جی پلاس

روزهای سیاه آبی اناری ها؛ تنها راه نجات بارسلونا چیست؟

بارسلونا در ۹ بازی این فصل نشان داده مشکلات زیادی دارد و تیم کومان حرفی برای گفتن ندارد و شاید روزهای سیاه تری در انتظار آبی اناری ها باشد.

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی جی پلاس، بارسلونا در حال سپری کردن  روزهای سیاهی است. آبی اناری ها شنبه شب در واندا متروپولیتانو با دو گل مغلوب اتلتیکو مادرید شدند تا ناکامی هایشان همچنان ادامه داشته باشد. تیم رونالد کومان در این بازی دوباره نشان داد هم در خط حمله و هم دفاع به شدت مشکل دارد، به راحتی گل می خورد و به سختی دروازه حریفان را باز می کند. این ضعف بزرگ موجب شده است تیم کاتالانی نتایج مورد نظر را کسب نکند و در لالیگا در رتبه نهم و در لیگ قهرمانان قعرنشین گروه خود باشد. 

بارسا شروع خوبی در فصل جدید داشت و پس از پیروزی در جام خوان گمپر برابر یوونتوس توانست لالیگا را هم با برد آغاز کند. این تیم، رئال سوسیداد را شکست داد (۴ بر ۲) و پس از تساوی یک -یک مقابل اتلتیک بیلبائو دوباره پیروز شد و ختافه را با دو گل مغلوب کرد. کابوس آبی اناری ها از دیدار با بایرن مونیخ شروع شد. شاگردان کومان در حالی میزبان تیم یولیان ناگلزمن بودند که حتی نتوانستند یک شوت در چارچوب به سمت دروازه مانوئل نویر بزنند و در نهایت نتیجه را ۳ بر صفر واگذار کردند. 

تیم کاتالانی سپس دو تساوی پیاپی برابر گرانادا و کادیس به دست آورد تا چهار امتیاز دیگر در لالیگا از دست بدهد. این تیم در روز بازگشت آنسو فاتی که شماره ۱۰ بارسا را بر تن داشت توانست پیروزی شیرین ۳ بر صفر را مقابل لوانته کسب کند. هفته دوم لیگ قهرمانان فرا رسید و مشکلات بارسا دوباره خود را نشان دادند. آبی اناری ها با سه گل در لیسبون از بنفیکا شکست خوردند. چهار روز بعد هم برای دومین سال پیاپی با شکست واندا متروپولیتانو را ترک کردند. 

بارسا در ۹ بازی این فصل تنها یازده گل به ثمر رسانده است که بدترین آمار از سال ۲۰۰۸ (نخستین سال حضور پپ گواردیولا در این تیم) به حساب می آید. پیش از این بدترین رکورد به دوران لوییس انریکه تعلق داشت که در فصل ۱۶-۲۰۱۵ تیمش تنها ۱۶ گل به ثمر رساند. بارسای کومان نسبت به فصل قبل هشت گل کمتر وارد دروازه حریفان کرده و در چهار بازی (بایرن، کادیس، بنفیکا و اتلتیکو) گلی به ثمر نرسانده است.

جدایی لیونل مسی و آنتوان گریزمان که ۵۸ گل از ۱۲۲ گل بارسا را به نام خود ثبت کرده کرده بودند کاملا در این موضوع تاثیرگذار است. بارسا خط حمله خود را تقویت کرد اما نه به اندازه کافی. ممفیس دپای با سه گل بهترین گلزن آبی اناری ها است و پس از او مارتین برایت ویت و سرخی روبرتو با دو گل قرار دارند. فاتی در بازگشت خود یک گل به ثمر رساند و جرارد پیکه، آرائوخو و دی یانگ هم یک بار گلزنی کردند. یک گل به خودی نیز به نفع بارسا زده شد. همه این گل ها در لالیگا به ثمر رسیده اند چون شاگردان کومان در لیگ قهرمانان هنوز شوت در چارچوبی نداشتند که گلی به نامشان ثبت شود.

آبی اناری ها چند سالی می شود که در خط دفاعی مشکل دارند و چون هنوز در این منطقه به خوبی تقویت نشده اند کاملا آسیب پذیر هستند. هر سال شرایط بدتر می شود و در این فصل تاکنون ۱۳ بار دروازه  تیم کاتالانی باز شده است. بارسا تنها برابر کادیس و لوانته دروازه اش را بسته نگه داشت. تیم هایی که بازیکنان بزرگی دارند به راحتی می توانند از دفاع آبی اناری ها عبور کنند و دروازه مارک آندره تراشتگن را باز کنند. حتی ممکن بود بارسا گل های بیشتری را دریافت کند به خصوص در دیدار برابر بایرن، بنفیکا و اتلتیکو. اکنون حتی تیم هایی که کم گل می زنند تهدیدی برای بارسا به حساب می آیند. 

خیلی از کارشناسان و هواداران تیم کاتالانی برکناری کومان را تنها راه نجات بارسا از این وضعیت می دانند. بارها در طول این فصل از اخراج سرمربی هلندی صحبت شده است حتی به نظر می رسید جمعه آخرین نشست خبری او باشد اما ناگهان چند ساعت پیش از شروع بازی با اتلتیکو، خوان لاپورتا حمایت خود را از کومان اعلام کرد. احتمالا رییس باشگاه بارسلونا گزینه مناسبی برای جانشینی پیدا نکرد که ترجیح داد از سرمربی هلندی حمایت کند. لاپورتا می داند هر سرمربی حاضر نیست هدایت این بارسا را به عهده بگیرد چون می داند کار خیلی سختی پیش رو خواهد داشت. رییس تیم کاتالانی نباید این نکته را فراموش کند اگر تیمش به این روند ادامه دهد از لیگ قهرمانان حذف می شود و ممکن است حتی نتواند سهمیه فصل بعد را به دست آورد که ضرر جبران ناپذیر و شکست بزرگی برای تیمی همچون بارسا  خواهد بود‌. 

دیدگاه تان را بنویسید