صادق نامدار روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در این مدت 141 هزار تن کالا به ارزش 104 میلیون دلار از طریق بازرگان صادرات شد که عمده ترین آنها را مصالح ساختمانی تشکیل می دهد.
وی با اشاره به اینکه در 10ماه گذشته 79 هزار دستگاه کامیون انواع کالای صادراتی را از مرز بازرگان به کشورهای آسیایی و آسیای میانه حمل کردند، اضافه کرد: در این مدت یک میلیون و 448 هزار تن کالای سایر گمرکات کشور از طریق مرز بازرگان به ارزش یک میلیارد و 920 میلیون دلار صادر شد.
به گزارش ایرنا حدود یک چهارم از کل پایانه های مرزی کشور در آذربایجان غربی قرار دارد و این استان دارای پنج پایانه مرزی شامل بازرگان ماکو، رازی خوی و سرو ارومیه در مرز ترکیه، صنم بلاغی پلدشت در مرز نخجوان و تمرچین پیرانشهر در مرز عراق است.
گمرک بازرگان یکی از مبادی سه گانه تجارت مرزی ایران و ترکیه به شمار می رود که به صورت شبانه روزی در شمال آذربایجان غربی فعال است.
مرز بازرگان که دروازه ورود ایران به کشورهای اروپایی به شمار می رود، در فاصلهٔ یک کیلومتری شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو در آذربایجان غربی قرار دارد؛ این گمرک در سال 1305 شمسی راه اندازی شد و تنها مرز 24 ساعته و بین‌المللی مابین ایران و ترکیه است.
آذربایجان غربی دارای 960 کیلومتر مرز مشترک با سه کشور ترکیه، عراق و جمهوری خود مختار نخجوان و چندین پایانه مرزی است.
7132/3072
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.