ماموستا عبدالسلام امامی در خطبه نماز جمعه این هفته مهاباد با اشاره به روز ۲۵ نوامبر، معادل با چهارم آذرماه و روز جهانی «مبارزه با خشونت علیه زنان» افزود: درس اصلی که تمامی مسلمانان از تعلیمات اسلام دریافت می‌کنند، ایجاد صلح و آرامش در جهان، احترام به هم‌نوع و ارزش قایل شدن به مقام زن است.

وی ادامه داد: خشونت علیه زنان علاوه بر امنیت جامعه، سلامت آن را نیز مورد تهدید قرار می‌دهد و باعث تحمیل هزینه‌های هنگفت به جامعه می‌شود.

ماموستا امامی با بیان اینکه واژه خشونت تنها مربوط به بعد جسمانی نیست، اضافه کرد: بسیاری از رفتارهای تبعیض‌آمیز، اختیار، سلب و آزادی به صورت نهان از اعمال خشونت‌آمیز علیه زنان تلقی می‌شود که در دین اسلام نکوهیده است و بر برابری زن و مرد تاکید دارد.

وی عنوان کرد: امروزه نگاه‌های آلوده در خیابان و فضای مجازی به زن نه تنها موجب اذیت و آزار زنان می‌شود بلکه جامعه را از بین می‌برد و به پویایی مردان جامعه هم لطمه می‌زند.

امام جمعه مهاباد با اشاره اینکه برتری انسان‌ها به برتری تقوای آنان است، اظهار داشت: بسیاری از کارفرمایان و صاحب‌کاران مشاغل خود را برای پرداخت حقوق کمتر و بیمه نکردن به زنان واگذار می‌کنند در حالی که باید شرایط برابر زن و مرد فراهم باشد. 

وی با اشاره به اینکه فردی که مورد خشونت قرار می‌گیرد خشونت را در زندگی خود تکرار می‌کند، ادامه داد: خشونت علیه زنان موجب تنش در خانواده می‌شود و عوارض بدی در تربیت فرزندان ایجاد می‌کند.

وی اظهار داشت: اولین و مهمترین راهکار برای کاهش خشونت علیه زنان در روابط بین زن و مرد نهفته است زیرا بدون کمک و حمایت مردان، کاهش خشونت علیه زنان میسر نخواهد بود.

۲۵ نوامبر برابر با چهارم  آذر از سوی سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی رفع خشونت علیه زنان برگزیده شده‌است تا گوشزدی به منظور عزم همگانی برای مبارزه با خشونت باشد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.