رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور از ثبت رکورد جدیدی در تولید پیله تر ابریشم خبر داد.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور از افزایش ۷۷ درصدی توزیع تخم نوغان در سال جاری خبر داد و گفت: با این رقم، رکورد جدیدی در تولید پیله تر ابریشم طی ۱۲ سال گذشته در کشور ثبت شده است.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، عدیل سروی زرگر شامگاه چهارشنبه در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و جهش تولید استان گیلان با بیان اینکه در همه بخش ها اعم از توزیع تخم نوغان، میزان تولید پیله تر ابریشم و تعداد نوغانداران کشور افزایش داشته ایم، اظهار داشت: میزان تولید پیله تر ابریشم از ۹۷۸ تن در سال ۹۷ به یک هزار و ۶۵۰ تن در سال جاری افزایش یافته است.

وی، اظهار داشت: همچنین توزیع جعبه های تخم نوغان، افزایش ۷۷ درصدی داشته که براین اساس تعداد جعبه های توزیع شده از ۲ هزار و ۵۷۰ جعبه در سال ۹۷ به ۴۶ هزار و ۵۰۲ جعبه در سال جاری رسیده است.

وی ،بیان کرد: تعداد نوغانداران کشور نیز از ۱۷ هزار و ۵۰۰ خانوار در سال ۹۷ به ۲۹ هزار و ۵۰۰ خانوار در سال جاری افزایش یافته است.

سروی زرگر با بیان اینکه تعداد استان های فعال در حوزه نوغانداری از ۲۲ استان به ۳۱ استان رسیده است، گفت : پروژه‌های اقتصاد مقاومتی حوزه توسعه نوغانداری در هفت استان از جمله گیلان ،در راستای توسعه این صنعت ، در حال اجرا است.

وی، شرایط اقلیمی مناسب و مستعد پرورش کرم ابریشم، کوتاه بودن دوره پرورش، ایجاد مشاغل خانگی و ایجاد درآمد را  از جمله مزیت های این صنعت نوغانداری دانست .

وی تصریح کرد: پروژه نوغانداری در ۱۶ شهرستان گیلان با هدف ایجاد اشتغال برای ۹ هزار خانوار روستایی و بهبود معیشت آنها و تامین مواد اولیه فرش و منسوجات ابریشمی دنبال می‌شود و عملکرد ما در سال ۹۹ بهتر از هدفگذاری‌های انجام شده است.

سروی زرگر با بیان اینکه  توزیع تخم نوغان نسبت به سال گذشته طی سال جاری  ۱۷ درصد و نسبت به سال پایه یعنی سال ۹۷،هفت درصد افزایش یافته است، اظهار داشت: همچنین  تولید پیله تر نسبت به سال گذشته ۱۶ درصد و نسبت به سال ۹۷ ،  ۳۸  درصد  و در  تکثیر نهال توت  طی ۱۰ سال گذشته ۶  برابر رشد را شاهد هستیم.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور  تصریح کرد: در حال حاضر  بیشترین  تولید پیله تر در گیلان در شهرستان های  لنگرود، شفت و لاهیجان  انجام می شود و  اهتمام داشتیم تا با  برگزاری دوره های آموزشی این صنعت را  ارتقاء ببخشیم.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.