مدیر عامل انجمن حمایت از بیماران دیابتی آذربایجان غربی گفت: حدود 205 هزار نفر در استان مبتلا به دیابت هستند.

معصوم اناری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه آذربایجان غربی  وضعیت شیوع دیابت در استان را مطلوب توصیف و خاطرنشان کرد: میانگین شیوع دیابت در کشور 10.13درصد است در حالی که آذربایجان غربی بانرخ10.17درصدی شیوع این بیماری از جایگاه مطلوبی به نسبت استان هایی مثل یزد،سمنان، مرکزی، خوزستان، گلستان و مازندران برخوردار است.

اناری اظهار کرد: با توجه به افزایش 20 الی 25 درصدی مبتلایان به دیابت نسبت به سال قبل 11.5درصد مردان و 13درصد زنان استان مبتلا به دیابت هستند.

وی با اشاره به اینکه بیشترین تعداد بیماران استان بیش از 25سال دارند، بیان کرد: از مجموع مبتلایان به دیابت در آذربایجان غربی تعداد 105هزار نفر را زنان و تعداد 100هزار نفر را مردان تشکیل می دهند.

اناری افزود: بر اساس آخرین سر شماری در شهر ارومیه 67هزار و500 نفر مبتلا به این بیماری هستند.

مدیر عامل انجمن حمایت از  بیماران دیابتی آذربایجان غربی ادامه داد: بیماری دیابت در آذربایجان غربی نرخ شیوع متوسطی دارد و حدود 12درصد جمعیت شهری بالای 25 سال و 5 درصد جمعیت روستایی بالای 20 سال استان به این بیماری مبتلا هستند.

وی بیان کرد: دیابت در سه گروه نوع یک، نوع دو و بارداری طبقه بندی می شود که حدود 85 تا90 درصد بیماران  استان مبتلا به دیابت از نوع دو هستند و 10الی 15 درصد بیماران مبتلا به دیابت نیز از نوع یک هستند.

مدیر عامل انجمن حمایت از بیماران دیابتی آذربایجان غربی با بیان اینکه در17سال اخیر بیش از 11نوع داروهای دیابتی وارد بازار شده است، اظهار کرد: درحال حاضر بسیاری ازداروهای این بیماران تحت پوشش بیمه هستند .

وی افزود: در حال حاضر حدود 70 درصد داروها تولید داخل هستند و بیماران به سبب وضع اقتصادی موجود، رغبت کمتری به استفاده از داروهای وارداتی دارند.

اناری در خصوص عوارض این بیماری تصریح کرد: دیابت مویرگها و عروق ریز بدن را نشانه می گیرد که درصورت عدم شناسایی به موقع این بیماری می تواند عملکرد سایر اندام ها ازجمله قلب، کلیه، چشم و مغز و اعصاب را مختل کند.

وی بااشاره به اینکه دیابت بعد از تصادفات رانندگی بیشترین قطع عضو را به خوداختصاص می دهد گفت: 15درصد مبتلایان به این بیماری مجبور به قطع عضو شده وبیشترین قطع عضو نیز در ناحیه پا صورت گرفته است.

مدیر عامل انجمن حمایت از بیماران دیابتی آذربایجان غربی با اشاره به برخی از مشکلات این بیماران، یادآور شد: مراقبتهای طبی، معلولیت و مرگ زودرس، اجبار تزریق انسولین و تامین هزینه های آن، اجبار در رعایت رژیم غذایی، عفونت های مکرر و تشکیل خانواده و اشتغال برخی از این مشکلات هستند.


انتهای پیام
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.