سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی در نامه ای به مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو نوشت: چگونه در دوران اقتصاد مقاوتی و سال جهش تولید که تمام قوای اجرایی مکلف به حمایت از چرخه تولید ملی می باشند اولویت واردات بر تولید داخلی آن هم با صرفه جویی ارزی بسیار قابل توجه نادیده گرفته می شود؟

سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی در نامه ای به مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو ضمن انتقاد از نحوه تخصیص ارز برای نیازهای دارویی کشور، خواستار تجدید نظر در این موضوع شد.

به گزارش جماران، متن این نامه به این شرح است:

جناب آقای دکتر مهرعلیان

مدیرکل محترم دارو و مواد تحت کنترل

موضوع: تخصیص غیر منطقی ارز برای نیازهای دارویی کشور

با سلام

همان طور که در نامه شماره 4171/99 مورخ 16/1/99 متذکر شده بودیم عدم اختصاص ارز به شرکت های تولیدکننده مواد مؤثره دارویی خطرات جبران ناپذیری برای کشور در شرایط فوق حساس جاری دارد.

بر اساس اطلاعات واصله روز گذشته فهرست ارزی آن سازمان با اولویت موارد خارج از اولویت عمدتا برای شرکت های خاص که متأسفانه مورد انواع حمایت های ویژه هستند، تنظیم و به بانک مرکزی ارسال شده است و عمده مواد اینترمدیت که موجب تولید مواد مؤثره دارویی و به تأسی داروی تمام شده بوده و نیاز ارزی سالانه (به دلیل عدم وابستگی ارزی سایر مؤلفه های تولیدی) بسیار اندک و حدود 140 میلیون دلار بیشتر نیست و با تأمین ارز آن بیش از 70% نیازهای دارویی مهم کشور بیمه خواهد شد، از فهرست مزبور حذف گردیده اند.

جناب آقای دکتر مهرعلیان با کدام دلیل و مستند موارد به این شفافیت را می توان نادیده گرفت و کشور را به مرحله بحران کمبود دارو در شرایط محدودیت های ارزی که هر دوز داروی غیر داخلی چندین برابر تولید داخلی ارزبری دارد، هدایت نمود؟

چگونه در دوران اقتصاد مقاوتی و سال جهش تولید که تمام قوای اجرایی مکلف به حمایت از چرخه تولید ملی می باشند اولویت واردات بر تولید داخلی آن هم با صرفه جویی ارزی بسیار قابل توجه نادیده گرفته می شود؟

اینجانب به عنوان ریاست سندیکای مواد مؤثره دارویی اخطار می کنم که تذکرات شفاهی و کتبی در جلسات متعدد کارساز نبوده و ادامه این روند نه تنها موجب بحران کمبود جدی دارو خواهد شد بلکه چرخه صنعت داروی داخلی را که مهمترین ابزار مقابله با تحریم های ظالمانه، خودکفایی و کنترل خروج منابع قابل توجه ارزی در برابر واردات داروست، متوقف خواهد نمود و ابزاری به دست دشمنان کشور برای فشار بیشتر در تحریم دارو قرار خواهد داد.

این نامه نیز سندی دیگر بر مسئولیت حضرتعالی و تیم تصمیمات ارزی تحت مدیریت جنابعالی نسبت به کلیه عواقب اجتماعی و امنیتی مربوطه می باشد.

با تشکر

فرامرز اختراعی

رئیس هیأت مدیره

رونوشت:

  • وزیر محترم بهداشت درمان و آموزش پزشکی؛ جناب آقای دکتر نمکی
  • وزیر محترم اطلاعات؛ حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر علوی
  • سازمان اطلاعات سپاه؛ حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای طائب
  • سازمان دیده بان شفافیت و عدالت؛ جناب آقای دکتر توکلی
  • معاون محترم وزیر و ریاست محترم سازمان غذا و دارو؛ جناب آقای دکتر شانه ساز با تقاضا نسبت به کان لم یکن کردن فوری نامه ارزی موصوف به بانک مرکزی و تغییر تیم ارزی و انتخاب افرادی واجد شرایط به منظور برنامه ریزی دقیق تسهیم و تخصیص ارز متناسب با شرایط خاص کشور و تسهیم منطقی ارز متناسب با نیازهای اساسی دارویی کشور
  • سازمان بازرسی کل کشور؛ حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای درویشیان
دانلود 4173
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.