محمدحسین کاظمی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: برخی موقوفه‌ها درآمدی ندارد و تنها راهکار برای افزایش درآمد این موقوفه‌ها ورود سرمایه گذاران و خیران است که امیدواریم به یاری اوقاف آمده تا موقوفه‌ها به بهره وری برسد و در قبال درآمد، اجرای نیت به درستی انجام شود که در این صورت بسیاری از مشکلات جامعه قابل حل خواهد شد.

وی با اشاره به ثبت ۹ وقف جدید در شهرستان یزد در سال جاری افزود: با توجه به اینکه وقف‌ در زمینه قرآنی و مهدویت خیلی کم و انگشت شمار است خوشبختانه امسال از بین وقف‌های جدید دو موقوفه با نیت مهدویت ثبت شد.

 کاظمی با اشاره به نیات این موقوفات اظهار داشت: وقف هتل ویژه کودکان سرطانی که بخشی از هزینه‌های آنها را تامین کند، وقف بر فضاسازی شهری و فضای سبز شهری، اطعام غدیر و خطبه‌خوانی غدیر و ترویج فرهنگ امیرالمومنین و همچنین طبخ غدا از جمله نیات موقوفات است.

رییس اوقاف و امورخیریه شهرستان یزد تصریح کرد: مماشات در زمینه موقوفات را کنار گذاشته‌ایم و با افرادی که به نوعی حق و حقوق وقف را زیر پا گذاشته، برخورد خواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه در این زمینه سعی شده حق و حقوق موقوفه ضایع نشود لذا اقداماتی انجام شده افزود: موقوفاتی داشتیم که اجاره آن پرداخت نمی‌شد و با برخوردهای لازم و تشکیل پرونده اجاره‌ها پرداخت و در این راستا اجرای نیت واقف انجام شد.

کاظمی با اشاره به اینکه دهه وقف نیز برنامه‌هایی در سطح شهرستان انجام شد گفت: برپایی نمایشگاه مهر ماندگار و سعی شد ظرفیت‌های اوقاف در معرض نمایش قرار گیرد و در این راستا بروشورهایی با درج محتوای کاربری اراضی وقفی سطح شهر به مردم ارائه شد.

وی نشست تخصصی با روحانیون، حضور در مدارس، اجرای نیت در این دهه با پخت آش و حلوا، همایش دوچرخه سواری ، تجلیل از واقفان و اصحاب وقف، دیدار با خانواده شهدا را از دیگر برنامه ها عنوان کرد و یادآور شد: در این دهه ۱۳ مبلغ در ۱۰ امامزاده شهرستان حضور داشتند و به سوالات مردم پاسخ دادند.

کاظمی با اشاره به تجلیل از خدام اربعین در چهارشنبه این هفته گفت: اوقاف و امورخیریه استان یزد با برپایی ۵ موکب پذیرای زائران بود یکی از این تعداد موکب در کربلا بر عهده اوقاف و امورخیریه شهرستان بود.

وی با اشاره به موقوفه‌ای در عید قربان مبنی بر قربانی ۱۴ گوسفند به نیت ۱۴ معصوم اظهار داشت: در این راستا ۱۲۰۰ بسته گوشت تهیه و با همکاری برخی ارگان‌ها توزیع شد.

کاظمی افزود: همچنین در روز عید غدیر ۱۲ هزار پرس غذای گرم تهیه و با همکاری نهاد نمایندگی آستان قدس رضوی در استان با آماده کردن ۶۰ ماشین و حضور هر کدام درمناطق حاشیه نشین که از قبل مشخص شده بود، در منازل مردم توزیع شد.

وی ادامه داد: در راستای اجرای نیت موقوفه محمدعلی زرگران مبنی بر روضه خوانی با هماهنگی انجام شده در ۷۲ امامزاده، بقعه و مسجد همزمان با دو شب روضه خوانی در ۷۲ محل انجام شد .

کاظمی طبخ حلوا و آش در اربعین و در موکب کربلا از محل نیت موقوفه تاجر طهرانی و در ماه محرم و صفر با کمک مردم و مساجد و محلات را از دیگر اجرای نیات برشمرد و بیان کرد: همچنین روضه خوانی سرای خان با همکاری امین موقوفه به مدت  ۲۰ روز انجام شد.

وی با اشاره به اجرای طرح شمیم حسینی افزود: موقوفات با اطعام عزاداری امام حسین در یزد نیز در قالب این طرح و توزیع حواله بین هیئات مذهبی که از سوی اداره کل تبلیغات اسلامی استان معرفی شده بودند، شکر، برنج و قند تهیه و بین آنها توزیع شد.

همچنین احمد زارع، کارشناس مسئول حقوقی اوقاف و امورخیریه شهرستان یزد در این نشست گفت: در اداره موقوفات سیاست پیش گرفته شده استفاده از امین برای اداره کننده در موقوفات است و همچنین در وقف‌های جدید راهنمایی و مشاوره به مردم ارائه می‌شود و از مردم تقاضا می‌شود قبل از تنظیم وقف نامه با مراجعه به اوقاف راهنمایی اولیه را اخذ کنند.

محمد صمدنیا، معاون فرهنگی اوقاف و امورخیریه شهرستان یزد هم با اشاره به اقدامات انجام شده از اجرای طرح بصیرت عاشورایی در ۲۰ امامزاده و بقعه به صورت شاخص در شهرستان خبر داد و گفت: ۱۰ مبلغ در این طرح حضور داشتند که ۵ نفر از این تعداد با تسلط زبان انگلیسی، اسپانیایی، چینی، عربی در ۵ امامزاده در طرح گردشگری مذهبی مشارکت داشتند به نحوی که با حضور بیش از ۴۳۰ گردشگر خارجی، فلسفه قیام امام حسین(ع) و ویژگی‌های ایشان را  بیان کردند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.