گفت و گوی جماران

غاصبین باید از شمشیربازی ایران بروند/ پدرخوانده برای فدراسیون تصمیم می گیرد

مدیر سابق تیم‌های ملی گفت: شمشیربازی مانند سرزمین غصب شده است و غاصبین باید بروند.

لینک کوتاه کپی شد

فرهاد بهارفر - سیدعبدالرضا میرشفیعی در گفت و گو با خبرنگار ورزشی جماران، در خصوص حواشی اخیر شمشیربازی گفت: حواشی را مسئولان فدراسیون به وجود آورده‌اند. خیلی از دوستان به ما نقد می‌کنند که چرا تا الان سکوت کرده بودید در صورتی که من قبلا هم نقدها را گفتم اما متاسفانه رفتاری دیدیم که ترجیح دادیم زیاد وارد جزییات نشویم. به هر حال سابر نتایج خوبی می‌گرفت و مسئولان فدراسیون هم خودشان را پشت نتایج این رشته پنهان کرده بودند در حالی که در دو اسلحه دیگر خرابه‌ای ایجاد شده است.

او افزود: دو سوم جمعیت شمشیربازی اسلحه‌های دیگر هستند و اپه بیشترین تعداد را دارد؛ بعد از فلوره و سابر نگاهی به این دو رشته نشده و نقد ما هم نسبت به این موضوع بود.  وقتی انتخاباتی در فدراسیون برگزار می‌شود به فردی که انتخاب می‌شود چهار سال حضور دارد و ما هم بیشتر به این خاطر صبوری کردیم چون می‌دانستیم دوران ریاست باقرزاده رو به اتمام است. از سال گذشته انتقادها خیلی زیاد شد اما چون قبل از آن المپیک بود و نمی‌خواستیم بچه‌ها آسیب ببینند سکوت کردیم.

میرشفیعی با اشاره به انتقادات مجتبی عابدینی تصریح کرد: به هر حال کاپیتان و بزرگ تیم ملی مجتبی عابدینی تا چند وقت پیش در تیم حضور داشت و یک شبه او را کنار گذاشتند و وقتی انتقاد کرد دیدید که به چه صورت برآشفته شدند و به افتخار ورزش ایران با پست‌های غیر اخلاقی موضع گرفتند. عابدینی شناسنامه شمشیربازی است و به هرحال اگر شمشیربازی ایران در دنیا شناخته شد به خاطر مجتبی بود. هر جا بود به تیم کمک کرد و همیشه در قهرمانی آسیا اول یا دوم بودیم و این بار بدون حضور عابدینی مقام دوم هم کسب نکردیم و یقینا بعید می‌دانم سال بعد مقام سوم هم بدست بیاوریم. دوستان می‌گویند چرا تا زمانی که در تیم ملی حضور داشت خوب بود؟ به هر حال آن زمان مجتبی در جایگاه یک بازیکن بوده و بازیکن تمام حواسش به این معطوف می‌شود که فقط سخت تمرین کند بنابراین وقتی از بازیکنی کنار آمد تازه متوجه شد در فدراسیون چه می‌گذرد که این طبیعی است و هر انسانی با وجدان آزاد معترض می‌شود.

او ادامه داد: اینکه همه پست‌های مشترک علیه بزرگ ترین افتخار شمشیربازی بگذارند نشان می‌دهد اخلاق هم در فدراسیون ما مرده است. چطور یک ورزشکار به خودش اجازه می‌دهد به بزرگتر خودش و به قهرمانی که در کنارش منتفع شده توهین کند؟ ما ورزشکاری داریم که حتی بازی هم نکرده و صرف اینکه نامش در تیم ملی بوده  مدال گرفته است.

مدیر سابق تیم‌های ملی تصریح کرد: اپه و فلوره ما نابود شدند. در مسابقات قهرمانی آسیا سال گذشته من اصرار داشتم که شرکت کنیم و فدراسیون مثل همیشه گفت بودجه نداریم و من با رایزنی بودجه‌ای گرفتم و اپه هم در کنار سابر اعزام کردیم و برنز آسیا را کسب کردیم ولی همین تیم را به امارات که بغل گوش ما و بلیتش برابر کیش است نفرستادند و شخص پدرخوانده با افتخار گفته بود من نخواهم تیم نمی‌رود و رییس فدراسیون هم به دروغ می‌گوید بودجه نداریم. برخی می‌گویند چرا تا دیروز چیزی نمی‌گفتید؟ ما تا وقتی تیم سابر نتیجه می‌گرفت تشویق می‌کردیم ولی وقتی به سراشیبی افتاده و نتایج ضعیف می‌گیرد باز هم باید تعریف کرد؟  پس نقد کجا باید انجام شود؟

 میرشفیعی با اشاره به کارهای عجیب سرپرست فدراسیون شمشیربازی گفت: باقر زاده اکنون گوشی را در دست می‌گیرد و شخصا با همه تماس می‌گیرد و پیشنهاد پست‌های کذایی می‌دهد اما باید در گروهی که مثلا شخص میرشفیعی حضور دارد وارد نشوید. این موضوع خجالت آور است و ضمن اینکه باقرزاده در حال حاضر سرپرست است و از وزارت ورزش خواهش کردیم مجمع سریعا برگزار و رییس انتخاب شود چون فدراسیون با خاک یکسان شده است. ما واقعا پتانسیل بالایی داریم و جوانان اپه نشان دادند اگر کمی سرمایه گذاری کنیم آنها هم مانند سابر می‌درخشند.

او با بیان اینکه در سابر دو سرمربی داریم تصریح کرد: جالب اینجا است ما دو سرمربی داریم. در خبرگزاری‌ها می‌بینیم امین قربانی به عنوان سرمربی مصاحبه می‌کند و مسابقات قاهره هم فخری به عنوان سرمربی بود از طرفی کمیته ملی المپیک هم پیمان فخری را به عنوان نماینده مربیان برای انتخابات معرفی کرد. ما نفهمیدیم کدام یک سرمربی هستند؟ بیایید شفاف سازی کنید.   این نقدها ایراد دارد و به کسی که افتخار ورزش ایران است توهین می‌کنید؟ اگر عابدینی را در مسابقات می‌دیدید وحشت می‌کردید چنان آسیبی دید که تا پای فلج شدن رفته بود. مجتبی تا این حد برای کشورش زحمت کشید آیا روا است به خاطر نقد علیه او حرف بزنند؟ 

مدیر سابق تیم‌های ملی شمشیربازی با اشاره به نبود تجهیزات کافی گفت: تمامی هیات‌ها خالی هستند و هیچ تجهیزاتی نیست. آقای باقرزاده جواب بدهید کدام یک از سالن‌ها را آماده کردید؟ چه تجهیزاتی فراهم کردید؟  شمشیربازی رشته ابزاری است و فراهم کردن آن نشان دهنده هنر است اما ایشان هنرش این است که فقط حقوق به کارمند بدهد و تیم اعزام کند. حقوق که وظیفه است و منت ندارد. اتفاق بدتر اینکه پنج ماه از سال گذشته و اکثر فدراسیون‌ها مسابقه برگزار کردند اما شمشیربازی یک مسابقه داخلی نداشته و فقط آقای خاص را به چهار تا سفر فرستاده است. ما به کی بگوییم؟ چگونه می‌خواهیم استعداد پیدا کنیم؟ بازیکن 41 ساله هنوز در تیم است و اگر مسابقه بگذاریم قطعا رنکینگش سقوط می‌کند. سرپرست فدراسیون همه را می‌خواهد با اعزام ساکت کند؛ این همه سال در شمشیربازی بودی چه کار کردی؟ من نمی‌دانم وزارت ورزش نمی‌بیند که شمشیربازی هیچ مسابقه داخلی ندارد؟

شفیعی در پایان صحبت‌های خود گفت: ما می‌خواهیم شمشیربازی به دست اهلش برسد. در هرم مدیریت هر فدراسیون که شامل رییس، دو نواب رییس و دبیر است در شمشیربازی هیچکدامشان شمشیرباز نیستند و همین افراد برای این رشته نسخه می‌پیچند. این درد را به چه کسی بگوییم؟ شمشیربازی مثل سرزمین غصب شده است و این غاصبین باید بروند. ما افراد بزرگ و توانمند و استعدادهای نابی داریم؛ این رشته واقعا تخصصی است و تعجب می‌کنم در هرم فدراسیون یک شمشیرباز نیست. حداقل نایب رییس آقایان  و دبیر فدراسیون باید حتما شمشیرباز باشند. باقرزاده همیشه گفته در شمشیربازی هیچ کس به اندازه من نمی‌فهمد و این واقعا تاسف بار است ما که سال‌ها خاک این رشته را خوردیم و تنمان زخمی و موهایمان زیر ماسک ریخته چطور ادعا می‌کند که فقط من کارشناس هستم؟ فدراسیون در حال حاضر بنگاه اقتصادی برای اعزام چند نفر شده است و یک پدرخوانده هم داریم که ایشان به باقرزاده دستور می‌دهد چه کسی برود چه کسی نرود.

 

 

دیدگاه تان را بنویسید