سیدعلی نوروززاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، از پایان مرحله اول طرح اصلاح نقاط سیل‌خیز و محل تجمع روان آب‌ها در بافق خبر داد و اظهار داشت: با این اقدام، از این پس شهری ایمن و کم خطر در مقابل سیلاب خواهیم داشت.
 وی افزود: با حفرچاه‌های مذکور از تجمع روان آب‌ها ناشی از بارندگی در شهر بافق جلوگیری می‌شود.
این مسئول شهری همچنین ایجاد سه ایستگاه پمپاژ را در شهر یادآور شد و بیان کرد: با بهره‌گیری از این ایستگاه‌ها، مکش سیلاب و هدایت آب‌های ناشی از ریزش باران به مسیرهای مشخص انجام می‌شود.
شهردار بافق، حفر کانال، لایروبی و بهسازی جوی و نهرها و بازگشایی مسیرهای حرکت آب در سطح شهر به‌منظور سرعت بخشی به خروج سیلاب و تهیه و آماده‌سازی کیسه‌های پر از شن برای جلوگیری از ورود روان آب‌ها به محل سکونت و کسب‌وکار شهروندان در مواقع بحرانی را از دیگر اقدامات انجام‌شده در قالب این طرح عنوان کرد.
وی تصریح کرد: به همین منظور تجهیزات لازم و پیشرفته خریداری‌شده و با ساماندهی انبار حوادث،  نیروهای شهرداری برای مقابله با وقوع سیل ،خطر جاری شدن روان آب و جلوگیری از خسارت به شهروندان آمادگی کامل دارند .
نوروز زاده، عقد قرارداد و آغاز حفر ۱۰۰ حلقه چاه جذبی دیگر در نقاط مختلف شهر با اعتبار ۲ میلیارد و ۱۳۴ میلیون ۵۰۰ هزار ریال، لایروبی مسیر رودخانه قدیم خیابان شهدا و حوضچه‌های شهری، احداث حوضچه جدید، تعمیر پمپ‌ها مکنده و کف کش آب و آماده‌سازی آن‌ها برای مواقع ضروری، تهیه و تأمین ملزومات مقابله با وقوع حوادث سیل و برگزاری مانور آموزشی کارکنان ستاد بحران را از برنامه‌های آینده و در دست اقدام شهرداری به‌منظور کاهش خسارات سیل به شهروندان برشمرد.

وی به مسطح بودن شهر بافق اشاره کرد و از اتخاذ تمهیدات لازم برای ساماندهی روان آب‌ها و سیلاب‌های احتمالی از جمله ساماندهی سه مسیل قدیمی شهر خبر داد و افزود رودخانه اتفاقی معروف به میان ده در بلوار شهدا  تا بلوار باقرآباد ، رودخانه معروب به کرو و نیز مسیر روان آب بلوار مهدیه - کشاورز از جمله مهمترین مسیرهای دفع روان آب‌هاست که در حال ساماندهی است.
پایان سال ۹۷ و ابتدای سال جاری با ریزش باران‌های سیل آسا، شهر بافق هم مانند سایر شهرها در برخی نقاط با آب گرفتگی روبرو بود که با تلاش شبانه روزی کارکنان خدمات شهری شهرداری موانع برطرف شد و هیچگونه خسارات جانی و مالی در پی نداشت.
مرکز شهرستان ۵۰ هزار نفری بافق در فاصله ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرق یزد قرار دارد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.