مسعود منتظر پنجشنبه شب در حاشیه مراسم افتتاحیه جشنواره برداشت انار به خبرنگار ایرنا افزود: از جمله محصولی که باغ شهر تفت در استان یزد و حتی در کشور به آن معروف است، محصول انار این منطقه است که بخش زیادی از باغ‌های شهرستان به این محصول اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: برای اولین بار جشنواره‌ای در باغ‌ها و کوچه‌های احمدآباد تفت برپا شده که بازدیدکنندگان به صورت مستقیم از آن بازدید می‌کنند.

مدیر اجرایی اولین جشنواره انارچینی کوچه باغ‌های زییای احمد آباد محله سرده تفت  اظهار داشت: در این جشنواره ، عرضه بدون واسطه توسط باغداران ، عرضه محصول انار از جمله آب و رب انار، عرضه محصول روستایی و صنایع دستی، غذاهای سنتی و محلی، چای و برنامه‌های متنوع و جذاب برپا شده است.

منتظر ادامه داد: در این جشنواره که در محله سرده و خیابان آیت الله طالقاتی تفت برپا شده است در روزهای ۱۶ و ۱۷ آبان ماه از ساعت ۹ صبح الی ۲۱ شب برای بازدید عموم دایر است و ویژه برنامه‌هایی اجرا می‌شود.

مدیر اجرایی جشنواره انارچینی کوچه باغ‌های احمد آباد محله سرده یادآور شد: در هنگام چیدن انار هر یک از کشاورزان با ذکر « الله»  فعالیت را آغاز می‌کنند و برکت نام الله همواره نگه دار باغ‌های تفت و افزایش رزق و روزی کشاورزان بوده و علی رغم خشکسالی و سرمازدگی خوشبختانه همچنان شاهد درختانی سرسبز در باغشهر استان یزد و تفت زیبا هستیم.

در این مراسم اجرای سرود، برنامه‌های محلی، اجرای کمدین یزدی، انارچینی و دیگر برنامه‌های اعلام شده با استقبال مردم مواجه شد.

به گفته سید مهدی اعرابی دبیر جشنواره برداشت محصول انار شهرستان تفت ، هدف از این کار استفاده از ظرفیت رونق تولید در راستای اقتصاد مقاومتی، حمایت از باغداران و حذف واسطه‌ها برای عرضه مستقیم انار است.

رئیس اداره جهاد کشاورزی تفت هم سطح زیرکشت انار شهرستان را یک هزار هکتار عنوان کرد که ۸۰۰ هکتار آن بارور است.

محمدحسین فلاح نژاد افزود: این شهرستان با تولید افزون بر ۲۰ هزار تن انار، رتبه اول استان در تولید این محصول را داراست.

وی ادامه داد: باغ های انار شهرستان های دیگر وابسته به آب چاه و پایدار است ولی آب باغ های شهرستان تفت از طریق قنات تأمین می شود و از لحاظ باروری سطح زیر کشت درختان انار، تفت رتبه اول استان را دارد.

رئیس جهاد کشاورزی تفت ویژگی انار این منطقه را ماندگاری بالا عنوان کرد که تا ۶ ماه از سال توانایی عرضه در بازار دارد.

از ارقام عمده انار تفت می توان به انار گِل تفت، شیرین شهوار، ملس یزدی و ملس پوست قرمز نام برد که انار گِل، رقم غالب است.

انار گِل تفت، ترش مزه است ولی طعم و خاصیت منحصر به‌ فردی دارد و به این دلیل طرفداران بسیاری دارد این نوع انار، به علت داشتن پوست ضخیم خاصیت ماندگاری حتی تا عید نوروز را دارد که به مرور ترشی مزه آن نیز کاسته و خوشمزه‌تر می‌شود.

انار گِل تفت به دلیل ترش و غیرقابل خوردن در هنگام برداشت، معمولاً برای تغییر مزه و قابل استفاده شدن برای مدتی در انبار نگهداری و غالباً برای شب یلدا و عید نوروز به بازار عرضه می‎‎شود.

قیمت انار تفت بستگی به نوع آن و همچنین زمان عرضه، متفاوت است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.