هم اکنون در سطح کشور ۱۱ شهرستان قرمز، ۳۲ شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان آبی هستند و شیب نمودار موارد بستری روزانه کرونا در کشور همچنان رو به افزایش است.

به گزارش جماران؛ سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون یک میلیون و ۶۹۸ هزار و ۵ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۹۹ نفر از مبتلایان در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در ایران به ۶۰ هزار و ۷۸۶ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری روز دوشنبه با اعلام آخرین آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در ایران افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۱۸ اسفند ۱۳۹۹) بر اساس معیارهای قطعی تشخیص هشت هزار و ۳۱۳ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و ۷۲۵ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۶۹۸ هزار و پنج نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون یک میلیون و ۴۴۹ هزار و ۳۵۰ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین سه هزار و ۸۰۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون ۱۱ میلیون و ۳۳۷ هزار و ۹۴۲ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بیماری کووید ۱۹ بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تاکنون حدود ۱۱۶ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و حدود دو میلیون و ۶۰۰ هزار نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. 

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

 

۱۸ اسفندماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

روند شیوع ویروس کرونا بر اساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در کشور به ثبات رسیده اما نوع جهش یافته این ویروس اکنون به بیشتر استان‌ها رسیده است.

هم اکنون در سطح کشور ۱۱ شهرستان قرمز، ۳۲ شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان آبی هستند و شیب نمودار موارد بستری روزانه کرونا در کشور همچنان رو به افزایش است.

در این میان استان خوزستان همچنان روزهای سختی را می گذراند و هیچ گونه تغییری در وضعیت ۱۱ شهرستان قرمز و هشت شهرستان نارنجی این استان صورت نگرفته است به همین خاطر محدودیت ها و ممنوعیت ها با قوت و شدت ادامه دارد.

در تشریح وضعیت این استان رییس مرکز بهداشت غرب اهواز از شناسایی ۲۶ مورد مثبت کرونا در راه آهن و پایانه مسافربری غرب اهواز خبر داد و گفت: روزانه به طور متوسط یک هزار و ۴۰۰ تست سریع در این ۲ محل انجام می شود.

دکتر مهران احمدی بلوطکی اظهار داشت: بار مراجعه به مراکز بهداشتی همچنان افزایشی است که از مردم درخواست می کنیم در ترددهای خود از ماسک استفاده کرده و پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

وی افزود: روزانه ۷۰۰ تست pcr در مراکز منتخب بهداشتی و بین سه تا چهار هزار تست رپید در دیگر مراکز نمونه گیری غرب اهواز انجام می شود.

به دلیل شرایط خاص در استان خوزستان نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مسوولان با دقت انجام و با متخلفان برخورد می شود در این رابطه حکم جلب رئیس یکی از شعبه های بانکی در ایذه که اکنون در وضعیت نارنجی قرار دارد، صادر شده است.

ایمان نوروزی منش رییس مرکز بهداشت ایذه علت این اقدام را بی توجهی این شعبه به رعایت دستورالعمل های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی، تهویه نامناسب و موضوعات دیگر عنوان کرده است.

امراله مردانی رییس مرکز بهداشت شرق اهواز نیز اعلام کرد: اداراتی که باید با ۱۰ درصد فعالیت کنند را به صورت جدی تحت نظر داریم و در صورت تخلف به دانشگاه علوم پزشکی وستاد استانی کرونا گزارش می دهیم.

وی اظهار داشت: تیم های مرکز بهداشت به صورت روزانه، به ۲۵ اداره ای که باید با ۱۰ درصد نیرو فعالیت کنند سرکشی کرده و از نزدیک اجرای این مصوبه را رصد می‌کنند و تمامی گزارش ها را به ستاد استانی کرونا ارسال می کنیم و اگر قرار بر تذکر و اخطار به این ادارات باشد توسط ستاد کرونای استان انجام می شود.

وی یادآورشد: در چهار روز گذشته ۳۲ بیمار کرونایی شناسایی و از خروج آنها جلوگیری شد که از این تعداد ۲۴ نفر سرباز بودند.

وی با بیان اینکه روزانه چهار هزار تست کرونا در منطقه شرق اهواز انجام می شود، افزود: از ابتدای راه اندازی مرکز نمونه گیری در فرودگاه شهید قاسم سلیمانی اهواز تاکنون چهار هزار و ۶۰۰ تست انجام شده است.

رییس مرکز اورژانس ۱۱۵ اهواز نیز  از ابتلای ۶۰ پرسنل این مرکز به بیماری کرونا در فاصله ۲۰ بهمن تا ۱۶ اسفندماه سال جاری خبر داد و گفت: بیش از ۲۶۰ نفر در مرکز اورژانس اهواز فعالیت می کنند.

منصور پورحسین زاده اظهار داشت: با هماهنگی به عمل آمده، امروز ۵۰ دوز واکسن کرونا به نیروهای اورژانس تزریق شد و قرار است در ابتدای هفته آینده ۵۰ دوز دیگر به پرسنل اورزانس اختصاص داده شود.

از استان مرکزی خبر مسرت بخش اینکه بنا بر اعلام مدیر شبکه بهداشت شهرستان فراهان بستری بیماران مبتلا به کووید۱۹ در این شهرستان از هفته گذشته تاکنون به صفر رسیده و اکنون هیچ کس به دلیل این بیماری در بیمارستان تحت درمان نیست.

دکتر محمدرضا حجتی افزود: از ابتدای شیوع ویروس کرونا در مجموع ۱۴۳ نفر در این شهرستان بستری و پس از طی مراحل درمانی مرخص شدند و چند روزی است که هیچ کس بستری نشده است.

وی اظهار داشت: مشاهده ابتلای کرونای انگلیسی مربوط به یک سرباز وظیفه ساکن قم بود که در روستای فشک  فراهان دوران خدمت سربازی را سپری می‌کند و با مثبت شدن جواب آزمایش این فرد، از تمام سربازان پاسگاه آزمایش سریع کرونا گرفته شد که تمام موارد منفی اعلام شد و اکنون این سرباز وظیفه در قم قرنطینه است.

اکنون بر اساس رنگ بندی کرونایی از ۲۲ شهرستان مازندران ۱۲ شهرستان در وضعیت زرد، هفت شهرستان در وضعیت آبی و سه شهرستان ساری ، آمل و رامسر نیز در وضعیت نارنجی قرار دارند و معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران اعلام کرده است که مسافران و آن دسته از شهروندان مازندرانی که در مناطق قرمز کرونایی از جمله استان خوزستان کار یا زندگی می کنند در صورتی می‌توانند وارد مازندران شوند که نتیجه تست منفی کرونا داشته باشند.

دکتر قاسم اویس افزود: مدیران شبکه حمل و نقل سه گانه ریلی، هوایی و زمینی در شهرهای مبداء با الگوی رنگ بندی قرمز کرونایی به ویژه استان خوزستان که درگیر کرونای انگلیسی است ، باید با هماهنگی دانشگاه های علوم پزشکی منطقه نسبت به انجام تست پی سی آر از مسافرانی که قصد خروج از استان را دارند در محل پایانه های مسافربری اقدام کنند.

در استان البرز هم که این روزها پنج شهرستان در وضعیت زرد و ۲ شهرستان در وضعیت آبی کرونایی قرار دارد، رییس دانشگاه علوم پزشکی این استان اعلام کرد که اکنون ۳۲۸ بیمار کووید ۱۹ در بیمارستان های استان تحت مراقبت پزشکی قرار دارند.

دکتر محمد فتحی گفت: ۴۵ بیمار بدحال کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان های بستری شدند و با مرگ پنج بیمار دیگر کووید ۱۹ در استان البرز شمار جانباختگان این بیماری از ابتدای شیوع کرونا تاکنون به ۲ هزارو۷۶۷ نفر رسیده است.

وی یادآورشد: ۳۲ هزار و ۳۲۸ بیمار کووید ۱۹ از ابتدای شیوع کرونا تاکنون در بیمارستان های استان بستری شده اند که از این تعداد ۲۹ هزارو۲۳۰ نفر بهبود یافته اند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان نیز با بیان اینکه ۱۵۳ نفر مبتلای قطعی، بیماران بدحال و مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند، گفت: تا تاریخ ۱۶ اسفند ماه جاری با شناسایی ۱۸۶ نفر بیمار جدید، تعداد مبتلایان به کرونا در استان به ۶۸ هزار و ۸۷۱ نفر رسیده است.

مریم کوشکی اعلام کرد: تاکنون یک هزار و ۳۵۱ نفر از مردم این استان به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند و از آنجا که کرونای انگلیسی به استان وارد شده است مردم با دوری از تجمعات، دورهمی و رعایت پروتکل های بهداشتی از خود و فرزندانشان مراقبت کنند.

براساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شهرستان های خرم آباد، بروجرد، الیگودرز، کوهدشت، پلدختر، دلفان، سلسله، دورود و ازنا در وضعیت زرد و رومشکان و چگنی در وضعیت آبی شیوع کرونا قرار دارند و تاکنون بیماران مبتلا به کرونای انگلیسی در خرم آباد، کوهدشت و الیگودرز شناسایی شده اند.

دبیرخانه ستاد مقابله با کرونای استان اردبیل هم در مطلبی اعلام کرد که هم‌اکنون کل این استان در زمینه شیوع کرونا در وضعیت آبی و چهار شهرستان اردبیل، خلخال و مشگین‌شهر و پارس‌آباد از سه هفته پیش در وضعیت زرد قرار دارند.

بنا به اعلام دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، در ادامه وضعیت پایدار شروع کرونا، هشت شهرستان بیله‌سوار، سرعین، اصلاندوز، کوثر، نیر، نمین، انگوت و گرمی نیز در وضعیت آبی (وضعیتی بین سفید و زرد) قرار دارند.

طی شبانه‌روز گذشته ۲۶ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در مراکز درمانی این استان بستری شدند و با جان باختن یک فرد مبتلای دیگر در ۲۴ ساعت گذشته، مجموع فوتی‌های کرونا در استان اردبیل طی یک سال گذشته به یک هزار و ۴۰۶ نفر رسید.

آمار جان‌باختگان شیوع سه موج کرونا در این استان طی روزهای اخیر وارد روند کاهشی شده به طوری در ۲ ماه اخیر ۱۰ بار به صفر رسیده است.

دکتر شهرام حبیب‌زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل علت کاهش آمار مبتلایان و تلفات کرونا در این استان طی روزهای اخیر را افزایش رعایت عمومی و توجه جدی مردم به مخاطرات این بیماری مهلک عنوان کرد و افزود: مردم برای کنترل بیماری کرونا باید احتیاط بیشتری کرده و با جدیت بالا، مقررات اعلام شده از جمله استفاده از ماسک و حفظ فاصله فیزیکی حداقل ۱.۵ متری و نیز پرهیز از حضور در اجتماعات را رعایت کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان و عضو ستاد کرونا سیستان و بلوچستان نیز درباره وضعیت کرونایی این استان گفت: با افزوده شدن ۲۸ کرونایی دیگر در استان شمار مبتلایان به این ویروس به ۲۷ هزار و ۹۱۵ نفر رسید.

دکتر محمد هاشمی شهری اظهار داشت: هم‌اینک ۸۲ بیمار با علایم تنفسی در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان بستری هستند. 

وی ادامه داد: همچنین ۱۵ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند و شمار درگذشتگان این ویروس در سیستان و بلوچستان تا کنون به یکهزار و ۱۶۷ نفر رسیده است.

هاشمی شهری با بیان اینکه کرونای انگلیسی به سیستان و بلوچستان وارد شده است، افزود: مردم استان با دوری از تجمعات، دورهمی و رعایت پروتکل های بهداشتی از خود و فرزندانشان مراقبت کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم نیز گفت: روز گذشته هفدهم اسفندماه، با نمونه‌گیری از ٨۵۶ نفر  از مردم قم، رکورد نمونه‌گیری کرونا در استان شکست.

سیامک محبی افزود: کارشناسان مرکز بهداشت قم در قالب تیم‌های مراقبتی طرح شهید حاج قاسم سلیمانی روز گذشته، ۶٠٠ مورد نمونه‌گیری و تست سریع کووید١٩ انجام دادند که ٨١ مورد از نمونه‌گیری‌ها در مراکز تجمعی استان انجام شده است.

وی اضافه کرد: مراکز ٩ گانه درمان سرپایی کرونای مرکز بهداشت نیز از ٢۵۶ نفر نمونه‌گیری و تست از طریق «پی سی آر» انجام دادند تا مرکز بهداشت در مجموع روز گذشته به رکورد ٨۵۶ مورد نمونه‌گیری دست یابد.

بر اساس این گزارش، لازم به ذکر است تیم‌های مراقبتی مرکز بهداشت در طرح شهید حاج قاسم سلیمانی، پس از اعلام موارد مثبت تست کووید١٩ یا مراجعه به درب منزل و محل کار فرد، اقدام به نمونه‌گیری از تمامی اطرافیان در معرض تماس فرد کرده و تست سریع کووید۱۹ انجام می‌دهند که با این کار افراد بدون علامت نیز شناسایی شده و از پیشرفت بیماری و افزایش مراجعه به بیمارستان‌ها جلوگیری می‌شود.

با اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا، وضعیت شیوع ویروس کرونا در استان قم از ۱۵ دی از وضعیت قرمز به نارنجی، در ۶ دی‌ از نارنجی به زرد و در ۲۰ دی‌ماه جاری از زرد به آبی تغییر کرده است.

 

گزارش‌های کرونایی استان ها

امروز مرکز مشهد در گزارشی با عنوان مشارکت عمومی، قوی‌ترین سد در مقابل کرونا توجه آحاد جامعه را در آستانه سال نو به این مسئله جلب کرده که تنها راه قطع زنجیره شیوع ویروس کرونا رعایت پروتکل های بهداشتی است و همه باید نسبت به این مهم بها دهند.

در بخشی از این گزارش آمده است: با گذشت بیش از یک سال از شیوع ویروس کرونا و با وجود آغاز واکسیناسیون در دنیا، همچنان مشارکت مردمی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاثیرگذارترین عامل در قطع زنجیره شیوع ویروس کروناست.

نوروز پارسال شاهد تاخت و تاز کرونای چینی بودیم و طبق تمهیدات وزارت بهداشت، قرنطینه و محدودیت‌های کرونایی در شهرهای مختلف اجرا و با همراهی خوب مردم تعداد فوتی‌های کرونا در اواخر فرودین ماه دو رقمی شد.

البته کاهش آمار فوتی‌ها منجر به عادی انگاری در جامعه و افزایش دورهمی‌ها شد، دورهمی‌هایی که دوباره ویروس کرونا را قدرتمند ساخت به طوری که در اواخر آبان ماه تعداد فوتی‌های کرونا به ۵۰۰ نفر در روز رسید.

نوروز امسال نیز در همان شرایط حاد پارسال قرار داریم گرچه روزنه‌های امید و آغاز واکسیناسیون در دنیا و کشورمان افزایش یافته اما هنوز تا واکسیناسیون عمومی راه درازی در پیش است و از سوی دیگر با شیوع ویروس کرونا و افزایش قدرت کشندگی این ویروس، همچنان روی موج خطر قرار داریم.

لزوم همراهی مردم، ازدحام جمعیت در حمل و نقل عمومی، سهم ۵۰ درصدی دورهمی‌ها در ابتلا به کرونا و استفاده ۸۵ درصد مسافران ناوگان اتوبوسرانی از ماسک عناوین مهم این گزارش را تشکیل می دهد.

گزارش دیگر امروز به همت خبرنگار دفتر لارستان در استان فارس تهیه شده با عنوان فرصتی که کرونا ایجاد کرد؛جهانی بدون مرز برای فرهنگ و هنر که از زوایای مختلف و این بار تاثیرات مثبت کرونا بر فرهنگ و هنر را مورد بررسی قرار داده و در مقدمه نوشته است: کرونا ثابت کرد هر تهدیدی که در این دهکده جهانی و هر گوشه از جهان ایجاد ‌شود، مقابله با آن منجر به تعامل سازنده می‌شود و لازمه این تعامل، همکاری موثر و به دور از برتری جویی و یک جانبه‌ گرایی میان ملت‌هاست.

وقتی صحبت از فرهنگ و هنر ومقوله کتاب و کتابخوانی می شود همه مرز بندی های سیاسی و تعصبات کنار می رود و قضاوت های منصفانه شکل می گیرد و دریچه ای دیگر رو به جهان گشوده می شود.

این مهم البته واژه جهانی شدن و نظریه "دهکده جهانی" مارشال هربرت مک لوهان کانادایی را تداعی می کند که پیش بینی کرد پیدایش تلویزیون، چهار گوشه عالم را به هم مرتبط و فرهنگ ها را همگون خواهد ساخت.

فرصت دیگری که کرونا ایجاد کرد ارتباط با استادان و نویسندگان و ... بزرگ در سراسر دنیا و دعوت از آنها در حوزه ای که تخصص داشتند بود و شکل گیری همایش های نظیر هنر و کرونا و مطالعه در دوره کرونا و پویش های کتابخوانی و سایر برنامه ها بود.

فعالیت‌های بسیاری از گروه ها و نهادهای اجتماعی شکل متفاوتی به خود گرفت، هر قشری متناسب با علاقه خود موسیقی نواخت و کتاب معرفی کرد و ماسک های متفاوت دوخت و کارهای خیر پیش گرفت و به هم نوعان خود کمک کرد.

 

بستری بیماران مبتلا به کووید۱۹ در فراهان استان مرکزی به صفر رسید

مدیر شبکه بهداشت شهرستان فراهان گفت: بستری بیماران مبتلا به کووید۱۹ در این شهرستان از هفته گذشته تاکنون به صفر رسیده و در حال حاضر هیچ کس به دلیل این بیماری در بیمارستان تحت درمان نیست.

دکتر «محمدرضا حجتی» روز دوشنبه افزود:  از ابتدای شیوع ویروس کرونا در مجموع ۱۴۳ نفر در این شهرستان بستری و پس از طی مراحل درمانی مرخص شدند و چند روزی است که هیچ کس بستری نشده است.

وی بیان کرد: ۲هزار و ۷۵۰ آزماش پی سی آر(تشخیص عفونت) از ابتدای سال جاری تا کنون  در این شهرستان نمونه‌گیری شده که ۶۶۹ مورد آن مثبت بوده و اقدامات لازم درمانی در این خصوص انجام شده است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراهان تاکید کرد: تعداد جان باختگان ناشی از بیماری کووید۱۹ نیز از  از ابتدا تاکنون ۴۷ نفر بوده و در حال حاضر این منطقه به لحاظ شرایط کرونا در وضعیت زرد(خطر متوسط)   قرار دارد که امکان تغییر این رنگ‌بندی وجود دارد.

 دکتر حجتی با اشاره به شیوع کرونای انگلیسی در شهرستان فراهان نیز گفت: مشاهده ابتلای کرونای انگلیسی مربوط به یک سرباز وظیفه ساکن قم بود که در روستای فشک  فراهان دوران خدمت سربازی را سپری می‌کند.

وی ادامه داد: با مثبت شدن جواب آزمایش این فرد، از تمام سربازان پاسگاه آزمایش سریع کرونا گرفته شد که تمام موارد منفی اعلام شد و اکنون این سرباز وظیفه در قم قرنطینه است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراهان  در خصوص اجرای طرح شهید سلیمانی گفت: از آغاز اجرای این طرح ارتباط تنگاتنگ و تعامل مناسبی بین مسئولان ذیربط وجود دارد و طرح با جدیت پیگیری می‌شود.

دکتر حجتی اظهار داشت: با توجه به استقبال کم مردم از ماسک، مقرر شده است همایش توزیع ماسک خانه به خانه در شهر خنجین برگزار شود چرا که  اقدام مشابهی در شهر تلخاب برگزار شد و نتایج رضایت‌بخشی از آن حاصل شد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراهان با اشاره به اینکه منتظر اعلام مصوبات ستاد ملی کرونا هستیم گفت: با توجه به اینکه این شهرستان مهمانپذیر است و در تعطیلات نوروزی میزان جمعیت به شدت افزایش می یابد، بر همین اساس با موافقت ستاد استانی مدیریت کرونا، باید مبادی ورودی شهرستان را کنترل کنیم.

دکتر حجتی یادآور شد: در راستای ارتقای سلامت مردم، آموزش های لازم برای استفاده از ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بستر فضای مجازی ارائه شده است و دور همی، تجمع و مجالس عزا ممنوع و درحد امکان تحت کنترل درآمده و چاپ آگهی ترحیم نیز ممنوع اعلام شده است.

وی عنوان کرد: با توجه به برگزاری مراسم شادی و عروسی در اعیاد رجب و  شعبانیه، تذکرات لازم مبنی بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و لزوم برگزاری مراسم با حداقل نفرات ارائه شده است.

وی در خصوص بازرسی‌های سطح شهر نیز گفت: گروه‌های گشت‌ مشترک اصناف، اداره صمت و بهداشت اقدامات بازرسی و نظارت خود را تشدید کرده‌اند و با کوچکترین بی توجهی نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی صاحبان صنوف، برخورد قاطع صورت می‌گیرد.

دکتر حجتی بیان داشت: با توجه به اینکه مسئولان شهرستانی تمایلی ندارند در روزهای پایانی سال، خللی در امرار معاش مردم ایجاد شود بنابراین انتظار می رود همگان نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی اهتمام ویژه داشته باشند تا واحدهای صنفی تعطیل نشوند.

وی در خصوص میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم بیان کرد: این اقدام تا اوایل بهمن ماه از سوی مردم  وضعیت مناسبی داشت، اما به محض اینکه شهرستان به مدت دوهفته از لحاظ بیماری در وضعیت آبی قرار گرفت و تعداد مبتلایان و میزان مراجعات مردم به مراکز درمانی کاهش یافت، عادی انگاری به وجود آمد و رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیز کاهش یافت.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراهان تاکید کرد: چنانچه مردم نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی بی توجه باشند شهرستان به لحاظ بیماری در وضعیت نارنجی و قرمز قرار می‌گیرد بنابراین برای کنترل و مقابله با بیماری به ناچار، محدودیت های سختگیرانه در سطح شهرستان اعمال می‌شود.

شهرستان فراهان به مرکزیت شهر فرمهین بالغ بر ۵۰ هزار نفر جمعیت دارد و در ۴۵ کیلومتری شمال اراک (مرکز استان مرکزی) واقع شده است.

 

کرونا جان یک کرمانشاهی دیگر را گرفت

رییس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اعلام کرد: با فوت یک نفر دیگر بر اثر ابتلای قطعی به کووید ۱۹، مجموع جانباختگان استان به هزار و ۴۸۹ نفر رسید.

«مهدی محمدی» روز دوشنبه افزود: این فرد در شهر کرمانشاه فوت کرده است.

وی اظهار داشت: در شبانه‌روز گذشته با بستری شدن ۳۶ بیمار جدید و ترخیص ۴۷ نفر دیگر، مجموع افراد بستری مبتلا به ویروس کرونا به ۱۲۷ نفر رسید.

محمدی گفت: ۶ بیمار مثبت بستری و ۳۷ بیمار مثبت سرپایی هم در شبانه روز گذشته در استان کرمانشاه شناسایی شدند.

عداد بستری های بیماران کووید ۱۹ در مراکز درمانی استان کرمانشاه در آبان ماه به هزار و ۲۶۰ نفر رسید و در ۲۴ آبان ۲۴ فوتی داشتیم که بیشترین آمار در یک روز از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون بوده است.

محمدی در ادامه  افزود: شهرستان‌های پاوه، کنگاور، سنقر و کلیایی، هرسین، اسلام آبادغرب، سرپل ذهاب و صحنه هم اکنون در وضعیت زرد قرار دارند و شهرستان‌های ثلاث باباجانی، دالاهو، قصرشیرین، کرمانشاه، گیلانغرب، جوانرود و روانسر هم آبی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نیز روز دوشنبه در نشست ستاد دانشگاهی کرونا از شلوغی بازار و ازدحام مردم در روزهای پایان سال ابراز نگرانی کرد و گفت: بر اساس مصوبه ستاد کرونا آرامستانهای استان در جمعه غریبان و پنج شنبه و جمعه آخر سال تعطیل خواهند بود و همچنین باید در خصوص چهارشنبه سوری نظارت‌های لازم صورت گیرد.

 

حال ۹۹ بیمار بستری در بخش‌های کرونای بیمارستان‌های فارس بد است

کرونا هر روز چهره‌ای تازه در نفس گیر شدن مبتلایان در مناطق مختلف فارس از خود نشان می‌دهد، در شرایط کنونی ۹۹ بیمار با حال تنفسی بسیار بد و با برخورداری از خدمات ویژه در بیمارستان‌های این استان بستری هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، دوشنبه در دویست و هفتاد و نهمین نشست ستاد مدیریت بیماری کووید ۱۹ در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، یکی از زمینه‌های موفقیت فارس در مدیریت کرونا ظرف یک سال گذشته را تمرکز بر اقدامات پیشگیرانه و به موقع دانست.

دکتر مهرزاد لطفی گفت: در کنار برگزاری نشست‌های روزانه ستاد دانشگاهی مدیریت کرونا در مدت یاد شده، برگزاری نشست‌های مشترک در حوزه‌های مختلف دانشگاه با هدف شناسایی، رفع چالش و بررسی روند خدمت رسانی به مراجعان در استان، از اولویت‌های مسوولان دانشگاه و با هدف کاهش آسیب‌های احتمالی و پیشگیری از مواجهه با برخی مشکلات بوده است.

وی ضمن قدردانی از تلاش کارکنان اورژانس استان فارس به ویژه در خدمت رسانی به مردم در این بحران، تلاش‌های آنان را در افزایش رضایتمندی عمومی، به ویژه در ایام قرنطینه، تاثیرگذار خواند.

لطفی، همچنین از مردم خواست تا از مسافرت در این بحران به ویژه از سفر به مناطق دارای وضعیت نارنجی و قرمز در کشور خودداری کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، حضور مردم در تجمع‌ها به ویژه دورهمی‌های خانوادگی، مراکز خرید و پُرتردد را موجب افزایش و انتشار این بیماری عنوان کرد و اظهار داشت: برای کنترل و مدیریت بحران نیاز به مشارکت عمومی داریم و همکاری تاثیرگذار مردم در این بحران بیش از پیش ضروری است.

لطفی، همچنین تاکید کرد: با هدف شناسایی هر چه بیشتر مبتلایان، باید نمونه گیری‌ها در استان فارس افزایش یابد.

وضعیت وخیم ۹۹ بیمار بستری در بخش مراقبت‌های ویژه 

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز نیز در این نشست، با اشاره به افزایش آمار مراجعان به مراکز ۱۶ ساعته و بیمارستان‌ها در این استان ظرف یک ماه گذشته و همچنین اعلام هشدار نسبت به شیب بالا رونده بیماری کووید۱۹در فارس، گفت: به بیمارستان‌های مرجع کووید ۱۹ اعلام آماده باش شده و ظرفیت تخت‌های بیمارستانی بعضی از این بیمارستان‌ها در حال تکمیل شدن است که این شرایط، آغاز موج جدید کروناویروس را نشان می‌دهد.

دکتر عبدالرسول همتی، با اشاره به روزهای پایانی سال و افزایش تردد و رفت و آمدها و همچنین استفاده بیشتر از وسایل نقلیه عمومی، از همگان خواست از حضور در مراکز پُُر تردد و شلوغ پرهیز کنند و به دستورالعمل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک، حفظ فاصله فیزیکی از دیگران و شست و شوی مکرر دست‌ها، عمل کنند. 

این مقام مسوول در دانشگاه علوم پزشکی شیراز در مورد آخرین وضعیت کرونا در استان فارس بیان داشت: از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، ۶۵۶ هزار و ۱۴۷ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های این استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده، ۱۷۷ هزار و ۹۸۳ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همتی افزود: از ابتدای اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی تاکنون، ۴۳ هزار و ۷۶۷ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد، سه هزار و ۵۷۱ بیمار مثبت شناسایی شده است و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۱۸۱ هزار و ۵۵۴ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان فارس شناسایی شده‌اند.

وی، شمار بیماران مثبت و مشکوک دارای علایم را که هم اکنون در بیمارستان‌های استان فارس بستری هستند، ۵۷۹ نفر اعلام و بیان کرد: از این تعداد، ۹۹ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU)، خدمات درمانی دریافت می‌کنند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز اظهار داشت: با جان باختن یک نفر دیگر بر اثر این بیماری در روز گذشته (هفدهم اسفندماه 99) مجموع جان باختگان ناشی از کووید ۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تا کنون در استان فارس به سه هزار و ۲۸۴ نفر رسیده است.

همتی ادامه داد: ۱۷۲ هزار و ۳۸۳ نفر از ابتدای شیوع این بیماری تا کنون در استان فارس بهبمود یافته و از بیمارستان‌ها ترخیص و یا از ایزوله خانگی خارج شده‌اند.

 

ویروس انگلیسی در کشور به کوه یخ تبدیل شده است

رییس ستاد مقابله با کرونا استان تهران با بیان اینکه هم اکنون ۳۵۰ نفر در کشور درگیر ویروس انگلیسی شدند اعلام کرد: این ویروس به کوه یخ تبدیل شده که باید از این کرونای جهش یافته مراقبت کرد.

علیرضا زالی عصر دوشنبه در جلسه هفتگی مقابله با کرونا استان تهران که در محل استانداری تهران برگزار شد گفت: در همه استان های کشور رد پای این ویروس جهش یافته و خطرناک وجود دارد که اگر از این ویروس مراقبت نکنیم مبتلایان این ویروس در کشور افزایش چشمگیری خواهد داشت.

وی افزود: سرعت سرایت، انتقال و مرگ و میر این ویروس بسیار بالا است و در مراکز پرازدحام و بسته سرایت پذیری این ویروس خیلی بالا است.

رییس ستاد مقابله با کرونا استان تهران ادامه داد: به جز استان خوزستان مابقی استان های کشور موج سوم کرونا را پشت سر گذاشتند گرچه میزان مبتلایان به کرونا در اسفندماه کمی کاهشی بوده اما سفر رفتن مردم می‌تواند این آمار را در هفته های دوم و سوم فروردین ماه افزایش دهد.

به گفته وی، شهر تهران در ایام نوروز بیشترین مسافر پذیری را برای سایر استان های کشور دارد که این بالاترین خطر است و افراد با سفر به استان های دیگر ویروس را پس از تعطیلات به تهران منتقل کنند و این یک تهدید بزرگ برای کلانشهر تهران است.

زالی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: هر چقدر به روزهای پایانی اسفند می رسیم نظم پذیری و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در تهران کاهش پیدا می کند و باید مراقب این شلوغی و ازدحام در مراکز تجاری و خرید پایتخت باشیم.

وی خاطرنشان کرد: در این شرایط فعلی کودکان بیشتر در معرض خطر پذیری قرار دارند و گزارشات اسفندماه نشان می دهد که میزان مبتلایان، بستری ها و حتی مرگ و میر در سنین ۳۰ تا ۶۰ سال کاهشی بوده است.

رییس ستاد مقابله با کرونا استان تهران تاکید کرد: بهترین و موثرترین راه مبارزه با ویروس جهش یافته کرونا سفر نرفتن و همچنین حضور نیافتن در اماکن پرازدحام و فضای بسته است که از مردم می خواهم امسال نیز از سفر خودداری کنند.

به گفته وی، در نیمه اسفندماه میزان مبتلایان و بستری ها در بیمارستان های دولتی تهران کاهشی بوده که باید از شرایط نسبتا پایدار مراقبت کنیم.

جلسه هفتگی ستاد مبارزه با کرونا استان تهران عصر امروز/ دوشنبه به ریاست انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران برگزار شد.

 

۲ فرد کرونا مثبت در قم جان باختند

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: ۲ نفر از افرادی که تست کرونای آن‌ها مثبت بود، جان خود را از دست دادند.

محمدرضا قدیر با اشاره به آخرین وضعیت از مبتلایان به کووید۱۹ در قم، افزود: در ۲۴ ساعت منتهی به هجدهم اسفند ماه ۹۹، ۲۳ نفر با علائم ابتلا به ویروس کرونا پذیرش شده‌اند.

وی اضافه کرد: از این تعداد ۱۶ نفر بستری شده‌اند و ۲۰ نفر از افرادی که در روزهای گذشته بستری شده بودند، مرخص شدند.

به گفته وی، در حال حاضر ۱۱۸ فرد کرونا مثبت در استان قم بستری هستند که حال چهار نفر آن‌ها وخیم است.

«با اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا، وضعیت شیوع ویروس کرونا در استان قم از ۱۵ دی از وضعیت قرمز به نارنجی، در ۶ دی‌ از نارنجی به زرد و در ۲۰ دی‌ماه جاری از زرد به «آبی» تغییر کرده است.»

 

۹۷ بیمار مبتلا به کرونا در آذربایجان‌غربی بستری شدند

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان‌غربی گفت: ۹۷ بیمار مبتلا به کرونای دیگر در استان بستری شدند که ۴۷ درصد کل مبتلایان ۲۴ ساعت گذشته است.

دکتر جواد آقازاده روز دوشنبه افزود: طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۰۶ نفر در آذربایجان غربی به کرونا مبتلا شدند که رقم کمتری طی روزهای اخیر است.

وی اضافه کرد: از کل بستری شدگان مبتلا به سندرم حاد تنفسی در آذربایجان غربی طی ۲۴ ساعت گذشته ۶۱ نفر شامل ۶۳ درصد مربوط به ارومیه است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی ادامه داد: مجموع بیماران بستری‌شده در بیمارستان‌های آذربایجان غربی بر اثر ابتلا به سندرم حاد تنفسی به ۴۸۸ تن می‌ رسد.

دکتر آقازاده اظهار کرد: همچنین در حال حاضر ۱۴۸ تن از بیماران در بخش مراقبت های ویژه مراکز درمانی آذربایجان غربی بستری هستند که از این تعداد نیز ۳۳ تن با استفاده از ونتیلاتور تنفس می کنند.

وی با اشاره به فوت ۲ بیمار دیگر در آذربایجان غربی طی ۲۴ ساعت گذشته گفت: کل فوتی های ناشی از کرونا در استان به سه هزار و ۶۶۶ نفر رسید.

تاکنون ۱۱۶ هزار و ۲۱۴ تن به بیماری کووید ۱۹ در آذربایجان غربی مبتلا شده اند.

 

کرونا جان یک نفر دیگر را در استان همدان گرفت

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت که با فوت یک نفر دیگر از مبتلایان قطعی کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته، مجموع متوفیان کرونا در این استان از ابتدای اپیدمی تاکنون به یک هزار و ۵۴۰ نفر رسید.

دکتر «محمد طاهری» روز دوشنبه افزود: همچنین با شناسایی ۶ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته، مجموع موارد مثبت بستری از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تاکنون در استان به ۱۰ هزار و ۵۵۴ نفر رسیده است.  

وی اظهار داشت: تعداد مراجعان سرپایی به اورژانس بیمارستان‌های استان همدان با علائم تنفسی مشکوک به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته ۲۶۳ مورد بود که از این تعداد ۵۰ نفر در بخش عادی بستری شدند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی همدان اضافه کرد: همچنین در حال حاضر ۱۶ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بخش آی.سی.یو مراکز درمانی این استان بستری هستند و وضعیت جسمی ۲۹ بیمار وخیم گزارش شده است.

دکتر طاهری درباره آخرین وضعیت بیماران کرونایی در شهرستان‌های استان همدان نیز گفت: شمار بیماران کرونایی بستری(از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تاکنون) در بیمارستان‌های اسدآباد ۳۸۱، بهار ۶۲۲، تویسرکان ۶۷۰، رزن ۴۵۷، درگزین ۱۹۹، فامنین ۱۸۴ و کبودراهنگ ۶۷۳ نفر است.

وی افزود: همچنین یک هزار و ۹۲۱ نفر در ملایر، یک هزار و ۱۶۹ نفر در نهاوند و سه هزار و ۹۹۸ نفر نیز در شهرستان همدان به این ویروس مبتلا و بستری شده اند.

استاندار همدان در جلسه روز شنبه ستاد مقابله با ویروس کرونا، اظهار داشت: شهرستان اسدآباد در وضعیت آبی و ۹ شهرستان دیگر استان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

«سیدسعید شاهرخی» با بیان اینکه اعمال محدودیت های کرونایی همچنان بر اساس طرح «فاصله گذاری هوشمند» و براساس رنگ بندی شهرستان ها انجام می شود، از شهروندان خواست با رعایت شیوه نامه های بهداشتی از شیوع ویروس کرونا و بازگشت محدودیت ها جلوگیری کنند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.