به گزارش خبرنگار ایرنا، مدیرکل بهزیستی گیلان در این مراسم در سخنانی با بیان اینکه توانخواهان از استعدادو توانمندی های بالایی برخوردارند، گفت: روز جهانی معلولان و نامگذاری هفته ای برای افراد دارای معلولیت،  فرصت مناسبی برای بیان مشکلات این قشر و  نیز توانمندی هایشان است.

حسین نحوی نژاد با اشاره به نقش دولت در بهبود امور معلولان افزود: اجرایی شدن قانون حمایت از حقوق معلولان از جمله اقدامات خوب دولت برای افراد دارای معلولیت است.

وی اظهار داشت: با برنامه های ویژه ای که پیش گرفته ایم در مسیر رفاه هر چه بیشتر معلولان گامهای موثری بر خواهیم داشت.

در این مراسم پیام رئیس جمهوری به مناسبت روز جهانی معلولان از سوی فریبا تجسسی یکی از توانخواهان استان گیلان قرائت شد.

در بخشی از این پیام آمده است: ۱۲ آذر روز جهانی افراد دارای معلولیت فرصتی است گران بها، تا با نگاهی واقع بینانه و نقادانه، کارنامه خود را در فراگیرسازی خدمات برای افراد دارای معلولیت مرور کنیم، دولت تدبیر و امید از نخستین روزهای فعالیت خود، حمایت همه جانبه از افراد دارای معلولیت و تلاش برای حل مشکلات این عزیزان را مورد توجه قرار داده است وابلاغ مصوبه هیات وزیران در امور معلولان و تلاش برای حل مشکلات این قشر از آن جمله است.

در ادامه پیام افزوده شده: دولت تلاش می کند تا با تامین منابع اعتباری، قانون حمایت از حقوق معلولان بستر مناسبی را برای عملی کردن مفاد این قانون مهیا کند.

در بخش دیگری از پیام رئیس جمهوری که به مناسبت ۱۲ آذر روز جهانی معلولان منتشر شده، آمده است: تلاش های دولت در احیاء حقوق معلولان و بهره گیری از توانمندی های آنها، تنها زمانی از اثربخشی لازم برخوردار خواهد بود که مورد حمایت نهادهای نظارتی و قانونگذاری قرار گیرد.

در ادامه این مراسم بیانیه فعالان امور معلولان به مناسبت روز جهانی معلولان قرائت شد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: با توجه به اهتمام مسئولان کشور برای عملی کردن مفاد قانون جامع حمایت از حقوق معلولان از تمامی دستگاه هایی که وظیفه اجرای آن را بر عهده دارند، انتظار می رود تا با سرعت بخشیدن به تشکیل و فعالیت کارگروه های تخصصی و تدوین آیین نامه های اجرایی مربوطه زمینه تحقق مفاد قانون را فراهم کنند.

در ادامه این بیانیه افزوده شده: دسترس پذیری خدمات و امکانات زندگی، اعم از مناسب سازی محیط های شهری، فضاهای مجازی و منابع علمی، ضامن استقلال فردی و مشارکت اجتماعی معلولان است، بنابراین ضرورت دارد اقدامات لازم توسط وزارت کشور و سازمان بهزیستی برای تشکیل ستاد هماهنگی و پی گیری مناسب سازی کشور با حضور نمایندگان شبکه های ملی تشکل های مردم نهاد معلولان به عمل آید.

حدود ۴۶ هزار معلول تحت پوشش بهزیستی گیلان است که از این تعداد، حدود ۲۷ هزار نفر مستمری ماهانه دریافت می کنند.  

۳۷ مرکز شبانه روزی نگهداری معلولان،  سالمندان و بیماران روانی مزمن در گیلان فعال است که دو هزار و یکصد نفر در این مراکز نگهداری می شوند.

۳۳ مرکز روزانه معلولان و  ۱۸ مرکز ویزیت در منزل در استان گیلان فعال است که یک هزار نفر از خدمات مرکز روزانه معلولان و ۸۰۰ سالمند، معلول و بیمار روانی مزمن از خدمات ویزیت در منزل برخوردار هستند.   

سوم دسامبر مصادف با دوازدهم آذرماه روز جهانی معلولان نام گرفته است.

ارتقاء و مشارکت افراد دارای معلولیت برای دستیابی به توسعه فراگیر، عادلانه و پایدار شعار امسال روز جهانی معلولان است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.