اخبار مرتبط

«علی ارواحی» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به دریافت نزدیک به ۶ میلیون دلار کمک ارزی از دولت ژاپن پس از تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه افزود: این کمک بین المللی در کنار اختصاص اعتبارهای چند هزار میلیاردی دولت بسیار ناچیز است.

وی ادامه داد: کمک ارزی دولت ژاپن به احیای دریاچه ارومیه نیز پس از دیدار رییس جمهوری اسلامی ایران با مسئولان ارشد این کشور اتفاق افتاده است.

وی در رابطه با نحوه هزینه کرد کمک‌های ارزی برای احیای دریاچه ارومیه بیان کرد: این اعتبار در چهار محور مدیریت پایدار آب و خاک، توانمندسازی اقتصادی جوامع ملی، تداوم مدیریت زیست بومی دریاچه ارومیه و تالاب‌های اقماری و استفاده از تجربه احیا در سایر مناطق کشور هزینه شده است.

مدیر طرح ملی حفاظت از تالاب‌های ایران با اشاره به اجرای طرح‌ها در ۱۵۰ روستای حوضه آبریز دریاچه ارومیه اضافه کرد: هدف از اجرای این طرح‌های سه ساله جلب مشارکت مردمی است.

ارواحی همچنین از اجرای طرح معیشت پایدار در ۳۰ روستای حوضه آبریز دریاچه ارومیه خبر داد و اظهار داشت: تعریف مشاغل جایگزین، آموزش، ایجاد صندوق‌های زنان روستایی، مشارکت مبنی بر دانش محلی با رویکرد توسعه مشارکتی از جمله برنامه‎هایی است که در این روستاها اجرا می شود.

وی توانمندسازی اقتصادی کشاورزان، ایجاد سامانه ارزیابی آسیب پذیری تالاب‌ها و سامانه پایش آنلاین را از دیگر اقدامات برای کمک به احیای دریاچه ارومیه عنوان کرد.

تا پایان سال ۱۳۹۷ بیش از ۳۵ هزار میلیارد ریال برای احیای دریاچه هزینه شد؛ امسال نیز با وجود مشکلات اقتصادی دولت بیش از هفت هزار و ۲۴۰ میلیارد ریال برای احیای نگین آبی آذربایجان اختصاص یافته است.

دریاچه ارومیه در قالب طرح‌های ستاد احیا قرار است ظرف مدت ۱۰ سال /از ۱۳۹۴/ به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین‌المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد.

همه کارشناسان داخلی و خارجی بر این عقیده هستند که مشارکت جوامع محلی در کنار اجرای طرح‌های مختلف، نقش مهمی در احیای نگین آبی آذربایجان دارد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.