زلزله بم آخرین حادثه طبیعی مخرب و در‌د آوری بود که ملت ایران به چشمشان دیده بودند و پس از آن مثل اینکه گسل‌ها به خوابی عمیق فرو رفته باشند، زلزله و آموزش‌ها برای مقابله با حوادث طبیعی و اصلاح زیرساخت‌ها تا مدت‌ها به دست فراموشی سپرده شد.
اما غافل از اینکه ما خواب بودیم اما گسل‌ها نه، عصر شنبه بیست و یکم مردادماه گسل‌ها مانند مین‌های خفته بیدار شده و ورزقان اهر و هریس را کوبیدند، این حادثه باعث شد تا مردم و مسئولان به یاد بیاورند که ما روی مین‌های خنثی نشده زندگی می‌کنیم.
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، ساعت ۱۶:۵۳ عصر شنبه بیست و یکم مرداد ماه بود که زمین لرزه‌ای به بزرگی ۶.۲ ریشتر در کمال ناباوری تن آذربایجان و دل ملت روزه‌دار آن را لرزاند.


این تجربه تلخ شبیه هیچ تجربه دیگری نبود و زمین خشمگین تا ثانیه‌های طولانی آرام نمی‌گرفت و هرکس وحشت زده به سویی می‌دوید و کسی از نقاط امن خانه‌اش و مثلث ایمنی خبر نداشت.


۲۱ مرداد شبی بود که آذربایجان نخوابید و خبرها از خسارت بار بودن شدید این زلزله در ورزقان، اهر و هریس حکایت می‌کردند.
دو روز بعد، فرمانداران سه شهرستان زلزله زده اهر، هریس و ورزقان، مجموع کشته‌های این زمین لرزه را ۳۰۶ تن اعلام کردند، این زمین لرزه همچنین منجر به مصدومیت بیش از دو هزار نفر شد و استاندار وقت آذربایجان شرقی نیز از تخریب ۱۲ هزار واحد مسکونی در این حادثه خبر داد.
این زلزله در بیشتر شهرهای آذربایجان شرقی و تعدادی از استان‌های همجوار نیز احساس و منجر به فراری شدن مردم از خانه‌هایشان شده بود، اما مردمی که رفتار با حوادث طبیعی را بلد نبودند، چاره‌ای جز بازگشت به خانه‌هایشان نداشتند، هر چند تعدادی نیز به مدت یک هفته بیرون از خانه‌هایشان در پارک‌ها خوابیدند.
تلویزیون روشن بود و مردم تبریز هم که تعداد زیادیشان در این زلزله خسارت دیده بودند، روزه‌دار، دعا به لب و اشک به چشم زلزله‌زدگان را از پشت قاب تلویزیون تماشا می‌کردند.

زمین به این آسانی خیال آرام گرفتن نداشت و روز به روز بر تعداد مصدومان و کشته‌شدگان در زلزله شمال غرب کشور افزوده می‌شد، کمی آن طرف در ورزقان، اهر و هریس زلزله زده مردم زحمتکش این خطه با شجاعت تمام عزیزانشان را از زیر آوار بیرون می‌کشیدند و وضعیت بسیار بحرانی بود.
تصاویر دلخراش زیادی از زلزله ورزقان ثبت شد که شاید امیدوارکننده‌ترین آن حضور رهبر معظم انقلاب در مناطق زلزله زده بود، مردم آذربایجان فیلم گریه پیرمردی را که در ماتم داغ فرزندش با لحجه مردم ارسباران برای رهبر معظم انقلاب گریه کرده و می‌گفت "بالام اولوب" و دلداری ایشان را هرگز فراموش نمی‌کنند.
ملت ایران و به ویژه مردم آذربایجان شرقی مثل همیشه پیشگام به کمک به هموطنان زلزله زده شدند، اما این پایان ماجرا نبود و پس از زلزله شمال غرب کشور، خشم زمین بارها و بارها ایران را سیاه‌پوش فرزندانش در نقاط مختلف کرد و گویا ما هم عادت کردیم به از دست دادن‌ها در سیل و زلزله و آماده نبودن‌ها و برگزاری مانورهایی که فقط مانور هستند.
بر اساس این گزارش، بیست و یکم مرداد ماه سه زمین لرزه به بزرگی 6.2، 6 و 4.7 اهر و ورزقان در آذربایجان شرقی را لرزاند. اولین زمین لرزه در ساعت 16 و 53 دقیقه و 15 دقیقه با بزرگی 6.2 در مقیاس امواج درونی زمین و دو زمین لرزه دیگر در ساعت 17 و 4 دقیقه و 34 ثانیه و 17 و 19 دقیقه و 14 ثانیه به ترتیب به بزرگی 6 و 4.7 در مقیاس امواج درونی زمین در منطقه ثبت شد.
این زلزله تخریب ۱۰۰ درصدی پنج الی شش روستا را در پی داشت. امروز هفتمین سالگرد جانباختگان زلزله شمالغرب کشور است.
گزارش از نسرین سوار-خبرنگار ایسنا در آذربایجان شرقی
انتهای پیام
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.