اقصی نخشی پور روز دوشنبه در کارگروه مدیریت پسماند سردشت با اشاره به وجود 90 هزار هکتار جنگل در این شهرستان اظهار داشت: در نخستین گام و با توجه به نزدیکی فصل تابستان باید ستاد اطفای حریق برای صیانت از این اراضی جنگلی در برابر آتش سوزی در این شهرستان تشکیل شود.
وی گفت: نیروهای اداره منابع طبیعی در حالت آماده باش قرار دارند اما ظرفیت این اداره به لحاظ کمبود نیروی انسانی جوابگو نیست به همین خاطر تشکیل این ستاد به منظور استفاده بهتر از ظرفیت های موجود یکی از ضروری ترین مواردی است که در بخش حفاظت از جنگل ها باید مورد توجه قرار گیرد.
وی اضافه کرد: آتش سوزی در جنگل ها به دلایل انسانی و طبیعی یکی از مخاطرات هر ساله این شهرستان است که حراست از آنها به اقدامات پیشگیرانه و عملیاتی نیاز دارد.
نخشی پوردر رابطه با مدیریت جامع پسماند این شهرستان نیز گفت: شهرهای جنگل نشین همواره با مشکلات ناشی از مدیریت پسماند مواجه هستند که در این خصوص طرح جامع مدیریت پسماند شهرستان به سرعت پیگیری و با ارایه طرح های امکان سنجی نسبت به جنگل ها با حساسیت بیشتری برخورد شود.
رییس اداره حفاظت محیط زیست سردشت نیز در این کارگروه گفت: تغییر نگرش، فرهنگ استفاده اصولی از منابع طبیعی و منابع موجود و رعایت اصل صرفه جویی، جداسازی زباله های تر و خشک، بازیافت مواد تجدید پذیر و غیره از جمله اقدامات در راستای کاهش تولید زباله هستند.
خالد بایزیدی اظهار داشت: هر ساله در فصول گرما با آتش سوزی در سایت دفن زباله شهر سردشت و یا به نوعی خودسوزی مواجه هستیم که باعث آلودگی بخشی از شهر می شود و این رویداد نارضایتی شهروندان را در پی دارد که امسال باید اقدامات و تمهیدات لازم در جهت جلوگیری از هرگونه آتش سوزی در این مکان اندیشیده شود.
وی در خصوص سایت دفن زباله شهر ربط نیز گفت: شهرداری ربط به جهت جلوگیری از هرگونه آلودگی و ساماندهی حیوانات مزاحم و ناقل بیماری باید نسبت به حصارکشی و فنس کشی این سایت اقدام کند.
بایزیدی افزود: شهرداری سردشت نیز نسبت به عقد قرارداد با شرکت مشاور در زمینه مکان یابی و انجام طرح مطالعاتی مدیریت پسماند این شهر اقدام کند.
وی بیان کرد: زباله های عفونی و شیمیایی جزو زباله های خطرناک و ویژه محسوب می شوند که باید به بهترین شیوه بی خطرسازی و دفن شوند و در این راستا با مطب ها و درمانگاه هایی که از این امر خودداری می کنند شبکه بهداشت با آنها برخورد قاطع و جدی داشته باشد.
به گزارش ایرنا سردشت با 90 هزار هکتار جنگل و 30 هزار هکتار مرتع بیشترین جنگل های آذربایجان غربی را دارد.
هرساله به دلیل بی احتیاطی جنگل نشینان و کردشگران آتش سوزی هایی در جنگل های این شهرستان به وقوع پیوسته و خسارات سنگینی برجای می گذارد.
7562/6185/2093
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.