوق العاده غافلگیر کننده و خطرناک است.

وی با بیان اینکه شهرستان زنجان پیش از این شرایط کرونایی خوبی داشت، اما در زمان حاضر این وضعیت بسیار نگران کننده است، اضافه کرد: در جلسات ستاد کرونا این مهم مطرح شد که ویروس انگلیسی هم به این استان وارد شده بطوریکه میزان گردش آن در شهرستان ماهنشان و طارم بین ۵۰ تا ۷۰ درصد، شهرهای ابهر و خرمدره و سلطانیه ۵۰ درصد پیش بینی شده بود.

به گفته این مسوول میزان رسوب بیماری کرونا در استان  بین ۱۲۰ تا ۱۴۰ بود که یکدفعه این رقم به ۲۱۹ مورد در مدت یک هفته رسیده که در صورت ادامه این روند میزان بستری از ۱۳۰ بستری پیک سوم نیز افزایش می یابد که در صورت بروز این امر، دانشگاه علوم پزشکی تحمل ظرفیت آن را نخواهد داشت.

فرماندار اسکو در آذربایجان شرقی هم از افزایش شمار مبتلایان به کرونای انگلیسی در این شهر خبر داد و افزود : تعداد مبتلایان به کرونای انگلیسی با حضور گردشگران در این شهرستان به ۲۴ نفر افزایش یافته و در صورت استمرار این روند، نگرانی از شیوع بیشتر این گونه از ویروس کرونا در این شهرستان وجود دارد.

 بابک رضی منش گفت: تمام دستگاه های اجرایی مکلف هستند با اعمال دستورالعمل های وضعیت زرد بر روند رعایت پروتکل های بهداشتی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا نظارت دقیق داشته و با متخلفان برخورد قانونی قاطع کنند.

وی با تاکید بر لزوم نظارت دقیق بر پروتکل های بهداشتی در روستاهای هدف گردشگری  شهرستان اسکو گفت: نزدیک به ۵۰ درصد آمار مبتلایان کرونای انگلیسی در روستاهای واقع در محورهای گردشگری بوده و ضروری است در این مناطق با تشدید نظارت بر پروتکل های بهداشتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی، با افرادی که سلامت مردم را به مخاطره می اندازد، برخورد قاطع به عمل آید.

از استان مرکزی هم خبر رسیده که زنگ خطر موج چهارم کرونا برای اراک و ساوه هم به صدا درآمده است، این مطلب را  رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک عنوان کردو گفت:مواد مثبت بالینی و نتایج آزمایشگاهی کووید ۱۹ در اراک و ساوه نوروز امسال روند افزایشی دارد و با مسافرت، دید و بازدید و رعایت نشدن کامل پروتکل‌های بهداشتی زنگ خطر موج چهارم کرونا در این شهرها به صدا درآمده است.

دکتر«محمد جمالیان» افزود:تردد برخی مسافران از استان‌های همجوار به‌ویژه خوزستان و انجام دید و بازدیدهای نوروزی بدون درنظر گرفتن توصیه‌های بهداشتی سبب شده که این شهرها در رنگ‌بندی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای کرونا از رنگ زرد به سمت نارنجی حرکت کند و تداوم این روند از وقوع بحران مجدد بهداشتی و درمانی در این خطه خبر می‌دهد.

وی گفت:  ظرفیت تخت‌های بستری بیمارستانی برای بیماران کرونایی در اراک نگران کننده است چرا که تخت‌های بستری بیمارستان امیرالمومنین(ع) اراک درحال تکمیل است و مقامات بهداشتی و اجرایی این شهرستان درصدد تدارک وآماده سازی بیمارستان دوم ویژه خدمات بیماران کرونایی در این کلانشهر هستند.

در سیستان و بلوچستان هم پنج هزار مسافر در پایانه‌های مرزی  میرجاوه، میلک و ریمدان سیستان و بلوچستان غربالگری شدند که  اجرای طرح مراقبت بهداشتی مبادی مرزهای رسمی تا ۱۵فروردین نیز تداوم دارد.

 مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان گفت: از ۲۵ سافند ماه تا کنون پنج هزار و ۲۲۵ مسافر ورودی به کشور در پایانه‌های مرزی این استان غربالگری کرونا شدند.

علیرضا میربهاء الدین افزود:  جمعیت هلال احمر از اولین روز طرح نوروزی در مرز ها مستقر بوده و تا زمانی که نیاز باشد به ارائه خدمات به مردم خواهد پرداخت.

دشستان استان بوشهر هم به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از رنگ زرد کرونایی به نارنجی تغییر رنگ داد.

دکتر سعید کشمیری افزود: براین اساس شهرستان‌های بوشهر، گناوه، دیلم و دشتستان در شرایط نارنجی و شهرستان‌های دشتی، تنگستان، کنگان، دیر، جم و عسلویه در وضعیت زرد قرار دارند.

وی بیان کرد: براساس بررسی‌های انجام شده میزان ابتلا در استان بوشهر از ۱۰۰ نفر در هفته به ۷۰۰ نفر افزایش یافته و میزان بستری‌های ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در استان بوشهر به ۳۰ درصد رسیده‌است.

در مازندران نیز با اضافه شدن شهرستان‌های تنکابن ، نوشهرر و سوادکوه شمالی به مناطق درگیر با ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی، تعداد شهرستان های درگیر به  ۱۰ شهرستان رسید.

پیش از این نیز بیماران مبتلا به این نوع از ویروس جهش یافته کرونا در شهرستان های بابل، ساری ، آمل ، بابلسر، رامسر و نور استان مازندران مشاهده و شناسایی شدند.

همچنین طبق آخرین گزارش دانشگاه علوم پزشکی مازندران و دانشگاه علوم پزشکی بابل شمار مبتلایان به ویروس کرونا در استان به ۱۳۷ نفر رسیده است. 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز اعلام کرد: با نارنجی شدن شهرهای میانه و شبستر، تعداد شهرهای نارنجی آذربایجان‌شرقی به چهار مورد افزایش یافت.

دکتر عباسعلی درستی اظهار کرد: بر اساس آخرین رنگ بندی کرونا در آذربایجان شرقی، سراب در وضعیت قرمز و عجب شیر و جلفا در وضع نارنجی قرار داشتند که از امروز شهرهای شبستر و میانه نیز از زرد به وضعیت نارنجی تغییر رنگ دادند.هوراند، کلیبر، خدافرین، ورزقان، هریس و چاراویماق در وضعیت آبی و بقیه شهرهای آذربایجان شرقی در وضعیت زرد قرار دارند.

بر اساس اعلام  جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مقابله با کرونا ،تعداد شهرستان‌های استان دارای وضعیت قرمز شیوع ویروس کرونا هم به سه شهرستان و نارنجی به دو شهرستان رسید.شهرستان دارای وضعیت قرمز استان شامل زرین دشت، ارسنجان و داراب و دو شهرستان دارای وضعیت نارنجی شامل مرودشت و ممسنی است.

عبدالرضا قاسم پورافزود:روند ابتلا به کرونا در این استان را صعودی دانست و گفت:نتیجه ۴۰ درصد تست‌های کرونا که در این استان انجام می‌شود مثبت است که بیانگر روند افزایشی تعداد مبتلایان است.

با توجه به درژیش بودن روز طبیعت حضور در پارک‌ها، تفرجگاه‌ها و فضاهای سبز در استان در ۱۳ فروردین ممنوع است و خودروهای متخلف برابر ضوابط و قوانین اعمال قانون خواهند شد.

در میان شهرهای کشور شیوع کرونا در استان اردبیل در وضعیت پایدار قرار دارد ولی مسئولان بهداشت و درمان استان این شرایط را شکننده اعلام کرده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل  اعلام کرد: وضعیت این استان در زمینه شیوع کرونا شکننده بوده و شیوع موج چهارم کرونا با توجه به سفرهای گسترده نوروزی و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم محتمل است.

دکتر شهرام حبیب‌زاده گفت: با بستری شدن ۳۴ مبتلای جدید در شبانه‌روز گذشته یک نفر از مبتلایان به کووید.۱۹ نیز جان باخت.

استان البرز هم با افزایش شمار بستری شدگان کرونا روبرواست به طوریکه رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز اعلام کرد ه که اکنون ۴۶۹ بیمار کووید ۱۹ در مراکز درمانی استان البرز بستری و تحت درمان قرار دارند که شمار آنان نسبت به روز های گذشته افزایش نشان می دهد.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونای دانشگاه علوم پزشکی استان البرز هم اعلام کرد: کرونا چهار شهرستان دیگرتابعه استان را از زرد به رنگ نارنجی درآورد.

دکتر مهرداد بابایی افزود: افزایش میزان ابتلا به کووید ۱۹ سبب شده تا شهرستان‌های فردیس،‌ چهارباغ، ‌ساوجبلاغ و ‌نظرآباد از رنگ زرد به نارنجی تغییر وضعیت دهند.

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان کرج هم اعلام کرده با توجه به تغییر شرایط این شهرستان از زرد به نارنجی هر گونه تجمع گردشگران به ویژه در روز سیزدهم فروردین ماه در پارک و تفرجگاه های این شهرستان ممنوع است.

 غفور قاسم پور با هشدار پیک مراجعات به مراکز درمانی پس از تعطیلات نوروزی افزود: طبق اطلاعیه اعلام شده محدودیت های منع تردد شبانه و فعالیت مشاغل بمدت ٢هفته در شهرستان کرج لازم الاجرا خواهد بود.

وضعیت  شهرستان‌های نجف آباد و اصفهان بر اساس جدیدترین رنگ‌بندی همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ نارنجی شد و تعداد مناطق در وضعیت پُر خطر در این استان افزایش یافت.

در زمان حاضر در استان اصفهان ۱۲ شهرستان در وضعیت زرد(خطر متوسط)، سه شهرستان در وضعیت آبی(کم خطر)، و شهرستان های اصفهان، مبارکه، لنجان، تیران و کرون و نجف آباد در وضعیت نارنجی(پرخطر) و ۲ شهرستان گلپایگان و خوانسار در وضعیت قرمز(بسیار پرخطر) قرار دارند.  

به گفته سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با توجه به روند افزایشی تعداد موارد مثبت تست‌های کرونا و بستری در بیمارستان‌ها احتمال تغییر وضعیت شهرستان هایی مانند شاهین شهر و میمه از زرد به نارنجی نیز در روزهای آینده وجود دارد.

 رییس پلیس راهنمایی و رانندگی البرز هم اعلام کرد با توجه به اعلام ستاد کرونا مبنی بر تغییر رنگ  شهرستان های  کرج ، فردیس ، ساوجبلاغ و نظرآباد از رنگ زرد به نارنجی ، خودروهای غیر بومی  هر چه سریع تر از این شهرستان ها خارج شوند.

سرهنگ غلامعلی شرق  اظهار داشت : خودروهای غیر بومی تا فردا چهارشنبه ۱۱ فروردین ماه جاری فرصت دارند  این شهرستان ها را ترک نمایند و پس از پایان مهلت اعلام شده  جریمه ۵۰۰ هزار تومانی  توسط دوربین های ثبت تخلف و تمام گشت های پلیس راهور اعمال خواهد شد .

در میان اخبار نگران کننده از افزایش شمار مبتلایان خبر خوش تزریق واکسن از برخی استان ها به گوش می رسد ، رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان از آغاز مرحله نخست تزریق واکسن کرونا به بیماران خاص در استان خبر داد و گفت : بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده یکهزار و ۸۳۰ نفر از بیماران خاص و صعب العلاج در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در این مرحله بوسیله واکسن سینوفارم علیه ویروس کرونا واکسینه خواهند شد.

دکتر محمد هاشمی شهری افزود: مطابق سند ملی واکسیناسیون در این مرحله بیماران خاص و صعب‌العلاج (دیالیزی، تالاسمی و هموفیلی ) که بالای ۱۸ سال هستند علیه ویروس کرونا توسط واکسن چینی سینوفارم واکسینه خواهند شد.

وی گفت: با اضافه شدن ۴۸ بیمار جدید مبتلا به کرونا تعداد کل بیماران مبتلا به کرونا در سطح سیستان و بلوچستان به ۲۸ هزار و ۴۵۱ مورد رسید.

 مدیر پروژه واکسن فخرا هم گفت که تا پایان خرداد ماه سال جاری به تولید انبوه این واکسن خواهیم رسید.

 

ابتلای ۷۵ نفر در ساوه و زرندیه به کرونا در شرایط نارنجی

یک روز پس از آنکه نام شهرستان ساوه در فهرست مناطق نارنجی قرار گرفت، شمار مبتلایان به طرز معناداری افزایش یافت و طبق اعلام دانشکده علوم پزشکی در شبانه روز اخیر ۷۵ نفر به کرونا مبتلا شدند.

دکتر «محمود کریمی» روز سه شنبه در این خصوص اظهار داشت: ابتلا به کرونای ۴۷ نفر با تست پی سی آر و ۲۸ نفر نیز با تست سریع محرز شد.

به گفته او در شبانه روز اخیر ۱۳ نفر از مبتلایان به کرونا در ساوه و زرندیه بستری شدند.

سخنگوی دانشکده علوم پزشکی افزود: به طور کلی از ابتدای شیوع ویروس کرونا تا به حال ۱۴ هزار و ۲۲۱ نفر در شهرستان های ساوه و زرندیه به کرونا مبتلا شدند و در همین مدت ۳۳۸ نفر نیز جان خود را از دست دادند.

دکتر کریمی اظهار داشت: در حال حاضر ۳۹ نفر در بیمارستان بستری هستند.

 

۲۳۳ بیمار جدید کرونایی در استان مرکزی شناسایی شدند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی اراک گفت: بر اساس آخرین نتایج آزمایشگاهی، ۲۳۳ مورد بیمار جدید مبتلا به ویروس کرونا شبانه روز اخیر در استان مرکزی شناسایی شد.

دکتر«محمد جمالیان» روز سه‌شنبه افزود: ۲ بیمار کرونایی استان مرکزی در ۲۴ ساعت اخیر بر اثر مخاطرات ناشی از کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند که با احتساب این افراد، شمار جان باختگان کرونا در این استان تاکنون به یک‌هزار و ۵۰۹ نفر رسیده است.

وی بیان کرد:  ۲۱ نفر از بیماران جدید شناسایی شده کرونا در استان به دلیل وخامت حال در بیمارستان‌های استان بستری هستند و  ۲۱۲ بیمار نیز به‌صورت سرپایی خدمات درمانی دریافت کرده‌اند و باید  تا منفی شدن جواب آزمایش در منزل قرنطینه باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی اراک خاطرنشان کرد: شمار مبتلایان قطعی کرونا در این استان تاکنون به ۳۹ هزار  ۶۰۸ نفر رسیده است.

ویروس کرونا از اسفندماه سال ۱۳۹۸ در ایران شیوع یافت که استان مرکزی پس از قم کانونی بود که ابتلا به کرونا در آن مشاهده شد.

 

شمار مبتلایان کرونای انگلیسی در نیشابور به ۳۵ نفر رسید

رییس دانشکده علوم پزشکی نیشابور اعلام کرد: شمار مبتلایان به کرونای انگلیسی در این شهرستان، که نخستین مورد آن چهارم فروردین شناسایی شده بود، ‌ اکنون به ۳۵ نفر رسیده است.

دکتر محسن عظیمی‌نژاد روز سه‌شنبه در نشست ستاد مقابله با کرونا اظهار داشت: نخستین فرد مبتلا به کرونای انگلیسی در نیشابور، مردی ۷۰ ساله بود که جواب آزمایش ۹ نفر از کسانی که با وی در ارتباط بودند نیز مثبت شده است و آزمایشی که جمعه گذشته از ۹۷ نمازگزار این شهر صورت گرفت، مشخص کرد که ۲ نفر از آنان گرفتار ویروس کرونا هستند.

وی افزود:‌ تاکنون سه هزار و ۴۷۵ دُز واکسن کرونای روسی، چینی و هندی به شهرستان نیشابور تخصیص یافته و تزریق شده است.

وی با بیان اینکه شواهد و قرائن از حرکت کشور و منطقه به سوی خیز چهارم کرونا حکایت دارد، ‌ گفت:‌ شمار آزمایش‌های مثبت کرونا در این شهرستان که تا بهمن و اسفند پارسال کمتر از ۲۰ درصد بود اکنون از ۵۰ درصد گذشته است و شمار بیمارانی که با لوله‌گذاری در مجاری هوایی اکسیژن دریافت می‌کنند به ۳.۲ رسیده است و حال آنکه این رقم در اواخر پارسال کمتر از ۲ درصد بود.

رییس دانشکده علوم پزشکی نیشابور با انتقاد از برگزاری مراسم‌ها و دورهمی ها تصریح کرد: مراسم عروسی به جای یک چهارم ظرفیت سالن با چندین برابر ظرفیت برگزار می‌شود و لازم است محدودیت تردد برای روز طبیعت از ساعت ۵ عصر دوازدهم فروردین امسال اعمال شود.

 

ملایر در وضعیت زرد و شکننده کرونا قرار دارد

معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار ویژه ملایر گفت: روند شیوع ویروس کرونا طی روزهای اخیر به دلیل کم‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی و ورود مسافران از شهرهای قرمز و نارنجی به این شهرستان رو به افزایش است به نحوی که شهرستان در وضعیت زرد و شکننده ای قرار دارد.

«حسین فارسی» روز سه‌شنبه در ستاد مقابله با کرونا شهرستان ملایر اظهار داشت: خودروهایی که از شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی کرونا وارد این ملایر شده‌اند، تا پایان امروز مهلت دارند شهرستان را ترک کنند، در غیر اینصورت مشمول جریمه و اعمال قانون می‌شوند.

وی با تاکید بر اینکه تردد خودروها با پلاک غیربومی و مرتبط به شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی در این شهرستان ممنوع است، افزود: تمامی ورودی‌های ملایر از مسیر بروجرد، نهاوند، اراک، تهران و همدان توسط پلیس مسدود شده و در صورت تردد خودروهای غیربومی از شهرهای قرمز جریمه یک میلیون تومانی و برای شهرهای نارنجی جریمه ۵۰۰ هزار تومانی اعمال می‌شود.

معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری ویژه ملایر ادامه داد: در سطح شهر بنرهای هشدار دهنده برای خروج هر چه سریعتر مسافران از این شهرستان نصب شده و ورود خودروها از استان‌هایی همچون تهران، قم، کرج، لرستان، خوزستان و مرکزی که در شرایط قرمز و نارنجی هستند، ممنوع است و باید از طریق کمربندی‌های شهر خارج شوند.

فارسی با اشاره به ممنوعیت تردد شبانه از ساعت ۲۲ تا سه بامداد از شهروندان درخواست کرد: نسبت به رعایت محدودیت‌ تردد شبانه حساسیت بیشتری داشته باشند، چراکه از امشب نظارت و کنترل پلیس در سطح شهر تشدید می‌شود و در صورت بی‌توجهی برای متخلفان جریمه ۲۰۰ هزار تومانی اعمال خواهد شد.

وی همچنین به تشدید نظارت تیم‌های بازرسی از واحدهای صنفی و سطح شهر  اشاره و بیان کرد: اصناف، کسبه و بازاریان به جز اصناف تامین کننده کالاهای اساسی، تا ساعت ۲۱ مجاز به فعالیت هستند و تیم‌های بازرسی از ساعت ۲۱ تا ۲۲ نسبت به اعمال نظارت‌ها و ارایه تذکرات لازم اقدام می‌کنند.

معاون سیاسی و امنیتی فرماندار ویژه ملایر بر لزوم تشدید نظارت بر تالارها و رستوران‌ها، سالن‌ها و باشگاه‌های ورزشی سطح شهر نیز تاکید کرد و گفت: تالارها با یک چهارم و رستوران‌ها با یک سوم ظرفیت و تا ساعت ۲۲ شب مجاز به فعالیت هستند و در صورت تخلف و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی، پلمب خواهند شد.

ورودی‌های ملایر از امشب مسدود می‌شود

فارسی با تاکید بر اینکه بخشداران چهار بخش تابعه این شهرستان نیز باید اجرای مصوبات ستاد کرونا را در دستور کار دهند، ادامه داد: طبق مصوبات ستاد کرونا، هرگونه تجمع و گردهمایی در تفرج‌گاه‌ها، پارک‌ها و بوستان‌های سطح شهر در روز ۱۳ فروردین ممنوع است.

وی دورهمی‌های خانوادگی، تجمع‌ و برگزاری مراسم‌های عروسی و عزا را بیشترین عامل شیوع ویروس کرونا در ایام نوروز عنوان کرد و افزود: با توجه به روند افزایشی شیوع ویروس کرونا، تمامی دید و بازدیدهای نوروزی در سطح ادارات و دستگاه‌های اجرایی این شهرستان ممنوع است.

فارسی بیان کرد: کنترل و نظارت بر آرامستان‌های ملایر به ویژه آرامستان بهشت هاجر همچنان برقرار است و بستگان متوفی و مداحان باید در مدت زمان کوتاهی و با تعداد اندکی مراسم تشییع را برگزار کنند.

فرمانده انتظامی ملایر نیز با اشاره به افزایش عادی‌انگاری کرونا در بین مردم، شرایط کنونی را خطرناک دانست و گفت: تا زمانی‌که واکسیناسیون به طر کامل انجام شود، اعمال محدودیت‌ها ادامه دارد و از این طریق می‌توانیم نتایج مثبتی بگیریم.

سرهنگ محمدباقر سلگی بر لزوم اقناع‌گری و اطلاع‌رسانی مستمر رسانه‌ها در بین مردم و آگاه‌سازی آنها نسبت به خطر شیوع بیماری تاکید کرد و افزود: طبق مصوبات ستاد شهرستانی کرونا، از امشب /سه‌شنبه/ ورودی‌های شهر ملایر مسدود است و با حضور پلیس و همچنین دوربین‌های نظارتی، برای خودروهای متخلف اعمال قانون خواهد شد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان ملایر نیز روند افزایشی شیوع ویروس کرونا در ایام نوروز را نگران کننده خواند و بیان کرد: موارد مثبت کرونا از ۵۴ مورد در پنج روز نخست تعطیلات فروردین به ۳۳۳ مورد رسیده است.

محسن ترکاشوند با اشاره به افزایش بیش از ۲ برابری موارد مبتلا، بستری و مرگ و میر در ایام تعطیلات فروردین نسبت به اسفندماه ۹۹،  ادامه داد: تاکنون حدود ۸۲۳ نفر در این شهرستان واکسینه شده‌اند و حداقل تا ۶ ماه آینده که به نقطه ثباتی برسیم، مردم باید همراهی بیشتری در زمینه رعایت پروتکل ها داشته باشند.

 

۲ نفر بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ در استان کرمانشاه جان باختند

رییس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: با فوت ۲ نفر دیگر در شهرستان‌های اسلام‌آبادغرب و هرسین در ۲۴ ساعت گذشته براثر ابتلای قطعی به کووید ۱۹، تعداد جانباختگان استان به یک هزار و ۵۱۲ نفر رسید.

«مهدی محمدی» روز سه شنبه گفت: ۲۲ بیمار بستری و ۱۵۷ نفر سرپایی مبتلا به کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته در سطح استان شناسایی شدند که نسبت به روز گذشته سه نفر افزایش داشته است.

وی اظهار داشت: هم‌اکنون ۲۳۸ بیمار کووید ۱۹ در مراکز درمانی استان بستری هستند که نسبت به روز گذشته ۲۵ نفر افزایش یافته است.

رییس کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اضافه کرد: در ۲۴ ساعت گذشته ۷۵ مورد بیمار با علایم کووید ۱۹ بستری و ۴۷ نفر هم پس از بهبودی از مراکز درمانی استان ترخیص شدند.

محدودیت‌های جدید کرونایی

ستاد کرونای استان کرمانشاه اعلام کرد: با توجه به وضعیت استان، تمام بوستان ها، مراکز تفریحی و تفرجگاه‌های استان در روز طبیعت یا سیزده بدر تعطیل است.

تعطیلی مراسم آیینی و پایگاه‌های صلواتی به مناسبت اعیاد پیش رو، تعطیلی استخرها و باشگاه‌های ورزشی و بازارچه جوانرود تا روز شنبه ۱۴ فروردین از دیگر تصممیات ستاد کرونای استان کرمانشاه بود.

۳ شهرستان کرمانشاه در وضعیت قرمز و نارنجی 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: با توجه به افزایش بیماران مبتلا به کرونا، شهرستان اسلام‌آبادغرب در وضعیت «قرمز» و شهرستان های کرمانشاه و گیلان‌غرب هم در شرایط «نارنجی» قرار گرفته ‌است.

دکتر «ابراهیم شکیبا» افزود: شهرستان‌های پاوه، کنگاور، سنقر و کلیایی، هرسین، سرپل‌ذهاب و صحنه در شرایط زرد کرونایی هستند و وضعیت شهرستان‌های ثلاث باباجانی، دالاهو، قصرشیرین، جوانرود و روانسر هم آبی است.

براساس اعلام ستاد ملی کرونا، در وضعیت نارنجی یا پرخطر هم سطح شغلی سه و چهار تعطیل است و در وضعیت قرمز یا خیلی پرخطر نیز همه مشاغل به جز موارد ضروری سطح یک تعطیل خواهد بود. در وضعیت زرد یا خطر متوسط فقط سطح شغلی چهار تعطیل خواهد بود.

همچنین خروج خودروهای بومی از شهرستان‌های نارنجی و قرمز و ورود خودروهای غیربومی به شهرستان‌های نارنجی و قرمز ممنوع خواهد بود.

بر این اساس اکنون تردد از ۲ اسلام آبادغرب و گیلانغرب به شهرستان های دیگر و شهرستان‌های دیگر به این‌ ۲ شهرستان ممنوع است.  

 

فوت ۴ تن بر اثر کرونا در قم

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم از مرگ ۴ تن از شهروندان قمی بر اثر بیماری کرونا خبر داد.

محمد رضا قدیر روز سه شنبه با بیان آخرین وضعیت کرونا در استان گفت: در شبانه روز منتهی به دهم فروردین ماه، ۴٢ بیمار با علائم کرونا توسط اورژانس مرکز درمانی قم مورد پذیرش قرار گرفتند.

وی ادامه داد: از این تعداد بیماران پذیرش شده، ٣۶ تن بستری شدند و ٢٩ تن از بیمارانی که در روزهای گذشته بستری شده بودند نیز ترخیص شدند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم تعداد کل بیماران کرونایی بستری، تحت معالجه و درمان قم را ١۵۵ تن ذکر کرد و افزود: حال ٢٢ تن از این بیماران وخیم می باشد.

به دنبال افزایش تعداد بستری شدگان کرونایی در قم، این استان که از روز بیستم دی ماه ۹۹ به منطقه آبی کرونایی کشور ورود پیدا کرده بود از بیست و پنجم اسفند وارد منطقه زرد شد.

 

افراد مبتلا به ویروس کرونا در یزد به ۱۸۹ نفر رسید

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: روند ابتلای افراد مشکوک بستری به بیماری کووید ۱۹ ناشی از شیوع ویروس کرونا در استان ادامه دارد و تعداد مبتلایان شبانه روز گذشته با ۲۵ نفر افزایش به ۱۸۹ نفر رسید.

ابراهیم سلمانی افزود:  در حال حاضر از این تعداد ۴۳ نفر به دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه  بیمارستان ها بستری و خدمات درمانی دریافت می‌کنند .

وی ادامه داد: بستری‌های مشکوک به کرونا و شناسایی مبتلایان روزانه در استان، روزهای اخیر رو به افزایش است و این موضوع زنگ خطر موج جدیدشیوع بیماری را در یزد  به صدا درآورد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد با اشاره به  آخرین روزهای تعطیلات نوروزی سال ۱۴۰۰ در هفته جاری تصریح کرد: با توجه به شناسایی موارد مثبت کرونای جهش یافته و سرعت انتقال بالای ویروس ، مردم شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت و از حضور در اجتماع و برگزاری دورهمی های خانوادگی جدا خودداری کنند.

 

لرستان وارد موج چهارم کرونا شد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: با قرمز شدن وضعیت شهرستان ازنا و نارنجی شدن شهرستانهای سلسله و دلفان در رنگ بندی کرونایی لرستان وارد موج چهارم کرونا شد.

مریم کوشکی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه شیب صعودی آمار ابتلا، بستری و فوتی های کرونایی در استان شدیدتر شده است اظهار داشت: انتظار داریم مردم در روزهای باقیمانده از تعطیلات نوروز دورهمی ها را قطع و پروتکل های بهداشتی را بیشتر رعایت کنند.

وی ادامه داد: حضور مردم در اماکن پرازدحام به ویژه بازارهای عید، شرکت در دورهمی ها و ورود افراد غیربومی از سایر استانها دلایل اصلی شروع پیک چهارم کرونا در استان است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان اضافه کرد: اگر وضعیت به همین ترتیب ادامه داشته باشد پیک چهارمی که در حال حاضر آغاز شده است بسیار مهلک تر و خطرناک تر از سه پیک گذشته خواهد بود.

کوشکی تاکید کرد: با توجه به این که کرونای جهش یافته در استان در حال گردش است خطر این پیک به مراتب بیشتر است.

تعداد مبتلایان کرونا از ابتدای شیوع این ویروس تا کنون در این استان به ۷۵ هزار و ۱۰۰ نفر رسیده است و ۲۷۰ بیمار و مشکوک به کووید ۱۹ در بیمارستان‌ها بستری هستند.

بر اساس اعلام رنگ‌بندی جدید از سوی ستاد ملی و استانی مقابله با کرونا شهرستان‌های بروجرد و ازنا در وضعیت قرمز، خرم‌آباد، دورود، الیگودرز، دلفان و سلسله در وضعیت نارنجی و پلدختر، کوهدشت، رومشکان و چگنی در وضعیت زرد قرار دارند.

 

شمار بستری‌شدگان روزانه کرونا در خراسان رضوی ۶۰ درصد افزایش یافت

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از افزایش ۶۰ درصدی شمار بستری‌شدگان روزانه کرونا در بیمارستان‌های استان خراسان رضوی خبر داد.

دکتر مهدی قلیان اول، روز سه‌شنبه اظهار داشت: شمار بیماران کووید ۱۹ که تا ۳۰ اسفند پارسال روزانه در بیمارستان های این استان بستری می شدند ۱۰۳ نفر بود که اکنون به ۱۶۶ نفر افزایش یافته است.

وی با اشاره به روند افزایشی کل بستری‌شدگان ناشی از کرونا در خراسان رضوی بیان کرد: تعداد کل بستری‌شدگان در مراکز درمانی استان از ۴۸۰ نفر به بالاتر از ۶۰۰ نفر افزایش یافته است.

وی خاطرنشان کرد:‌ خطر افزایش تعداد بستری‌شدگان ناشی از کرونا با افزایش مراجعان سرپایی و روند افزایشی نتایج مثبت آزمایش های پی. سی. آر در استان خراسان رضوی در هفته‌های اخیر هشدار داده شده بود.

وی بیان کرد: مسافرتها، رفت و آمدها و دید و بازدیدها در روند افزایشی تعداد مبتلایان به کرونا موثر بوده و با ادامه این روند در آینده نه چندان دور وضعیت مشهد و خراسان رضوی از رنگ زرد به نارنجی تبدیل خواهد شد.

وی ادامه داد: طبق گزارش نرم‌افزار ماسک در حال حاضر از ۳۳ شهرستان خراسان رضوی، ۱۸ شهرستان در وضعیت آبی و بقیه در وضعیت زرد شیوع کرونا قرار دارند که تغییر خاصی نسبت به قبل نداشته است.   

۸۰ درصد از جمعیت ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند و بقیه جمعیت این استان توسط دانشکده و دانشگاه‌های علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت‌حیدریه، تربت‌جام و نیشابور خدمات‌رسانی می‌شوند.

طبق گزارش امروز سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،  با فوت ۹۱ نفر از هموطنان مبتلا به بیماری کووید۱۹ در شبانه روز گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در ایران به ۶۲ هزار و ۵۶۹ نفر رسیده است.

در ۲۴ ساعت گذشته ۱۰ هزار و ۲۵۰ نفر بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی و هزار و ۳۹ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۸۷۵ هزار و ۲۳۴ نفر رسید.

هم اکنون در کشور ۲۵ شهرستان قرمز و ۵۶ شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی، ممنوع است. همچنین ۲۷۷ شهرستان در وضعیت زرد و ۹۰ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

 

۱۹ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در استان همدان شناسایی شدند

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت که با شناسایی ۱۹ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته، مجموع موارد مثبت بستری از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تاکنون در استان به ۱۰ هزار و ۷۷۱ نفر رسیده است.

دکتر «محمد طاهری» روز سه شنبه اظهار داشت: همچنین با فوت ۲ بیمار دیگر در ۲۴ ساعت گذشته مجموع متوفیان قطعی ابتلا به کرونا در این استان از ابتدای اپیدمی این ویروس تاکنون به یک هزار و ۵۶۵ نفر رسید.

وی بیان کرد: تعداد مراجعان سرپایی به اورژانس بیمارستان‌های این استان با علائم تنفسی مشکوک به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته ۴۹۵ مورد بوده است که ۷۳ نفر از مراجعان به بیمارستان ها در بخش عادی بستری شدند

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی همدان اضافه کرد: در عین حال هم اینک ۱۹ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بخش آی. سی. یو مراکز درمانی این استان بستری هستند و وضعیت جسمی ۳۰ بیمار وخیم گزارش شده است.

دکتر طاهری درباره آخرین وضعیت بیماران کرونایی در شهرستان‌های استان همدان نیز گفت: شمار بیماران کرونایی بستری(از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تاکنون) در بیمارستان‌های اسدآباد ۳۸۷، بهار ۶۳۱، تویسرکان ۶۸۴، رزن ۴۷۴، درگزین ۲۰۳، فامنین ۱۹۵ و کبودراهنگ ۶۹۳ نفر است.

وی افزود: همچنین یک هزار و ۹۴۸ نفر در ملایر، یک هزار و ۲۰۷ نفر در نهاوند و چهار هزار و ۶۷ نفر نیز در شهرستان همدان به این ویروس مبتلا و بستری شده اند.

براساس آخرین رنگ بندی اعلام شده، ۱۰ شهرستان استان همدان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

 

پنج تن از مبتلایان به کرونا در پاوه کودک هستند

سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان پاوه گفت: از ابتدای فروردین سال جاری تاکنون ۶۶ تن در این شهرستان به کرونا مبتلا شده‌اند که پنج تن از آنان کودک هستند.

دکتر «فارق سلیمی» روز سه‌شنبه در جلسه ستاد کرونا شهرستان پاوه، افزود: هم اکنون ۱۱ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان قدس این شهرستان بستری هستند.

وی ادامه داد: در هشت روز گذشته بیش از ۲۵۰ مورد مشکوک به کرونا به بیمارستان این شهرستان مراجعه کرده‌اند.

رییس بیمارستان قدس شهرستان پاوه نیز گفت: تعداد مراجعه کنندگان برای تست کرونا نسبت به چهار روز گذشته افزایش یافته است.

دکتر «حارس رضایی» اضافه کرد: آمار مبتلایان به کرونا در شهرستان در ۷۲ ساعت آینده افزایش چشمگیری خواهد داشت.

وی اظهار داشت: در یک تحقیق میدانی مشاهده شده ده‌ها خودرو از استان‌های تهران، سیستان و بلوچستان، آذربایجان شرقی و فارس وارد شهرستان پاوه شده‌اند.

رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شهرستان پاوه نیز در این جلسه گفت: از ابتدای سال تاکنون بیش از ۷۲ هزار و ۱٨۲ دستگاه خودرو وارد شهرستان شده که نسبت به سال گذشته ۴۲ درصد افزایش ورودی داشته‌ایم.

«ابراهیم شهریاری» افزود: در این مدت همچنین استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی نیز ۸۶ در صد افزایش داشته است.

 

پاوه از لحاظ شیوع کرونا در وضعیت زرد قرار دارد

رییس کمیته اطلاع رسانی ستاد کرونا دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه گفت: بنا بر اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شهرستان کرمانشاه از لحاظ شیوع کرونا در وضعیت نارنجی قرار گرفت.

"مهدی محمدی" افزود: شهرستان های اسلام آبادغرب و گیلانغرب نیز همچنان به ترتیب در وضعیت قرمز و نارنجی قرار دارند.

وی اظهار داشت: شهرستان های پاوه، کنگاور، سنقر و کلیایی، هرسین، سرپل ذهاب و صحنه در وضعیت زرد و شهرستان های ثلاث باباجانی، دالاهو، قصرشیرین، جوانرود و روانسر هم در وضعیت آبی قرار دارند.

براساس اعلام ستاد ملی کرونا، در وضعیت نارنجی یا پرخطر هم سطح شغلی سه و چهار تعطیل است و در وضعیت قرمز یا خیلی پرخطر نیز همه مشاغل به جز موارد ضروری سطح یک تعطیل خواهد بود.

در وضعیت زرد یا خطر متوسط فقط سطح شغلی چهار تعطیل خواهد بود.

همچنین خروج خودروهای بومی از شهرستان‌های نارنجی و قرمز و ورود خودروهای غیربومی به شهرستان‌های نارنجی و قرمز ممنوع خواهد بود.

بر این اساس اکنون تردد از شهرستان های کرمانشاه، اسلام آبادغرب و گیلانغرب به شهرستان های دیگر و شهرستان‌های دیگر به این‌ ۲ شهرستان ممنوع است.

 

نجف آباد  و اصفهان در وضعیت نارنجی کرونا قرار گرفتند

شهرستان‌های نجف آباد و اصفهان بر اساس جدیدترین رنگ‌بندی همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ در وضعیت نارنجی قرار گرفتند و تعداد مناطق در وضعیت پُر خطر در این استان افزایش یافت.

در جدیدترین رنگ‌بندی همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ که سه شنبه دهم فروردین در سامانه ماسک اعلام شد، شهرستان اصفهان و  نجف آباد در وضعیت نارنجی و پرخطر قرار گرفتند.

در زمان حاضر در استان اصفهان ۱۲ شهرستان در وضعیت زرد(خطر متوسط)، سه شهرستان در وضعیت آبی(کم خطر)، و شهرستان های اصفهان، مبارکه، لنجان، تیران و کرون و نجف آباد در وضعیت نارنجی(پرخطر) و ۲ شهرستان گلپایگان و خوانسار در وضعیت قرمز(بسیار پرخطر) قرار دارند.  

به گفته سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با توجه به روند افزایشی تعداد موارد مثبت تست‌های کرونا و بستری در بیمارستان‌ها احتمال تغییر وضعیت شهرستان هایی مانند شاهین شهر و میمه از زرد به نارنجی نیز در روزهای آینده وجود دارد.

آرش نجیمی روز سه شنبه اظهار داشت: در ۲۴ ساعت گذشته یک هزار و ۳۸۵ نفر دیگر در استان به غیر از شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند.

وی افزود: در شبانه روز گذشته سه هزار و ۳۶۶ نمونه‌گیری از افراد مشکوک مبتلا به این بیماری در استان انجام شد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه در ۲۴ ساعت گذشته ۹۸ نفر از مراکز درمانی استان مرخص شدند خاطرنشان کرد: از تعداد مبتلایان جدید ۱۳۱ نفر بستری شدند و موارد بستری در بخش ICU (مراقبت‌های ویژه)   ۱۱۱ نفر بود.

نجیمی اضافه کرد: در حال حاضر تعداد کلی بیماران بستری شده در مراکز درمانی استان ۷۷۸ نفر است.

وی با اشاره به ۱۳ فوتی‌ مبتلای مشکوک و قطعی به کرونا در مدت یادشده در استان گفت: در این مدت هفت نفر به‌دلیل ابتلای قطعی به کرونا جان خود را از دست دادند.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۸۶۴ هزار و ۹۸۴ نفر رسید و تعداد جان باختگان کرونا در ایران به ۶۲ هزار و ۴۷۸ نفر رسیده است.

شهرستان نجف آباد با ۲۸۵ کیلومتر مربع وسعت و ۳۳۰ هزار نفر جمعیت در۳۰ کیلومتری غرب اصفهان قرار دارد.

 بر اساس مصوبه‌های ستاد ملی مقابله با کرونا، سفر به شهرهای نارنجی و قرمز ممنوع است.

 

روزانه ۱۷ بیمار کرونایی در کهگیلویه بستری می‌شود

رییس شبکه بهداشت و درمان کهگیلویه با اشاره به افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا در این شهرستان گفت: روزانه ۱۷ بیمار در بیمارستان امام خمینی (ره) دهدشت بستری می شوند.

محمد طاهر طیب‌زادگان روز سه شنبه دربیست و پنجمین نشست ستاد مقابله با اشاره به افزایش شمار بیماران بستری نسبت به ابتدای شیوع اظهارداشت: کهگیلویه گرفتار موج شدید بیماری شده است.

وی بیان کرد: در صورت ادامه این روند علاوه بر تبعات جبران ناپذیر تخت‌های بیمارستانی جوابگوی موج جدید هم نیست.

طیب‌زادگان با انتقاد از اجرایی نشدن مصوبه‌های مقابله با کرونا تصریح کرد: با شروع سال جدید هیچ مصوبه ای در راستای کنترل ورودی ها و برگشت خودروهای غیر بومی انجام نشد.

وی اضافه کرد: با توجه به تعطیلی مراکز مشاوره ازدواج و بسته شدن تالارها روز به روز در حال افزایش برگزاری عروسی در حاشیه تالارها هستیم‌.

طیب‌زادگان با اشاره به افزایش حجم نمونه‌ها گفت: احتمالا جوابدهی با یک هفته تأخیر دور از انتظار نیست.

وی افزود:  رنگ‌بندی  ملاک مناسبی برای اعمال محدودیت‌ها نیست و باید متناسب با شرایط شهرستان محدودیت‌های جدید اعمال شود.

طیب‌زادگان گفت: در صورتی که این روند افزایشی شمار مبتلایان ادامه یابد شهرستان وارد موج جدید خواهد شد.

به تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در این شهرستان اشاره نشد.

بیمارستان ۲۲۰ تختخوابی دهدشت دارای ۱۷ بخش درمانی است.

بیمارستان امام خمینی دهدشت جمعیت ۲۲۰ هزار نفری شهرستانهای کهگیلویه، چرام، لنده و بهمئی را پوشش می دهد.

 

تعداد مبتلایان کرونا در لرستان به ۷۵ هزار و ۱۰۰ نفر رسید

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: تعداد مبتلایان کرونا در این استان به ۷۵ هزار و ۱۰۰ نفر رسیده است و ۲۷۰ بیمار و مشکوک به کووید ۱۹ در بیمارستان‌ها بستری هستند.

مریم کوشکی روز سه‌شنبه به رسانه ها اعلام کرد: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ۲۵۶ هزار و ۵۷۳ آزمایش تست مخاطی تشخیص کووید ۱۹ در لرستان انجام شده است.

وی ادامه داد: از مجموع ۲۵۴ هزار و ۵۴۳ نمونه پاسخ داده شده ۱۷۹ هزار و ۴۳۹ مورد منفی بوده است.

کوشکی با بیان اینکه تاکنون یک هزار و ۳۸۳ نفر از مبتلایان به کرونا در لرستان جان باخته اند گفت: شهرستان پلدختر از نارنجی به زرد و شهرستان های ازنا و بروجرد از نارنجی به قرمز تبدیل شده اند.

وی ادامه داد: همچنین شهرستان های خرم آباد، الیگودرز و دورود در وضعیت نارنجی قرار گرفته اند و موج چهارم شیوع کرونا در لرستان آغاز شده است.

 

۱۲۵ مورد جدید کرونا در منطقه کاشان ثبت شد

مدیر روابط ‌عمومی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: شمار آزمایش مثبت ویروس کرونا در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل با افزایش قابل توجه به ۱۲۵ مورد جدید و از ابتدای شیوع این ویروس تاکنون به ۱۵ هزار و ۶۱۶ نفر رسید.

شمار آزمایش مثبت کرونا در منطقه کاشان تا چندی پیش به طور میانگین روزانه افزون بر ۶۰ مورد بود که در چند روز اخیر به افزون بر ۷۰ و دیروز به ۹۸ مورد رسید؛ ثبت قابل توجه و ۱۲۵ موردی آزمایش مثبت در ۲۴ ساعت اخیر حاکی از روند رو به رشد و نگران‌کننده شیوع این ویروس در منطقه است.

مریم امیدی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه اکنون در مجموع ۱۰۹ بیمار حاد تنفسی در مرکزهای درمانی منطقه کاشان بستری هستند، افزود: از این تعداد، یکصد بیمار در کاشان و ۹ نفر در آران و بیدگل تحت مراقبت و درمان قرار دارند.

وی ادامه داد: در ۲۴ ساعت گذشته ۲۱ بیمار جدید حاد تنفسی در منطقه کاشان بستری شدند که از این تعداد ۱۹ نفر در کاشان و ۲ نفر در آران و بیدگل تحت مراقبت و درمان هستند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کاشان شمار موارد بستری بیماران کویید  ۱۹ در بخش مراقبت‌های ویژه مرکزهای درمانی این منطقه را ۱۷ نفر اعلام و اضافه کرد: ۱۵ نفر از بیماران در کاشان ۲ نفر در آران و بیدگل بستری هستند.

وی خاطر نشان کرد: در ۲۴ ساعت گذشته بیمار فوت شده به دلیل کووید ۱۹ در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل ثبت نشد.

امیدی گفت: از اسفند ۱۳۹۸ تاکنون ۱۴۷ هزار و ۳۲۸ نفر به مرکزهای بستری، تشخیص سرپایی و درمانی شهرستان‌های آران و بیدگل و کاشان مراجعه کردند.

به گفته وی، در این مدت، ۹ هزار و ۶۷ بیمار حاد تنفسی نیز تاکنون از بیمارستان‌های کاشان و آران و بیدگل ترخیص شدند.

جمعیت نزدیک به ۵۰۰ هزار نفری شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل، زیر پوشش خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی کاشان قرار دارد.

وضعیت کرونایی کاشان و آران و بیدگل زرد است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.