حجت‌الاسلام داود میرزایی روز پنجشنبه در همایش یاوران وقف در سردشت با بیان اینکه یکی از وقف‌های ارزشمند بنای مسجد است، اظهار داشت: واقفان با توجه به نیازهای استان به وقف‌های جدید، باید به نیت‌های دیگر و در حوزه‌های مختلف جامعه اهتمام بیشتری داشته باشند.

وی با بیان اینکه ۲۵ درصد بیمارستان‌ها و سایر مراکز درمانی کل کشور موقوفه هستند، افزود: این در حالی است که در آذربایجان‌غربی از این نوع موقوفه‌ها در حد بسیار کمی وجود دارد.

وی افزود: وقف‌هایی با نیت قرآن‌آموزی، ازدواج و اشتغال جوانان، بهداشت و درمان، آزادی زندانیان، ایتام و سالمندان و حوزه‌های مهم دیگر که از دغدغه‌های مهم و اصلی استان نیز به شمار می‌روند، مورد غفلت واقع شده‌است.

وی با تاکید بر وقف مشارکتی و پرکردن خلاهای وقفی با این نوع از وقف بیان کرد: عبادت صرف معنا ندارد و مومنان ضمن اینکه از سیره نبوی (ص) نباید عقب بمانند باید به‌روز باشند و نیاز جامعه خود را شناسایی و خیرات خود را با اهداف و نیازهای جامعه هدایت و همسو کنند.

معاون فرهنگی اوقاف و امور خیریه آذربایجان‌غربی با اشاره به یکی از اقدامات ارزشمند در سال جاری در استان گفت: امسال از محل اجرای نیات واقفان و کمک خیران استان ۲۹ نفر از زندانیان جرایم غیرعمد با مبلغی بیش از سه میلیارد ریال آزاد و به آغوش خانواده خود برگشته اند.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه سردشت نیز در این مراسم وجود بیش از یک‌هزار وقف و میانگین بیش از سه وقف برای هر مسجد در این شهرستان را نشان از ایمان و باور مردم دیندار این شهرستان عنوان کرد و گفت: بیشتر موقوفه‌ها با وجود تنوع و گوناگونی نیاز جامعه، با یک نیت خاص اهدا و در قالب یک سنت حسنه ادا می‌شوند.

رحمان شمسی افزود: در راستای حفظ و صیانت از موقوفه‌های این شهرستان از ابتدای امسال تاکنون ۳۹ سند مالکیت اخذ و ۱۳۰ سند نیز تمدید اجاره شده و میزان درآمد موقوفات ۴۰ درصد افزایش یافته است.

شمسی افزود: برای تعمیر، تجهیز و هزینه‌های جاری مساجد از محل اعتبارات دولتی و اجرای نیت واقفان ، ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال پرداخت شده است.

این همایش با هدف ترویج فرهنگ سنت حسنه وقف در مسجد جامع شهر ربط از توابع بخش مرکزی سردشت برگزار شد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.