اخبار مرتبط

پیمان آرامون روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از این مقدار اعتبار 37 میلیارد ریال مربوط به محیط زیست بوده و 30 میلیارد ریال جهت فرهنگ سازی و آگاه سازی مردم محلی اختصاص یافته است.
وی اضافه کرد: سرمایه گذاری های دولت تاثیر بسیاری در روند تثبیت آب دریاچه ارومیه داشته و در کنار افزایش بارندگی ها و اقدامات انجام یافته ارتفاع دریاچه افزایش یافته است.
وی سیاست دولت را استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد برای رفع مشکلات زیست محیطی استان برشمرد و اظهار داشت: تعامل تشکل های غیردولتی و دستگاه های اجرایی استان می تواند گره گشای بسیاری از مشکلات در استان باشد.
معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی با اشاره به فعالیت 28 مرکز معاینه فنی خودروهای سبک و سنگین در استان نیز گفت: امسال 371 هزار دستگاه خودرو سبک و سنگین در استان معاینه فنی شد که این تعداد در مقایسه با سال گذشته 34.5 درصد افزایش یافته است.
وی یاداور شد: سال گذشته 276 هزار و 543 دستگاه خودرو در مراکز معاینه فنی استان گواهی معاینه فنی دریافت کرده بودند که امسال این تعداد به 371 هزار دستگاه خودرو افزایش یافته است.
وی اضافه کرد: انجام معاینه فنی طرح می تواند در کاهش میزان آلودگی ها و خطرهای ناشی از انفجار مخازن سوخت CNG در خودروهای دوگانه سوز بکاهد.
به گزارش ایرنا، دریاچه ارومیه نام دریاچه‌ای در شمال غربی کشورمان است که میان 2 استان آذربایجان غربی و استان آذربایجان شرقی قرار گرفته ‌است.
مساحت این دریاچه در تابستان 2015 میلادی حدود 6 هزار کیلومتر مربع بود که در ردیف بیست و پنجمین دریاچه بزرگ دنیا از نظر مساحت قرار می‌گرفت. دریاچهٔ ارومیه، بزرگ‌ترین دریاچهٔ داخلی ایران و دومین دریاچهٔ بزرگ آب شور دنیا محسوب می شد.
آب این دریاچه بسیار شور بوده و بیشتر از رودخانه‌های زرینه‌رود، سیمینه‌رود، تلخه رود، گادر، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می‌شود.
دریاچه ارومیه از اواسط دهه 1380 شروع به خشک شدن کرد و در مدت کمی وسعت آن به شدت کاهش یافت، اما نجات دریاچه از بحران مورد تأکید دولت یازدهم و در ادامه آن دولت دوازدهم قرار گرفت و در همین راستا کارگروه ملی نجات با مدیریت معاون اول رئیس جمهوری تشکیل شد.
طرح های نجات دریاچه ارومیه با روی کار آمدن دولت دکتر روحانی در دستور کار دولت قرار گرفت.
با اجرای این طرح ها در زمان حاضر وضعیت دریاچه تثبیت شده و هدف گذاری آتی رسیدن سطح آب دریاچه به تراز اکولوژیک در سال 1402 است.
3020/ 7125
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.