اخبار مرتبط

در اولین چهارشنبه اسفندماه آیین سنتی " سو چرشنبه سی"که ریشه هزار ساله در فرهنگ آذربایجان دارد در نوع خود نوآوری در احیای آداب و سنن کهن منطقه محسوب می شود که متاسفانه به جهت مکانیزه شدن زندگی به فراموشی سپرده شده بود.

به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان غربی در این آیین دختران ملبس به لباس زیبای بومی آذربایجانی با همراهی موسیقی سنتی مغام، کوزه های سفالینه را از آب رودخانه پر کرده و با گفتن دکلمه بایاتی ها و همراهی ساز  "قوپوز"  آداب در اولین چهارشنبه اسفند این آیین را اجرا می کنند.

علی خورابلو رئیس اداره میراث فرهنگی ماکو در گفت و گو با خبر نگار ایسنا منطقه آذربایجان غریی، از اهتمام انجمن ها برای احیای آیین های قدیمی منسوخ شده منطقه مانند قوچ قاتما، سوچرشنبه سی، اودچرشنبه سی، یئل چرشنبه سی و توپراق چرشنبه سی خبر داد و گفت: میراث فرهنگی حسب وظیفه ذاتی خود همواره در کنار فعالیت های فرهنگی و مردم شناسی، میراث ناملموس و معنوی منطقه بوده و خواهد بود.

وی در ادامه عنوان کرد: امید است حیای مراسمات آیینی ضمن آشنایی مردم با فرهنگ و اندوخته های قدیمی خود که جزو هویت ملی انهاست بتواند ظرفیت گردشگری منطقه را به مراتب بالا ببرد.

وی ادامه داد: به منظور معرفی اندوخته های فرهنگی منطقه برای نخستین بار  آئین موسوم به سو چرشنبه سی به همت انجمن مردم نهاد قالابوم ماکو در جوار رودخانه همیشه خروشان رند برگزار شد.

رییس اداره میراث فرهنگی ماکو با تاکید براینکه یکی از ظرفیت های گسترش و جذب گردشگر به این منطقه، احیا، حفظ و معرفی آداب و سنن قدیمی ابا و اجدادی است، تصریح کرد: این آیین ریشه در باورهای اعتقادی و یگانه پرستی مردم آذربایجان دارد که برگزاری چنین برنامه هایی در کنار حفظ آثار معنوی به شناسایی درست و جذب گردشگر می انجامد.

انتهای پیام انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.