طبق توضیحات سخنگوی وزارت بهداشت همه استان های کشور از نظر شیوع کرونا در وضعیت قرمز، نارنجی یا زرد به سر می برند و یزد، ایلام، خراسان جنوبی، سمنان بدترین وضعیت کرونا را دارند.

به گزارش جماران؛ به نقل از ایرنا؛ سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با فوت ۴۵۲ بیمار دیگر از مبتلایان قطعی به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان قطعی بیماری کووید۱۹ در کشور به ۴۱ هزار و ۳۴ نفر رسید و ۲۷ استان همچنان در وضعیت قرمز کرونا هستند.

سیما سادات لاری روز شنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از این ویروس افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۲۴ آبان ۱۳۹۹) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۱ هزار و ۲۰۳ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و دو هزار و ۵۰۹ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۷۴۹ هزار و ۵۲۵ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۵۵۲ هزار و ۷۴۷ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۵۶۴۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون پنج میلیون و ۴۶۴ هزار و ۱۹۱ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

لاری افزود: استانهای تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت قرمز قرار دارند و استانهای هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان نیز در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: میزان موارد ابتلا و بستری کرونا در هفته گذشته با شیب تند نسبت به هفته قبل افزایش یافته و به بالاترین میزان از زمان شروع اپیدمی کرونا در کشور رسیده است و موارد فوتی کرونا نیز در هفته گذشته نسبت به هفته قبل بسیار بیشتر شده است.

یزد، ایلام، خراسان جنوبی، سمنان بدترین وضعیت کرونا را دارند

وی افزود: متوسط بروز هفتگی ابتلا به کرونا در هفته گذشته ۲۶.۵ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر بود. در هفته گذشته بیشترین میزان موارد ابتلا در استانهای ایلام، سمنان، خراسان جنوبی و یزد بوده است. میانگین هفتگی مرگ کرونا نیز با افزایش قابل توجه نسبت به هفته قبل به ۴۵ نفر به ازای یک میلیون نفر رسیده و بیشترین موارد مرگ کرونا نسبت به جمعیت در استانهای یزد، ایلام، خراسان جنوبی، سمنان و آذربایجان غربی با اختلاف زیاد نسبت به استانهای دیگر بوده است.

لاری گفت: میانگین میزان رعایت پروتکل های بهداشتی نیز در کشور ۷۹ درصد است که کمترین میزان رعایت این پروتکل ها در نانوایی ها و وسایل حمل و نقل عمومی بوده است.

وی افزود: هفته گذشته با افزایش تست کرونا شاهد شناسایی بیشتر مبتلایان سرپایی کرونا در کشور بودیم که این اقدام نیازمند تداوم و تقویت است.

سخنگوی وزارت بهاشت ادامه داد: برای خروج از وضعیت اسفبار کرونا در کشور نیازمد همکاری همه مردم و همه دستگاههای اجرایی هستیم و رعایت محدودیت های کرونایی نیز نیازمند همکاری و نظارت همه دستگاههای مسئول است. اکنون زمان مماشات و عادی انگاری در مبارزه با کرونا نیست و هر گونه سهل انگاری در این زمینه باعث می شود با سردشدن هوا و رفتن به سمت زمستان شاهد روزهای سخت تر و اسفبارتر باشیم.


تعداد مبتلایان به کرونا در استان همدان از مرز ۲۰ هزار نفر گذشت

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: ۲۰ هزار و ۷۹۲ تن در این استان تاکنون به ویروس کرونا مبتلا شده اند که این تعداد شامل هفت هزار و ۸۹۸ تن بستری مثبت و ۱۲ هزار و ۸۳۱ نیز بیمار سرپایی می شوند.

«رشید حیدری مقدم» روز شنبه در ستاد مقابله با کرونا استان همدان، اظهار داشت: شمار بیماران بستری در بیمارستان های این استان به یک هزار و ۱۰۰ نفر رسیده بود که هم اینک این آمار به ۹۵۰ بیمار کاهش یافته است.

وی اضافه کرد: در موج اول اپیدمی ویروس کرونا روزانه ۷۰ نفر، موج دوم روزانه ۱۲۵ نفر و در موج سوم روزانه ۱۴۰ بیمار در بیمارستان بستری می شدند که از این تعداد نتیجه آزمایش ۲۸ نفر در موج اول، ۵۰ نفر در موج دوم و ۱۲۰ بیمار در موج سوم مثبت شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه تا ظهر روز گذشته آمار متوفیان کرونایی استان به یک هزار و ۶۳ نفر رسید، گفت: میانگین مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا در موج اول این اپیدمی چهار نفر در روز و موج دوم هشت نفر در روز بود که در موج سوم روزانه به ۱۵ نفر افزایش یافته است.

حیدری مقدم اظهار داشت: عامل اصلی ابتلا به کرونا در چهار ماه گذشته برگزاری مجالس عزا و عروسی، تجعات بوده که این آمار به تازگی کاهش یافته و به ۳۹ درصد رسیده اما سهم آلودگی درون خانگی نیز افزایش و به ۵۳ درصد رسیده است.

وی بیان کرد: زندگی در اماکن پُر تراکم ۲ درصد و رعایت نکردن فاصله گذاری فیزیکی ۶ درصد در ابتلا به ویروس کرونا در استان همدان تاثیر داشته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: ۷۲ رسته از صنوف و مشاغل و اماکن پروتکل‌های ابلاغی را رعایت کردند و کمترین میزان رعایت شیوه نامه های بهداشتی مربوط به پایانه های مسافربری با ۲۵ درصد، مراکز شماره گذاری ۵۰ درصد و آرامستان با ۶۸ درصد است.

حیدری مقدم گفت: استان همدان دارای ۲۵ مرکز ۱۶ ساعته است که پنج مرکز آن در شهرستان همدان قرار دارد و در صورت مراجعه افرادی دارای علائم بیماری، از آنها تست کرونا به صورت رایگان گرفته می شود.

وی اظهار داشت: چندین دستگاه «پی سی آر» نمونه گیری از بیماران را از ساعت هشت صبح تا ۱۲ شب انجام می دهند که برهمین اساس روزانه از یک هزار مراجعه کننده تست دریافت می شود.

وی با ذکر محدودیت های موجود در زمینه نیروی انسانی و دستگاه و تجهیزات افزود: در صورت اختصاص «رپید تست» می توان تعداد نمونه گیری از بیماران را تا چهار هزار مورد در روز  افزایش داد و این دستگاه هزینه تست را نیز کاهش می دهد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا همدان بیان کرد: آزمایش کرونا روزانه ۶۰۰ میلیون تومان و ماهه ۱۸ میلیارد تومان هزینه در بردارد و همه کسانی که به هر دلیل تست می دهند نتیجه تست آنها به صورت پیامکی به آنها اطلاع رسانی می‌شود.

حیدری مقدم از اداره‌کل آموزش و پرورش استان همدان خواست پایگاه سنجش دانش آموزان در بدو ورود را به مدت ۲ هفته تعطیل کند چرا که نوآموزان می‌توانند به عنوان ناقل سالم، بیماری را وارد خانه کنند.

وی همچنین از ستاد کرونا خواست با توجه به اجرای خوب و تاثیر مثبت بسته شدن بلوار ارم شهر همدان، نسبت به اعمال محدودیت در بلوار جوان نیز اقدام شود چرا که اعمال محدودیت تردد و ترافیکی در برخی محورهای پرتردد شهری مانع از تجمع خانواده ها در سطح می شود.

 

ادامه روند صعودی کرونا در خراسان جنوبی با شناسایی ۳۱۳ بیمار جدید

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از ادامه روند صعودی مبتلایان به کرونا در خراسان جنوبی خبر داد و گفت: ۴۱۱ آزمایش کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته انجام شد و از این تعداد نمونه ۳۱۳ بیمار جدید در استان شناسایی شده است.

کامبیز مهدی‌زاده روز شنبه درباره آخرین وضعیت مبتلایان به کرونا در استان خراسان جنوبی گفت: بیماران جدید شناسایی شده شامل ۵۵ بیمار بستری در بیمارستان‌ها هستند و ۲۵۸ مورد نیز نمونه‌گیری سرپایی بوده است.

وی افزود: در حال حاضر ۴۸۷ بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان بستری و از این تعداد ۳۱۷ نفر مبتلای قطعی به کرونا هستند.

رییس مرکز بهداشت استان خراسان جنوبی اظهار داشت: ۵۴ بیمار کووید ۱۹ در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان بستری هستند که حال عمومی ۱۴ نفر مناسب نیست.

وی بیان کرد: بیشترین موارد مثبت شناسایی شده در شبانه‌روز گذشته به روال روزهای قبل مربوط به شهرستان بیرجند با ۸۷ نفر است و شهرستان قاینات با ۶۴ بیمار و شهرستان طبس با ۶۱ بیمار در رده‌های بعدی هستند.

مهدی‌زاده گفت: متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته پنج بیمار کرونایی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند و مجموع موارد فوتی استان به ۴۴۸ نفر رسید.

وی افزود: سه مورد از فوتی‌های جدید مربوط به شهرستان بیرجند و ۲ مورد از شهرستان فردوس است.

 

وضعیت کرونا در استان ها

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به شیوع بالای کرونا در آذربایجان‌شرقی اعلام کرد: حدود ۱۰ درصد از بیماران کرونایی کشور در بیمارستان های این استان بستری شده‌اند.

محمدحسین صومی افزود: در حال حاضر وضعیت ۱۵ شهرستان از ۲۱ شهرستان بحرانی و قرمز است.

در ایلام هم اعلام شد که مجموع تعداد مبتلایان کرونا در این استان به ۱۹ هزار و ۴۹۵ نفر رسید که ۱۷ هزار و ۵۴۶ نفر از آنها بهبود یافته اند.

براساس گزارش ها، روز گذشته ۲۱۱ مورد مثبت جدید به مجموع مبتلایان کرونا در استان اضافه شد و همچنین هشت مورد فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان ثبت شد که مجموع فوت شدگان را به ۴۸۴ نفر رساند. 

اما در آذربایجان غربی، در حالی که تنها یک هفته پیش، تعداد فوتی‌های ناشی از کرونا مرز ۲ هزار نفر را پشت سر گذاشته بود، رییس دانشگاه علوم پزشکی استان از رسیدن این تعداد به ۲ هزار و ۳۲۲ نفر خبر داد و گفت: این امر نشان دهنده وضعیت بسیار نامناسب استان در این حوزه است.

دکتر جواد آقازاده افزود: شدت و سرعت ابتلا به بیماری کرونا و جان‌باختن شهروندان بر اثر این بیماری همچنان در استان روند افزایشی دارد و طی ۲۴ ساعت گذشته علاوه بر ثبت ۱۴ فوتی جدید، آزمایش ۲۲ نفر افراد فوت شده روزهای گذشته نیز مثبت اعلام شد.

همچنین در خراسان رضوی، مسوول کارگروه اطلاع رسانی قرارگاه مقابله با کرونا در استان گفت: این استان از نظر مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا دارای رتبه ۲۲ بین استانهای مختلف کشور است  و از نظر تعداد مبتلایان به کرونا در زمره استانهای با شیوع بسیار بیماری قرار دارد.

علاوه بر این در البرز، ۹۱۸ بیمار کرونایی به خاطر وخامت حال در مراکز درمانی این استان تحت مراقبت و درمان قرار دارند.

 طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۵ نفر بر اثر ابتلا به کرونا در البرز جان باختند و مجموع کل موارد بستری در مراکز درمانی استان از ابتدای شیوع کرونا تا کنون به ۲۴ هزارو ۲۵۳ نفر رسیده است.

در لرستان هم که وضعیت شیوع کرونا در آن فوق قرمز است، ابتلای قطعی ۴۹ هزار و ۳۲۴ شهروند لرستانی به ویروس کرونا تایید شده است و از این تعداد ۹۷۵ نفر نیز جان باخته اند.

در شبانه روز گذشته همچنین با فوت ۱۹ نفر از هموطنان کرمانشاهی براثر کرونا در شبانه روز گذشته که بی سابقه است، شمار  فوتی‌های استان به هزار و ۵۳ نفر رسید.

آمار دیگر از تربت‌جام است که براساس آن، از ابتدای شیوع ویروس همه‌گیر کرونا تاکنون ۳۰ درصد کادر درمانی فعال در این شهرستان شامل پرستار، پزشک و بهورز مبتلا شدند. این امار نشان می دهد توان کادر پزشکی و درمانی تحلیل رفته و در ادامه انجام مسوولیت خود برای حفظ سلامت جامعه نیازمند همکاری مردم در رعایت موازین و پروتکل‌های بهداشتی هستند.

همچنین در اردبیل، وضعیت بحرانی و صعودی شیوع کرونا در ۲۴ ساعت گذشته با جان باختن هشت فرد مبتلا و بستری شدن ۶۶ بیمار جدید در مراکز درمانی استان ادامه یافت.

فعالیت اصناف زیر ذره‌بین بازرسی

فعالیت اصناف از مهمترین محورهای مورد توجه کارشناسان برای مهار کرونا بوده است که در تازه ترین اقدام، تعطیلی واحدهای صنفی در ساعت ۱۸ مصوب شد و مسوولان اجرای این مصوبه را تحت نظر دارند. 

در همین زمینه، هشت واحد صنفی متخلف در شهرستان بابل در سه روز گذشته به خاطر رعایت نکردن محدودیت‌های جدید کرونایی پلمب شد.

قربانعلی ولی زاده بورا فرماندار بابل گفت: از بیستم آبان ماه که محدودیت های جدید کرونایی از جمله تعطیلی واحدهای صنفی از ساعت ۱۸ به اجرا درآمد ، از ۶۳۰ واحد صنفی در  بابل بازدید به عمل آمد که در نهایت هشت واحد صنفی متخلف که موارد بهداشتی را رعایت نکردند و فعالیت بیش از  ساعت  ۱۸ داشتند پلمب شد.

در بازرسی های انجام شده تنها ساعت کاری ملاک بازرسی نیست بلکه رعایت نکات بهداشتی و اجرای درست پروتکل‌ها از جمله اولویت ها در بازرسی ها می باشند.

همچنین به گفته فرمانده انتظامی شهرستان ابهر، طی هفته گذشته هفت واحد صنفی در این شهرستان به علت رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی، پلمب و برای ۱۵ واحد دیگر نیز اخطار کتبی صادر شد.

سرهنگ محمد مهدیخانی افزود: ماموران پلیس امنیت عمومی شهرستان ابهر در پی افزایش شیوع ویروس کرونا و به منظور پیشگیری از خطر ابتلای شهروندان به این بیماری منحوس و مهلک، با هماهنگی مقام قضایی و همراهی کارشناسان شبکه بهداشت و اداره صنعت، معدن و تجارت از بیش از ۵۰ واحد صنفی بازدید به عمل آوردند.

اخبار پراکنده کرونایی 

کرونا در کنار آسیب‌های مختلف، برخی از مشکلات موجود را بروز می دهد. تازه ترین خبر در این زمینه، این که با وجود وضعیت قرمز  شهرستان مرزی مراوه تپه به لحاظ شیوع کرونا،درحال حاضر ۹۵ درصد دانش‌آموزان مناطق روستایی آن در کلاس‌های درس حاضر می‌شوند.

 ضعیف بودن اینترنت برای دسترسی به شبکه شاد از دلایل استقبال والدین دانش آموزان روستایی مراوه‌تپه برای حضور فرزندانشان در مدارس است.  

مراوه‌تپه بیش از ۱۳ هزار دانش آموز در سه مقطع ابتدایی، متوسطه دوره اول و دوم دارد که ۷۰ درصد آنان در مدارس روستایی تحصیل می‌کنند.

خبر دیگر از قزوین، شیوع ویروس کرونا فعالیت‌های ورزشی استان را با وقفه و تعطیلی مواجه کرد و خسارات و لطمه‌های جبران ناپذیری را بر پیکره ورزش آن وارد ساخت.

عباس علایی مقدم مدیر کل ورزش و جوانان استان قزوین در این خصوص گفت: باشگاه‌ها و فضاهای ورزشی استان  بعد از شیوع کرونا دچار خسارت‌ها و آسیب‌های زیادی شدند اما با اقدامات صورت گرفته، تاکنون حدود چهار میلیارد تومان از این خسارات جبران شده است.

در خوزستان هم به گفته  فواد غزیعلی معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، بیش از ۶ هزار راننده حمل و نقل عمومی بخش مسافربری استان موفق به دریافت تسهیلات وام کرونایی شدند .

خبر دیگر از شهر تهران است که براساس آن، روز گذشته یکی از اصناف کیف و کفش فروشی در پاساژی در غرب تهران با حراج اجناس خود بدون توجه به روزهای اوج کرونا باعث ازدحام مردم در این مرکز شد.

این صنف در روزهای گذشته با تبلیغ در شبکه های اجتماعی، حراج اجناس خود در روز جمعه ٢٣ آبان‌ماه قبل از ساعت ١٨ را اعلام کرده بود و باعث تجمع شهروندان تهرانی بدون رعایت فاصله گذاری اجتماعی شد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.