اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا علی مصطفوی روز چهارشنبه در چهارمین همایش ملی تبیین حقوق شهروندی در ارومیه افزود: زمینه آشنایی مردم با حقوق خود و تبیین وظایف مردم در قبال حاکمیت از طریق برگزاری همایش ها مهیا می شود.
وی با اشاره به رونمایی منشور حقوق شهروندی در آذر سال 1392 به دست ریبس جمهوری اضافه کرد: این منشور در 120 ماده و در قالب ٢٢ عنوان رونمایی شده که در زمینه های مختلف اجرا می شود و برگزاری همایش های سالانه تبیین حقوق شهروندی زمینه اجرایی شدن این منشور را فراهم می کند.
مدیرکل دفتر مطالعات فرهنگی جهاد دانشگاهی کشور نیز در این همایش ملی گفت: ‌برگزاری همایش حقوق شهروندی در آذربایجان غربی می تواند نقشی مؤثر در آموزش، تربیت و فرهنگ‌سازی در زمینه حقوق شهروندی ایفا کند.
مهدی عباسی بیان کرد: رعایت همه‌ جانبه حقوق شهروندی مستلزم نهادینه‌سازی فرهنگ شهروندی در یک جامعه، بین مردم و مسوولان است.
وی با بیان اینکه می‌توان با بهره‌گیری از ابزارهایی مانند هنر و رسانه به تقویت فرهنگ مطالبه‌گری در جامعه پرداخت افزود: مطالبه‌گری و مسوولیت‌پذیری 2 مفهومی است که باید در بین انسان‌ها نهادینه شود تا آنها به شهروند تبدیل شوند.
وی اظهار داشت: همایش حقوق شهروندی ضمن تأثیرگذاری بر فضای تولید علم و اندیشه در زمینه حقوق شهروندی، نقشی مؤثر در آموزش، تربیت و فرهنگ‌سازی در زمینه حقوق شهروندی ایفا می کند.
مدیرکل دفتر مطالعات فرهنگی جهاد دانشگاهی کشور بیان کرد: حقوق شهروندی از حلقه های اصلی زنجیره سیاست‌گذاری در دولت تدبیر و امید است و تلاش‌های رییس‌جمهوری در این زمینه، به‌ ویژه تلاش برای تدوین منشور حقوق شهروندی و انتصاب دستیار ویژه در این زمینه، نشان‌دهنده عزم و اراده دولت جمهوری اسلامی ایران برای تقویت بنیادهای رعایت حقوق شهروندی در کشور است.
رییس چهارمین همایش ملی تبیین حقوق شهروندی نیز در این همایش گفت: برخلاف دیدگاه های ماتریالیستی، در خودشکوفایی انسان خدامحوری ‌و توحید محوری در راس هرم از دیدگاه اسلام قرار دارد و به هدایتگری، عدالتخواهی ، قانون‌گرایی و ‌فقر زدایی توجه شده است.
ولی عاقلی افزود: مراتب کرامت انسانی به طور کامل در منشور حقوق شهروندی لحاظ شده است و شرایط و بسترهای لازم برای رشد و تعالی در کشور فراهم است اما در عمل گرایی و تبدیل تئوری ها به عمل ضعف وجود دارد.
به گزارش ایرنا هشتم اسفند ماه در آذربایجان غربی چهارمین دوره همایش ملی تبیین حقوق شهروندی با حضور اساتید برجسته حقوق و پدر علم حقوق عمومی کشور و صاحبنظران بین المللی این عرصه در مجتمع تحقیقاتی جهاد دانشگاهی استان برگزار شد.
7125/2093
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.