روز به روز بر سرعت کرونا در آذربایجان شرقی افزوده می شود و کارشناسان بهداشت و درمان بیم ورود این استان به موج پنجم بیماری را دارند.

کرونا در آذربایجان شرقی در موج چهارمش به سرازیری افتاده است و روز به روز بر سرعت‌اش افزوده می شود، به گونه ای که به گفته کارشناسان درمان و بهداشت، در صورت تداوم بی توجهی مردم به رعایت دقیق و فراگیر دستورالعمل های بهداشتی، بیم ورود به موج پنجم نیز می‌رود.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، آذربایجان شرقی از نظر شیوع ویروس کرونا در وضعیت بدی به سر می برد، به گونه ای که بنا بر اعلام دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تعداد بستری های کرونا در استان در زمان حاضر شاهد افزایش حدود چهار برابری نسبت به روزهای اول سال جاری است.

مسوولان نظام سلامت آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه موارد جدید ابتلا به کووید ۱۹ در استان نیز سیر صعودی دارد، می گویند اگر سهل انگاری و عادی انگاری بیماری ادامه یابد، در روزهای آینده با وضعیت به مراتب وحشتناک تری مواجه خواهیم بود و هر روز شماری از عزیزان مان را از دست خواهیم داد.

در شرایطی که آمار مبتلا به کرونا در آذربایجان شرقی در روزهای نخست شیوع این ویروس در کشورمان، امیدوارکننده بود و همه از فرهنگ بالای مردم این خطه در رفتارهای جمعی سخن می گفتند، صعودی شدن منحنی رشد ابتلا به بیماری در ماه های بعد، غلط بودن این انگاره را اثبات کرد و  نشان داد که  عده زیادی از مردم هنوز مرگبار بودن ابتلا به کرونا را باور نکرده اند.

نگرانی از افزایش شمار مبتلایان به کرونا به ویژه زمانی بیشتر شد که در اوج هشدارهای وزارت بهداشت و رسانه های جمعی درباره ضرورت ماندن در خانه و اجتناب از حضور در اماکن شلوغ و پرتردد، در بازار تبریز شیرینی پخش شد و عده ای بی توجه به میهمانی ویروس کرونا در اجتماعات، برای گرفتن یک عدد شیرینی از سر و کول هم بالا رفتند؛ انتشار فیلم این اتفاق در فضای مجازی، نگرانی مسوولان از رشد تصاعدی ابتلا به کرونا در روزهای پیش رو را دوچندان کرد؛ این دغدغه در روزهای بعدی در قالب رشد ۵۰ درصدی آمار مبتلایان خود را نشان داد.

با این وجود، با اعمال طرح هوشمند محدودیت های کرونایی از ابتدای آذر ماه پارسال، شیب ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در آذربایجان شرقی با سرعت چشمگیری کاهش یافت، به گونه ای که تعداد بستری های یکهزار و ۷۰۰ نفری و فوتی های روزانه ۷۰۰ نفری به ترتیب به ۴۰۰ نفر و یکی دو نفر در روزهای پایانی پارسال رسید.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.