(طاهره دباغ) مرضیه حدیدچی

خلاصه مطلب:

متولد خرداد 1318 در همدان است. 

وی از  شاگردان شهید آیت الله سعیدی  و مبارزان مذهبی به نام در سال پیش از انقلاب بود. در دهه 40 و اوایل دهه 50 دو بار از سوی ساواک بازداشت و مورد شکنجه های شدید قرار گرفت، سرانجام  در  سال 53 با کمک محمد منتظری(فرزند مرحوم آیت الله منتظری) به خارج از کشور گریخت. مدتی در لبنان و سوریه زیرنظر محمد منتظری و امام موسی صدر آموزش های چریکی دید و در این زمینه همراهی و فعالیت می کرد. و برای انجام ماموریت به کشورهای اروپایی از جمله فرانسه و انگلیس رفت و آمد داشت. مدتی در لندن به عنوان نظافتچی در یک هتل فعالیت و در اعتراضات ایرانیان مقیم آنجا شرکت داشت. در فرانسه نیز به جمع یاران امام د نوفل لوشاتو پیوست و وظیفه حفاظت از امام خمینی (ره) و انجام امورات بیت ایشان را برعهده داشت. 

بعد از پیروزی انقلاب، فرماندهی سپاه همدان به وی سپرده شد و او نخستین فرمانده زن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در غرب کشور است. از مهم ترین اقدامات وی در این دوره می توان به  مهار حرکت های نظامی و تروریستی مجاهدین، حزب دموکرات کردستان و حزب کومله اشاره کرد. 

وی سه  دوره نماینده تهران و همدان در مجلس شورای اسلامی بود، علاوه بر این، عضو شورای مرکزی و قائم مقام جمعیت زنان انقلاب اسلامی را برعهده داشت. در سال 1367، نیز در به همراه ایت الله جوادی آملی و محمدجوادلاریجانی پیام امام خمینی (ره) پیام امام را به گورباپف رساندند. 

وی در سال های اخیر در دانشگاه علم و صنعت به تدریس دروس گروه معارف می پرداخت و سرانجام پس از پشت سر گذاشتن یک دوره بیماری، در بیست و هفتم آبان ماه سال 1395 درگذشت.

پایگاه اینترنتی: ندارد 

شغل: 

مدرس دانشگاه علم و صنعت

نماینده مجلس (دوره اول،دوم و سوم)

فرمانده سپاه همدان

سابقه تحصیلی: 

تحصیلات حوزوی

شهر: همدان - تهران