آیین رونمایی از دو دستاورد فناورانه و پژوهشی ملی جهاد دانشگاهی آذربایجان‌غربی همزمان با سی‌ونهمین سالگرد تاسیس جهاد دانشگاهی با حضور مسئولان استانی برگزار شد.

به گزارش ایلنا از ارومیه،دو دستاورد استخراج برم از بستر دریاچه ارومیه و تولید پلی آلومنیوم کلراید " در جهاد انشگاهی استان با حضور مسئولان استانی رونمایی شد.

رضا حسینی معاون هماهنگی امور اقتصادی و منابع استاندار آذربایجان‎‌غربی در این آیین ضمن اعلام حمایت از دستاوردها و یافته های علمی و پژوهشی جهاددانشگاهی استان گفت: استانداری آماده است تا در قالب تفاهم نامه ای با جهاد دانشگاهی از برنامه‌های این نهاد و یافته های تیمی آن در راستای توسعه اقتصادی استان حمایت کند.

 وی وجود تحریم ها را نعمتی برای کشور دانست و افزود: از طریق تحریم ها به دنبال ایجاد جنگ تمام عیار در کشور هستند اما پژوهشگران و دانشمندان ما می‌توانند از این فرصت برای رشد و پیشرفت کشور استفاده کنند.

امین رستم‌زاده رییس جهاددانشگاهی آذربایجان‌غربی هم گفت:جهاد دانشگاهی با طراحی و ارائه ۲۷۰ عنوان خدمات تخصصی پژوهشی و آموزشی و فرهنگی طی یک سال گذشته به ۸۰ هزار نفر از شهروندان استان خدمات فرهنگی آموزشی کارآفرینی و پژوهشی  طی سال گذشته ارائه کرده است.

 وی با بیان اینکه تحقق صادرات دانش و فناوری به جای نفت خام در کشور مستلزم ترسیم مدل مدیریتی برای تحقق کیفی چرخه پیشرفت کشور است افزود:جهاد دانشگاهی با چهار حوزه فرهنگ، آموزش و پژوهش و مراکز رشد و کارآفرینی چرخه پیشرفت کشور را بصورت کیفی ترسیم و برای تحقق آن در کشور رقم زده است.

گفتنی است از  دستاورد پژوهشی استخراج برم در تولید نمکهای پتاسیم برمید روی در استخراج نفت خام،  تولید پلاستیک و پوشش های مقاوم به حرارت،‌حشره‌کش‌ها،تولید سم،تولید دارو و مواد بهداشتی،ضد عفونی کننده ها،تولید ترکیبات ضد انعقاد خون ،تولید آرام بخش ها، داروهای گشاد کننده عروق،ضد سرطان و پژوهش های ژنتیک استفاده می شود.

 همچنین از پلی آلومینیوم کلراید در تصفیه آب آشامیدنی، تصفیه فاضلاب و پساب کارخانه‌های شیمیایی صنایع نفت و پتروشیمی، تصفیه فاضلاب های شهری، تصفیه فاضلاب و پساب کشاورزی،صنایع کاغذ سازی، سلولزی نساجی چرم و پوست استفاده می شود.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.