رضا اردکانیان روز سه‌شنبه در حاشیه آیین بهره‌برداری از نیروگاه ۱۵۰ مگاواتی سردشت و در گفت و گو با خبرنگاران و اصحاب رسانه اظهار داشت: طبق این تفاهم‌نامه که به شرکت‌های آب منطقه‌ای نیز ابلاغ شده است، سدهای مخزنی کشور که قابلیت گردشگری و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی دارند، شناسایی شده و طرح گردشگری برای آنها تعریف می‌شود.

وی اضافه کرد: این تصمیم پس از سفر رییس جمهوری به آذربایجان‌غربی و افتتاح سدهای این استان تصویب و فراخوان گردشگری سد سردشت به عنوان نخستین سد کشور مورد رونمایی قرار گرفت.

وی افزود: اجرای این طرح می‌تواند گام مثبتی در راستای جذب گردشگر و ایجاد فرصت‌های شغلی در حاشیه سدها باشد که نقش مهمی در ایجاد کسب و کار جدید برای ساکنان این مناطق خواهد داشت.

وی تاکید کرد: هر کدام از سدهای مخزنی نیز دارای حریمی خاص هستند که باید در این طرح‌های گردشگری این حریم محفوظ و از ورود افراد متفرقه به داخل این حریم خودداری شود.

طرح انتقال آب از سد «کانی‌سیب» به دریاچه ارومیه امسال به بهره‌برداری می‌رسد

وزیر نیرو گفت: طرح انتقال آب از سد «کانی‌سیب» به دریاچه ارومیه در قالب طرح‌های پویش «هر هفته، الف - ب - ایران» قرار گرفته و امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

«اردکانیان» افزود: روند پیشرفت فیزیکی این پروژه طبق برنامه‌ریزی‌ها بوده و  پس از اتمام این طرح سالیانه ۶۵۰ میلیون متر مکعب آب به دریاچه ارومیه سرازیر می‌شود.

وی افزود: در قالب این پویش ۱۰ سد بزرگ در ۶ استان کشور با ظرفیت ۷۴۵ میلیون متر مکعب و ۲۰۰ هزار هکتار شبکه آبیاری، آبرسانی به یک هزار و ۱۲۴ روستا، ۲۹ تصفیه‌خانه فاضلاب و ۶ تصفیه‌خانه آب شرب نیز به بهره‌برداری می‌رسد.

وی گفت: امسال همچنین یک هزار و ۱۲۴ روستای کشور از نعمت آب آشامیدنی سالم و بهداشتی بهره‌مند می‌شوند و ۲۹ تصفیه‌خانه فاضلاب و ۶ تصفیه‌خانه آب شرب نیز به بهره‌برداری می‌رسد.

وی اظهار داشت: هر چند تحریم‌ها تا حدودی اختلالی در ورود برخی تجهیزات ایجاد کرده اما بسیاری از تجهیزات و تکنولوژی موردنیاز در حوزه‌های مختلف در اختیار مهندسان داخلی قرار دارد که در این خصوص با مشکل خاصی مواجه نیستیم.

وی اضافه کرد: اعتبار موردنیاز این پروژه‌ها از بودجه عمومی، صندوق توسعه ملی، منابع داخلی وزارت نیرو و مشارکت بخش خصوصی تامین و در قالب آن هر روز ۶ روستای کشور صاحب آب آشامیدنی سالم می‌شود.

برق مازاد بر نیاز به کشورهای همسایه صادر می‌شود

وزیر نیرو گفت: ما با همسایگانمان در خصوص صادرات حامل‌های انرژی تعهداتی داریم که بر همین اساس در زمان‌های خاص، برق مازاد بر نیاز کشور، به همسایه‌ها صادر می‌شود.

«اردکانیان» افزود: هم‌اکنون ۹ نیروگاه حرارتی و ۲۶ نیروگاه انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور فعال است و در نیمه نخست امسال سه هزار مگاوات ساعت به ظرفیت برق کشور اضافه شده است.

وی اضافه کرد: انتقال تجریبات و دانش در زمینه تولید انرژی به کشورهای همسایه نیز یکی از افتخارات کشورمان است و می‌تواند گام مثبتی برای ایجاد امنیت و آرامش در منطقه باشد.

سد سردشت که نیروگاه ۱۵۰ مگاواتی برروی آن احداث شده در ۱۵ کیلومتری این شهرستان و برروی رودخانه زاب کوچک ساخته شده و هدف از اجرای آن، بهره‌برداری از ظرفیت برق‌آبی این رودخانه است.

امروز «علی‌ لاریجانی» رییس مجلس شورای اسلامی و «رضا اردکانیان» در سفری یکروزه به آذربایجان غربی نیروگاه سردشت، طرح فاضلاب گلمان ارومیه، تصفیه‌خانه آب مهاباد و سامانه فاضلاب پلدشت را افتتاح کردند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.