سامان خلیلیان جمعه شب  در آیین افتتاحیه سومین جشنواره تئاتر خیابانی چتر زندگی یزد که در گذر فرهنگ و هنر مازاری‌ها برگزار شد اظهار داشت: خوشحالیم که در این برنامه پرشور که حاصل زحمات هنرمندان عرصه نمایش استان زیبا و کویری یزد است حضور داریم.

وی خاطرنشان کرد: این که سومین دوره جشنواره تئاتر خیابانی امسال پرشورتر و بهتر از سال قبل در حال برگزاری است، نشان از روند رو به رشد و خوب جشنواره دارد.

خلیلیان ادامه داد: جشنواره ملی تئاتر خیابانی چتر زندگی در دوره سوم خود و با حضور قابل توجه هنرمندان سراسر کشور و ارسال آثار فاخر توانست یک گام به هدف اصلی خود نزدیک تر شود.

وی تصریح کرد: ارائه اصالت ناب تئاتر خیابانی به مخاطبان که بی شک بستر و دنیای مخاطبین خودش یا به بیان بهتر همان مردم عامه را بدون هیچ مرزی به وسیله تئاتر خیابانی کشور انجام دادن از ارزش بسیار بالایی برخوردار است.

این هنرمند برجسته هنرهای نمایشی کشور افزود: امسال ۱۵۶ اثر ارسالی از سراسر کشور به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد و با توجه به اینکه آثار رسیده هم به لحاظ کمی و هم کیفی نسبت به سال گذشته فاخر تر بودند، کار انتخاب بسیار سخت بود.

رییس کانون تئاتر خیابانی کشور گفت: امسال علاوه بر این جشنواره، بخشی از آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره در برنامه ای جداگانه در نقاط مختلف استان اجرا شد و از آن برنامه هم یک اثر به جمع ۱۸ اثر راه یافته به مرحله نهایی اضافه شد.

خلیلیان تصریح کرد: شهر جهانی یزد به دلیل زیرساخت ها و ظرفیت های بسیار گسترده ای که دارد، می تواند در آینده ای نزدیک پذیرای گروه های تئاتر خیابانی برجسته ایران و جهان در جشنواره چتر زندگی باشد.

هدف از برگزاری جشنواره یاد شده  آشتی دادن اقشار مختلف جامعه  با تئاتر و همچنین معرفی ظرفیت این هنر نمایشی  شده است. 

مجموعا ۱۵۸ اثر به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد که  ۱۸ اثر به بخش مسابقه راه یافتند.

از تعداد کل آثار راه یافته به بخش مسابقه ۱۴ اثر از استان‌های تهران، تبریز، خوزستان، لرستان، بوشهر، قزوین، ایون غرب، اصفهان، آذربایجان غربی، کرمانشاه، ملایر، تفرش، زاهدان، آبادان و چهار اثر از استان یزد انتخاب شده است. 

تئاترهای منتخب در پارکهای سطح شهر و گذر فرهنگ و هنر اجرا می شوند.

چشمان کاملا بسته» به کارگردانی سید پویا امامی از اصفهان، «رادیکال زندگی» به کارگردانی سیدفاضل خانی از ایوان غرب، «یک وال برای خدا نامه نوشت» به کارگردانی بهنام کاوه از آبادان، «تیک تاک» به کارگردانی نازیلا امینی از آذربایجان غربی، «عروس آب» به کارگردانی مهدی صالحیار از تبریز و «هشتگ لاکچری» به کارگردانی میثم سرآبادانی از تفرش از جمله آثار راه یافته به جشنواره یاد شده است. 
به «دست کاری» به کارگردانی مهدی ضیائیان پور از تهران، «آدم ها با فرهنگ» به کارگردانی رضا فقیهی از تهران، «منذور» به کارگردانی ملیحه دهقانی از تهران، «گل پری» به کارگردانی سعید بالینی از زاهدان، «چسب زخم» به کارگردانی امیر رجب پور از قزوین، «یک نمایش واقعی» به کارگردانی مرتضی اسدی مرام از کرمانشاه، «دیفرنس» به کارگردانی پژمان شاهوردی از لرستان و  «کالبد شکافی یک اتفاق» به کارگردانی مهدی حبیبی از ملایر از دیگر آثار است.

همچنین «نابودگر» به کارگردانی زمان ارکمان ، «آشیانه درد» به کارگردانی حسین خانی ، «خط آبی» به کارگردانی مریم نیک آئین و «سرقرار» به کارگردانی محمد قائمی هر چهار اثر از یزد از دیگر آثار راه یافته به جشنواره است.
 هیات بازبینی و انتخاب جشنواره متشکل از سید حسین پیغمبری، سامان خلیلی و سید محمد گلزاری است .

همچنین  گلاب آدینه ، نادر برهانی مرند و سید مجید صالحی بعنوان اعضای هیأت داوران جشنواره ملی تئاتر "چتر زندگی" در یزد هستند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.