معاون میراث فرهنگی آذربایجان غربی گفت: دو پرونده میراث طبیعی استان برای ثبت در فهرست ملی ارائه خواهد شد.
به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان غربی حسین سپهرفر با اشاره به اینکه اولین همایش میراث طبیعی کشور در 24و 25 مرداد ماه سال جاری در استان گیلان برگزار می شود افزود: دو پرونده از آذربایجان غربی جهت بررسی و کسب مجوز ثبت ملی ارائه می شود.
وی افزود: پرونده های پیشنهادی مربوط به 2 اثر طبیعی چشمه آب معدنی و چند اصله درخت توت با قدمت چند صد ساله و دارای کارکرد اعتقادی می باشد.
معاون میراث فرهنگی آذربایجان غربی با تشریح اینکه چشمه آب معدنی با نام چشمه طبیعی «دَوه اوچان» در روستای حیدر باغی و در 78 کیلومتری شمال شرقی میاندوآب واقع شده است افزود: آب جوشان رنگی این چشمه خواص درمانی داشته و برای امراض پوستی مفید است.    سپهرفر گفت: از جمله میراث طبیعی دیگری که به ثبت میراث طبیعی کشور خواهند رسید درختان توت چندین صد ساله می باشند که این درختان در روستای توت آغاج شهرستان مهاباد و در بخش مرکزی واقع شده اند.
وی افزود: این درختان برای اهالی روستا و ساکنین اطراف جنبه اعتقادی و معنوی دارد به گونه ای که اعتقاد دارند با زدن میخ به تنه درخت کودکانشان شفا پیدا می کنند.
معاون میراث فرهنگی استان در پایان یادآور شد: تاقبل از این اقدام  9 اثر طبیعی استان در فهرست میراث طبیعی کشور در استان آذربایجان غربی به ثبت رسیده و شماره ثبت دریافت کرده اند.
انتهای پیام
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.