تنها هفت شهرستان ساری، آمل، فریدونکنار، قائمشهر و نکا در استان مازندران و بندرگز و کردکوی در استان گلستان در وضعیت قرمز قرار دارند و ۳۰ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۱۹ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۹۲ شهرستان در وضعیت آبی به سر می برند.

به گزارش جماران؛ به نقل از ایرنا، سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون یک میلیون و ۲۹۹ هزار و ۲۲ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۹۸ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۵۶ هزار و ۳۶۰ نفر رسیده است.

یما سادات لاری روز سه شنبه با اعلام آخرین آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در ایران افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۲۳ دی ۱۳۹۹) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۶ هزار و ۴۰۸ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و ۶۸۳ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۲۹۹ هزار و ۲۲ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون یک میلیون و ۸۸ هزار و ۴۵۶ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۴۵۰۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون ۸ میلیون و ۲۶۲ هزار و ۱۶۶ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است.

لاری گفت: هم اکنون بر اساس آخرین تحلیل ها، هفت شهرستان ساری، آمل، فریدونکنار، قائمشهر و نکا در استان مازندران و بندرگز و کردکوی در استان گلستان در وضعیت قرمز قرار دارند.همچنین ۳۰ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۱۹ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۹۲ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

 

۲۳ دی ماه و تازه ترین اخبار کرونایی استان‌ها

همکاری‌های بین بخشی، اعمال محدودیت‌ها و رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی عموم به شیب کاهشی ابتلا به کرونا در اغلب مناطق کشور منجر شده است، وضعیتی بسیار شکننده و ناپایدار که با کمترین عادی انگاری شرایط به سرعت وخیم خواهد شد.

در آستانه یک سالگی نفوذ ویروس کرونا به کشور که خزان زندگی بسیاری از هم میهنان را رقم زده، اجرای طرح محدودیت های هوشمند برای کنترل و مقابله با کرونا و همچنین طرح شهید سلیمانی موجب شده است که شمار فوتی های روزانه کووید ۱۹ از نزدیک به ۵۰۰ نفر به زیر ۱۰۰ نفر برسد و بسیاری از استان‌ها و شهرها از وضعیت قرمز و نارنجی خارج شوند. 

سخنگوی وزارت بهداشت امروز اعلام کرد که با فوت ۹۸ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۵۶ هزار و ۳۶۰ نفر رسیده است.

بنا بر اعلام سیما سادات لاری، هم اکنون بر اساس آخرین تحلیل ها، تنها هفت شهرستان ساری، آمل، فریدونکنار، قائمشهر و نکا در استان مازندران و بندرگز و کردکوی در استان گلستان در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین ۳۰ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۱۹ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۹۲ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

اما بعید نیست در صورت عادی انگاری جامعه از شرایط جدید و یا هر گونه بی تدبیری مسوولان،  بار دیگر شاهد اوج گرفتن کووید ۱۹ و خیز آمار مبتلایان و مرگ و میرها باشیم، کنار گذاشتن ماسک از سوی برخی شهروندان، حضورهای غیرضروری در خارج از منزل، ترافیک و شلوغی خیابان ها و افزایش دورهمی ها حاکی از آن است که باید این بیم و نگرانی را جدی گرفت.

در همین حال به گفته علیرضا زالی فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونای پایتخت، تصمیم‌گیری در خصوص کاهش محدودیت ها و بازگشایی ها باید با شکیبایی صورت گیرد و در صورت ایجاد تغییرات فزاینده شاهد بازگشت مجدد محدودیت ها خواهیم بود.

زالی با اشاره به کاهش بستری بیماران کرونایی در بیمارستان ها اظهار داشت: روز گذشته ۲۹۷ بیمار جدید با تشخیص کرونا در بیمارستان‌های استان تهران بستری شدند که از این تعداد ۱۱۰ بیمار در بخش‌های ویژه تحت مراقبت قرار گرفتند.

وی ادامه داد: در حال حاضر  هزار و ۸۹۲ بیمار کرونایی در بیمارستان های استان تهران بستری هستند که ۸۰۰ نفر آنان در بخش‌های ویژه بستری تحت مراقبت قرار دارند.

 

وضعیت کرونا در استان‌ها به کدام سمت می‌رود؟

 

تازه ترین خبرها نشان می دهد که به جز چند شهرستان شمالی، وضعیت کرونایی استان ها به رنگ زرد و یا آبی درآمده و نویدبخش مهار ویروس عامل کووید ۱۹ است. 

در آذربایجان غربی، رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گفت: بستری‌های کرونایی به کمتر از ۴۰۰ نفر در کل استان رسید که نشان‌دهنده کاهش بار مراکز درمانی است.

دکتر جواد آقازاده افزود: در حال حاضر ۳۷۸ نفر در مراکز درمانی آذربایجان غربی بر اثر ابتلا به سندرم حاد تنفسی بستری هستند که حدود ۳۰ نفر کمتر از ۲۴ ساعت گذشته است و از این تعداد، ۱۹۱ نفر مشکوک و ۱۸۷ نفر مبتلا به بیماری کووید ۱۹ هستند.

آقازاده با اشاره به ابتلای ۲۶۴ نفر به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته اظهار کرد: از این تعداد، ۷۷ نفر بستری شدند که ۲۱ نفر آنان مربوط به ارومیه، مرکز استان بودند.

همچنین مدیر شبکه بهداشت و درمان مهاباد با اشاره به روند نزولی شمار بستری‌های مبتلا به کرونا در این شهرستان گفت: هم‌اکنون ۱۵ بیمار در بخش کرونای بیمارستان امام خمینی (ره) این شهرستان بستری و تحت مراقبت هستند.

امیر بهزاد با بیان اینکه شمار بستری‌های ناشی از این بیماری در مهاباد به کمترین میزان خود طی سه ماهه اخیر رسیده، افزود: تاکنون ۶ هزار و ۳۷۰ نفر از شهروندان این شهرستان دچار بیماری کووید ۱۹ شده‌اند، ادامه داد: از این تعداد ۵۳ درصد مرد و ۴۷ درصد زن هستند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان مهاباد در خصوص چرایی کاهش قابل توجه مبتلایان بیان کرد: همکاری شهروندان در اجرای پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و همچنین اعمال محدودیت‌های ترافیکی موجب کاهش آمار مراجعه‌کنندگان و بستری‌شدگان شده است.

وی در عین حال خاطرنشان کرد که در زمان حاضر وضعیت مهاباد زرد است که برای تبدیل آن به آبی باید شمار مبتلایان ثبت شده در روز در هر ۱۰۰ هزار نفر به کمتر از پنج نفر برسد.

در استان اردبیل هم شیوع کووید ۱۹ با ادامه روند نزولی در وضعیت پایدار قرار گرفته به طوری که مجموع بیماران کرونای بستری شده همزمان در این استان پس از سه ماه به زیر ۲۰۰ نفر کاهش یافته است.

این خبر را رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اعلام کرد و افزود: با زرد شدن وضعیت شیوع کرونا، مجموع افراد بستری در مراکز درمانی این استان با ۳۱۲ نفر کاهش نسبت به بالاترین رکورد ثبت شده به ۱۹۱ نفر رسیده است.

دکتر شهرام حبیب‌زاده از بستری شدن ۱۷ بیمار جدید مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اردبیل طی شبانه روز گذشته خبر داد و افزود: که این آمار ۹۶ نفر کمتر از بالاترین رکورد ثبت شده در این استان است.

او همچنین با اشاره به زرد شدن وضعیت شیوع کرونا در این استان از چهار روز پیش و با جان باختن چهار نفر دیگر از مبتلایان کرونا در شبانه روز گذشته اضافه کرد: این وضعیت پایدار و سیر نزولی بیماری در استان در صورت بی‌توجهی شهروندان، تبعات خطرناکی را به دنبال خواهد داشت و مردم نباید گرفتار عادی انگاری بیماری شوند.

وی هشدار داد: هرگونه عادی‌انگاری بیماری و بی‌توجهی به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی پیک چهارم کرونا را همراه خواهد داشت.

در استان لرستان، رییس شبکه بهداشت و درمان دلفان گفت: اجرای طرح حاج قاسم سلیمانی در این شهرستان موجب کاهش ۱۵ درصدی آمار مبتلایان کرونا و ۴۰ درصدی میزان مرگ و میر این افراد شده است.

امیر رضایی با اشاره به وضعیت زرد کرونا در دلفان افزود: این شرایط کماکان شکننده است و از مردم تقاضا می شود با توجه به احتمال اوج گیری دوباره ویروس، شیوه نامه های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

وی اضافه کرد: حدود ۱۰ ماه گذشته حوزه بهداشت و درمان با تمام ظرفیت‌های خود در حال ارائه خدمات به مبتلایان کرونا بوده که این امر خستگی مضاعفی برای کادر آن به همراه داشته است.

در همین حال، در سمنان اعلام شد که در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر دیروز(دوشنبه)، ویروس کرونا جان ۲ نفر دیگر را در این استان گرفت و بر این اساس از ابتدای شیوع کرونا تعداد جانباختگان این بیماری در استان به ۸۷۴ نفر رسید.

بنابر این گزارش، ۹۵ نفر به خاطر ابتلای قطعی به ویروس کرونا در مراکز درمانی استان سمنان بستری هستند و ۱۴ هزار و ۹۲۵ نفر تاکنون به صورت سرپایی درمان شدند.

در این میان، شرایط کرونایی مازندران محدودیت های بیشتری را ایجاب کرده به طوری که از ساعت ۸ امروز (سه شنبه) در ۵۷ ایستگاه ورودی شهرهای  استان مجموعه ای از تدابیر جدید اعمال شده است. 

طبق مصوبه جدید ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا مازندران، خودروی هر شهرستان تنها در محدوده همان شهرستان می تواند تردد داشته باشد و افرادی که محل کار و سکونتشان فرق دارد و یا برای کارهای ضروری نیازمند ورود به شهرستان های غیرمحل سکونتشان هستند باید برابر مصوبه ستاد اقدام به اخذ مجوز و یا برگه تردد کنند.

پلیس راهور مازندران نیز با افزایش نیروهای مستقر در ۵۷ ایستگاه در ورودی شهرهای استان با قدرت مصوبات جدید محدودیت‌های تردد خودوریی را شروع کرد و طبق  پلاک خودروهای هر شهرستان که برای ماموران شناخته شده است، اجازه تردد داده می شود.

همچنین گزارش از فرمانداری ساری نیز نشان می دهد که از صبح امروز شماری از شهروندان برای گرفتن برگه تردد به این نهاد حاکمیتی مراجعه کردند که بیشتر آنان با سختگیری های جدی مسئولان مربوط مواجه شدند و بدون مدارک و اسناد مبنی بر این که نشان بدهد تا تردد بین شهرستان لازم و ضروری است ، برگه تردد برای آنان صادر نشد.

 طبق ارزیابی وزارت بهداشت، پنج شهرستان مازندران شامل آمل ، ساری ، قائمشهر ، فریدونکنار و نکاء وضعیت قرمز دارند. 

بی تردید تبعات شیوع بیماری کووید ۱۹ بسیار گسترده و اقصاد یکی از حوزه های آسیب پذیر بوده است. در خراسان شمالی،  معاون صنایع دستی اداره‌کل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی استان گفت: شیوع ویروس کرونا موجب شد که علیرغم افزایش فروش تولیدات صنایع دستی این استان، میزان صادرات آن به صفر برسد.

محمدرضا قهرمانیان اظهار داشت: میزان صادرات صنایع دستی خراسان شمالی در سال گذشته ۱۰ هزار دلار بود اما امسال به دلیل بحران کرونا، هیچ محصولی از این استان صادر نشد.

وی گفت: برگزار نشدن نمایشگاه های فروش و بازارچه های صنایع دستی سبب شد تا عرضه صنایع دستی در فضای مجازی مورد توجه بیشتری قرار گیرد و با هدایت و تشویق فعالان این حوزه برای استفاده از فضای مجازی، بازار فروش مجازی صنایع دستی رونق بگیرد.

در همین حال در استان مرکزی، رئیس اداره پست کمیجان گفت: شیوع ویروس کرونا و کاهش رفت و آمد مردم، حجم مراسلات پستی در این شهرستان را نسبت به پارسال، ۱۰۰ درصد افزایش داد.

 روح الله حیدری افزود: طی ۹ ماه سال جاری در شهرستان کمیجان بیش از ۱۰ هزار مرسوله پستی جابجا و تحویل مشتری شده که از این تعداد پنج هزار و ۱۴۴ فقره مرسوله پیشتاز ، سه هزار و ۵۱۳ مرسوله ویژه و یک هزار و ۶۲۸ فقره مرسوله سفارشی بوده است.

 

طرح شهید سلیمانی و مقابله با کرونا 

راهبرد محله و خانه محوری برای مقابله با کرونا که مدتی است در قالب طرح شهید سلیمانی در کشور به اجرا درآمده، موثر بوده است. 

در همین پیوند، فرماندار پارس‌آباد مغان گفت: در طرح سردار حاج قاسم سلیمانی بیش از ۱۴۰ هزار نفر از جمعیت این شهرستان غربالگری کرونا شدند.

 ابراهیم امامی با قدردانی از بسیجیانی که در این طرح مشارکت کردند، افزود: اطلاعات ۹۷ درصد مردم در این طرح جمع‌آوری و در اختیار مراکز بهداشتی قرار گرفت.

او اظهارکرد: تیم‌های محله‌محور با محوریت پایگاه‌های بسیج همچنان به فعالیت‌های خود در رصد و پایش و نظارت بر فعالیت صنوف و پیشگیری از تجمعات و حمایت و نظارت بر قرنطینه بیماران ادامه می‌دهند و کمک خوبی بر مدیریت و کنترل وضعیت دارند.

اما در ایلام اعلام شد که ۸۰ درصد مردم  این استان در طرح شهید سلیمانی غربالگری کرونا شدند.

به گفته مسوول بسیج جامعه پزشکی سپاه امیرالمومنین(ع) ایلام  از ابتدای شروع طرح سلامت محور شهید سلیمانی از ۱۱ آذرماه تاکنون، ۱۲ هزار و ۳۱۴ نفر از افرادی که مورد غربالگری قرار گرفته اند، دارای علائم بالینی ابتلا به کرونا بوده اند.

سرهنگ علی مریدی  اظهار داشت:تعداد تست های گرفته شده ۱۰ هزار و ۵۲۴ مورد است که از این تعداد، سه هزار و ۲۲۱ نفر کرونا مثبت تشخیص داده شدند و ۲ هزار و ۷۰۰ نفر از آنها مورد قرنطینه خانگی قرار گرفتند و مابقی نیز با توجه به شرایط جسمانی و پیشرفت بیماری در مراکز درمانی و بیمارستان ها بستری شدند.

مریدی یادآور شد: همچنین در این مدت از ۱۰ هزار و ۸۷۱ مورد اماکن عمومی و پرتردد همچون بازارها و مراکز خرید بازدید صورت گرفت و نیز ۴۳۸ منزل دارای بیمار مبتلا به کرونا، ضدعفونی و گندزدایی شد.

مریدی با بیان اینکه ایلام در زمینه کاهش بستری های بیمارستانی ۲۸ درصد و مرگ و میر ۷۸ درصد از اهداف کلی کشور جلوتر است، اظهار داشت: اهداف کلی طرح در سطح کشور برای کاهش بستری های بیمارستانی ۳۰ درصد است.

معاون سیاسی امنیتی استاندار ایلام هم تفرجگاه‌ها و آرامستان‌ها را مهم‌ترین مکان‌های شیوع کرونا در این استان برشمرد. 

محمد نوذری با بیان اینکه تجمع برخی مردم در آرامستان‌ها و تفرجگاه‌های استان نگران کننده است، افزود: ایلام در حال حاضر از نظر ابتلا ، بستری و فوتی کرونا در شرایط مطلوبی قرار داد اما این آمار و ارقام کاهشی نباید موجب غفلت مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی شود.

 

کرونا جان سه نفر دیگر را در استان همدان گرفت

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان گفت: با فوت سه نفر دیگر از مبتلایان قطعی کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان این بیماری از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تاکنون در استان به یک هزار و ۴۳۷ نفر رسید.

دکتر «محمد طاهری» روز سه شنبه بیان کرد: با شناسایی ۱۲ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته، مجموع موارد مثبت بستری از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تاکنون در بیمارستان‌های این استان به ۹ هزار و ۹۲۰ بیمار رسیده است.

وی اظهار داشت: تعداد مراجعان سرپایی به اورژانس بیمارستان‌ها با علائم تنفسی مشکوک به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته ۲۵۰ مورد بوده که از این تعداد ۲۶  نفر در بخش عادی بستری شدند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان گفت: ۹ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بخش آی.سی.یو مراکز درمانی استان بستری هستند و وضعیت جسمی ۳۴ بیمار  وخیم گزارش شده است.

طاهری درباره آخرین وضعیت بیماران کرونایی در شهرستان‌های استان نیز گفت: شمار بیماران کرونایی بستری(از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تاکنون) در بیمارستان‌های اسدآباد ۳۶۱، بهار ۵۶۵، تویسرکان ۶۱۲، رزن ۴۰۰، درگزین ۱۷۶، فامنین ۱۷۳ و کبودراهنگ ۶۲۶ نفر بوده است.

وی افزود: همچنین یک هزار و ۸۵۵ نفر در ملایر، یک هزار و ۱۰۵ در نهاوند و سه هزار و ۷۷۹ نفر نیز در شهرستان همدان به این ویروس مبتلا و بستری شده اند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه ۲۶۸ نفر از بیماران بستری، افراد غیربومی و از خارج استان هستند توضیح داد: برخی از افرادی که به این استان مسافرت کرده بودند به علت ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان های این استان بستری شده و از خروج آنها تا زمان بهبودی کامل و پیشگیری از انتقال ویروس به دیگر افراد جلوگیری شد.

براساس اعلام استاندار همدان، سه شهرستان بهار، فامنین و اسدآباد در وضعیت آبی و هفت شهرستان دیگر استان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

 

 

۴۰ سیستان و بلوچستانی دیگر کرونا گرفتند

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: با افزوده شدن ۴۰ نفر دیگر شمار مبتلایان به کرونا در سیستان و بلوچستان به ۲۶ هزار و ۷۰۸ نفر رسید.

دکتر محمد هاشمی شهری روز سه‌شنبه اظهارداشت: هم‌اینک ۱۰۳ بیمار با علائم تنفسی در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان بستری هستند.

وی ادامه داد: همچنین ۳۹ بیمار کرونایی در سیستان و بلوچستان تحت مراقبت درمانی در بیمارستان هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: در شبانه روز گذشته سه بیمار کرونایی سیستان و بلوچستان جان خود را از دست دادند.

وی شمار فوتی‌های کرونا در سیستان و بلوچستان را یکهزار و ۱۲۷ نفر ذکر کرد و افزود: ضروریست مردم استان همچنان با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی بر جلوگیری از شیوع این ویروس کمک کنند.

 

کرونا و بیم بازگشت به روزهای قرمز

کارشناسان و مسوولان بهداشت و درمان استان فارس، خطر بازگشت این استان به روزهای قرمز همه گیری کرونا را گوشزد می‌کنند و بهبودی نسبی کنونی را تنها در سایه تداوم رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و پرهیز از عادی انگاری شرایط با ثبات می‌دانند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، سه‌شنبه در نشست روزانه ستاد مدیریت کرونا با اشاره به موفقیت در بیماریابی فعال به سبب اجرای طرح محله و خانواده محور مدیریت و کنترل کووید۱۹ که با عنوان طرح شهید حاج «قاسم سلیمانی» در فارس و سراسر کشور در حال اجراست، گفت: هدف از اجرای برنامه‌های حوزه سلامت و طرح‌هایی مانند طرح شهید سلیمانی، ارتقای خدمات سلامت و شناسایی سریع‌تر بیماران مبتلا به کووید۱۹ برای قطع زنجیره انتقال این بیماری است.

مهرزاد لطفی، با تقدیر از عوامل و تیم‌های اجرایی طرح شهید سلیمانی، ورود کیت‌های سریع و بهبود فرآیند غربالگری موارد علامت دار و مشکوک ابتلا به کرونا را گامی موثر برای پیشبرد بهتر اهداف نظام سلامت در مقابله با کروناویروس برشمرد.

وی، همچنین با بررسی روند بازگشایی تعدادی از مشاغل مانند رستوران‌ها، نمایشگاه‌ها و بازارها، بر اهمیت اجرای دستورالعمل‌های سختگیرانه و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی با توجه به شیوع ویروس کرونا و لزوم حفظ و ارتقای سلامت جامعه تاکید و بیان کرد: حفظ سلامت جامعه اولویت و هدف اصلی مجموعه سلامت کشور و دانشگاه علوم پزشکی است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به تلاش‌های مدافعان سلامت استان فارس برای مقابله با کرونا، مدیریت مطلوب بحران کرونا در این استان را نتیجه تداوم همکاری مردم و مسوولان با حوزه سلامت در کنترل و مهار موفق بیماری کووید۱۹ دانست و اظهار داشت: این امر موجب کاهش موارد فوتی روزانه در استان شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این نشست، گزارشی با عنوان خوشه همه‌گیری کووید۱۹ با استناد به آمارها و اطلاعات ثبت شده در سامانه‌های مربوطه و ارائه نمودار دلایل ابتلای یکی از بیماران کووید۱۹ و اطرافیان او را به عنوان نمونه بررسی کرد و به رییس و اعضای ستاد مدیریت کرونا این دانشگاه ارائه داد.

عبدالرسول همتی، با اشاره به اجرای طرح محله و خانواده محور مدیریت و کنترل همه‌گیری (اپیدمی) کووید۱۹ در فارس همزمان با سراسر کشور، یکی از مهمترین اهداف این طرح را شناسایی سریع و زودهنگام افراد کرونا مثبت و ارائه خدمات لازم به این افراد عنوان کرد.

سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز هم در این جلسه، بیان داشت: از ابتدای شیوع بیماری کووید ۱۹ تا کنون در فارس، بیش از ۵۷۵ هزار آزمایش در آزمایشگاه‌های تشخیصی این استان انجام شده و تا به حال، ابتلای قطعی ۱۶۴ هزار و ۱۷۹ بیمار به کروناویروس در فارس به اثبات رسیده است. 

اورنگ ایلامی افزود: متاسفانه با جان باختن یک هم استانی در ۲۴ ساعت گذشته، شمار قربانیان بیماری کووید۱۹ در فارس از ابتدای شیوع تا امروز (بیست و سوم دی ماه ۹۹) به سه هزار و ۷۲ نفر رسیده است.

سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز اضافه کرد: همچنین تا کنون، ۱۵۹ هزار ۶۱۵ بیمار کووید۱۹ که معادل ۹۷ حدود درصد مبتلایان به این بیماری را شامل می‌شود، با بهبودی کامل از بیمارستان‌ها مرخص و یا از ایزوله خانگی خارج شده‌اند.

ایلامی ادامه داد:بر اساس آخرین آمارها در حال حاضر، ۴۷۵ بیمار مثبت و دارای علامت در بیمارستان‌های این استان بستری هستند که از این تعداد ۹۶ بیمار به دلیل وخامت شرایط در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) بیمارستان‌ها تحت درمان قرار دارند. 

وی تاکید کرد: با وجود اینکه در نقاط مختلف کشور روند کاهشی بیماری کووید۱۹ و کاهش بیش از ۸۰ درصدی موارد ورودی و بستری در بیمارستان‌ها را شاهد هستیم، اما رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی ضروری است و تمام مردم باید همچنان با هوشیاری، دقت و حساسیت ویژه، به رعایت اصول بهداشتی توجه داشته باشند.

 

تغییر وضعیت شهرها از شرایط قرمز و نارنجی به زرد و آبی

وزیر کشور با بیان اینکه شرایط شهرهای ما از قرمز و نارنجی به زرد و آبی تبدیل شده است، گفت: نباید از  گشایش‌های ایجاد شده، تلقی عادی‌سازی داشتیه باشیم و کماکان باید تمام دستورالعمل‌های بهداشتی اجرا شود.

«عبدالرضا رحمانی فضلی» عصر سه‌شنبه پس از پایان جلسه قرارگاه ملی مبارزه با کرونا  طرح محله محور شهید سلیمانی و طرح مدیریت جامع هوشمند را دو موضوع و دستور کار این جلسه ذکر کرد و گفت: این موضوعات با حضور چهار استان‌دار، روسای علوم پزشکی و فرماندهان سپاه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی افزود: گزارشی که در جلسه ارائه شد نشان از توفیق نسبی این طرح‌ها در همه استان‌ها و شهرهای دارد و با تلاش‌هایی که دستگاه‌های اجرایی، کادر بهداشتی و درمانی انجام می دهند نتایج خوبی حاصل شده است.

 وزیر کشور با بیان اینکه در موضوع رتبه‌بندی شهرها از قرمز و نارنجی عمدتاً به شهرهای زرد و آبی رسیده‌ایم. ، گفت: این شرایط باعث ایجاد گشایش در فعالیتهای مشاغل، خدمات و فعالیت‌های فرهنگی شده است.

وزیر کشور گفت: نباید از  گشایش‌های ایجاد شده، تلقی عادی سازی شرایط داشته باشیم و کماکان باید تمام دستورالعمل‌ها،    توصیه‌ها و اقدامات در رعایت فاصله اجتماعی، عدم تجمع بیش از حد و موضوع استفاده از ماسک‌ها و خودنگهداری و کمک به هموطنان و همنوعان را در نظر داشته باشیم.

وی با اشاره به استقبال مردم از طرح شهید سلیمانی  و مدیریت جامع هوشمند اظهار داشت: پایه اصلی این طرح‌ها بر مردم بوده است و توفیق خوبی حاصل شده است.

رحمانی فضلی با تاکید بر لزوم تداوم همکاری دستگاه‌های مختلف گفت: باید بتوانیم با همکاری دستگاه‌ها و مردم مراحل پیشرفته کار را با استفاده از تجربیات و تحلیل‌های علمی و پژوهشی با اولویت‌هایی در حوزه‌های مناطق، سنین مختلف افراد و هم در اقشار مورد توجه قرار دهیم و نگذاریم شرایط مناسبی که ایجاد شده دوباره به شرایط قبل یعنی نارنجی و قرمز برگردد.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: طبق این طرح‌ها در شهر و شهرستان مبنا محلات و در محلات هم مبنا خانواده است. یعنی محله، شهر، شهرستان و استان از پایین به بالا مورد رصد قرار می‌گیرد. در هر کدام از شهرها که علائمی دریافت کنیم که نشان دهنده ابتلای بالا یا بستری زیاد و مورد فوتی باشد باید در مراحل اولیه با اولویت‌بندی‌ها از سطح خانواده، محله و شهر مانع تسری کرونا شویم.

وی با اشاره به مناسبت‌ها و ایام پیش رو گفت: باید برای اهم  این مناسبت‌ها مانند دهه فجر و 22 بهمن تصمیم‌گیری‌های مناسب داشته و سیاست‌های لازم در نحوه برگزاری این جشن‌ها با رعایت تمام شرایطی که مبتنی بر سلامت مردم است را اتخاذ کنیم.

رحمانی فضلی با تاکید بر لزوم ‌آمادگی برای ایام نوروز گفت: به دنبال این هستیم که کمیته‌های مربوطه پروتکل‌های و ملاحظات لازم را برای مناسبت‌های پیش‌رو داشته باشند، تصمیم گیری کنند و در قرارگاه و ستاد ارائه کنند.

وزیر کشور گفت: با توجه به اقداماتی که تاکنون صورت گرفته و روند کاهشی و نزولی که در ابتلا، بستری و فوتی داریم، مدیریت باید به شکلی باشد که به شرایط بد برنگردیم که با تامین واکسن کرونا بتوانیم در حوزه‌های مصون سازی، بهداشت و درمان  به شرایط با ثبات و قابل اطمینان برسیم.

وی آثار اجتماعی کرونا را یکی دیگر از موضوعات مطرح در این نشست ذکر کرد و گفت: به شورای اجتماعی وزارت کشور مسئولیت و ماموریت داده شد تا با کمک همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها این موضوع  مورد بررسی قرار گیرد. در زمینه آثار روانی طرح هم مقرر شد وزارت بهداشت کار دقیقی روی آن انجام دهد تا سلامت بهداشتی و روانی مردم و همچنین شرایط اجتماعی مناسب برای  مردم فراهم شود.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.