زندگی نامه علی اکبر ناطق نوری

خلاصه مطلب:

متولد مهرماه 1322 در روستای اوزکلا از توابع مازندران است. 

وی فرزند شیخ ابوالقاسم ناطق نوری از خطیبان مازندرانی است. در دهه 30 به تهران نقل مکان کرد و از اوایل دهه 40 به صف مخالفان حکومت پهلوی پیوست؛ در ایام مبارزه علیه رژیم پهلوی چندین نوبت بازداشت و زندانی شد. 

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان نماینده امام در جهاد کشاورزی انتخاب شد. در دولت میرحسین موسوی نیز اداره وزارت کشور را بر عهده داشت. در انتخابات مجلس اول، سوم، چهارم و پنجم به عنوان منتخب مردم به مجلس راه یافت و در دو دوره آخر، ریاست مجلس را نیز برعهده داشت و از ابتکارات وی در این ایام، بنیان نهادن اجلاسیه بین المجالس کشورهای اسلامی است. 

در  انتخابات دوره هفتم ریاست جمهوری نیز به عنوان کاندیدای مورد حمایت اصولگرایان و عضو جامعه روحانیت مبارز حضور یافت که موفق به پیروزی بر نامزد رقیب خود، سید محمد خاتمی نشد. وی بعد از این انتخابات به منتقدان جناح راست تبدیل شد. در انتخابات 88 از حامیان میرحسین موسوی بود. در انتخابات ریاست جمهوری سال 92، یکی از گزینه های مطرح از سوی ائتلاف اعتدالیون و اصلاح طلبان بود که آن را نپذیرفت و سرانجام از حسن روحانی حمایت کرد. 

وی سال ها به عنوان رئیس دفتر بازرسی مقام معظم رهبری فعالیت می کرد که اوایل سال جاری از آن استعفا داد و چندی پیش استعفای وی از سوی رهبر معظم انقلاب پذیرفته شد. 

پایگاه اینترنتی: ندارد 

شغل: 

نماینده مجلس (دوره اول، سوم، چهارم و پنجم)

ریاست مجلس(دوره چهارم و پنجم)

وزیر کشور(1360-1364)

رئیس دفتر بازرسی ویژه مقام معظم رهبری(1368_1396)

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام (از ابتدا تاکنون)

سابقه تحصیلی: 

تحصیلات حوزوی تا مقطع خارج فقه و اصول

کارشناسی الهیات گرایش فلسفه و حکمت اسلامی (دانشگاه تهران)

شهر: نور - تهران

 

مقالات