به گزارش روز سه شنبه خبرنگار ایرنا، تعداد زیادی از اهالی روستاهای کانرود، سیبلی، دربند، باغچه سرا، قلعه، عنبران و سایر روستاهای آستارا در روز عاشورا در قالب دسته های عزاداری در بقاع متبرکه حلقه زده و به یاد علمدار کربلا، علم گردانی و عزاداری کردند. 

مداحان، احوالات امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل (ع) را با نوحه سرایی تبیین و سوگواران، نذورات نقدی خود را به نیت کمک به نیازمندان به هیات امنای مساجد اهدا کردند.

آستان امام زادگان ابراهیم و قاسم (ع) علاوه بر حضور روستائیان میزبان عزادارانی از شهرستان های همجوار نظیر تالش و نمین بود و ذبح گوسفند و گاو در مقابل دسته های عزاداری و اهدای گوشت به مساجد روستاها، جلوه های ایثار و همدردی مردم با عاشورائیان را به نمایش گذاشت. 

گوشت های قربانی، در سومین و هفتمین روز شهادت امام حسین (ع) طبخ و بین روستائیان توزیع خواهد شد.

ابراهیم و قاسم(ع) از فرزندان امام موسی کاظم (ع) در سال ۲۵۳ هجری قمری در راه ترویج اسلام به شهادت رسیده اند و مرقد مطهر آنها در هفت کیلومتری جاده آستارا به تالش قرار دارد. 

بقعه پیر قطب الدین مشهور به توربه و پیرقوب، مزار یکی از علمای دین در سه کیلومتری راه آستارا به اردبیل، داخل قبرستان باغچه سرا قرار گرفته است. 

شیخ تاج الدین محمود خیوی از علمای سده های اولیه ایلخانان پس از اسلام است و بقعه وی در منطقه جنگلی روستای عنبران بخش مرکزی آستارا در چهار کیلومتری جاده آستارا به اردبیل واقع شده است. 
شهرستان آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان قراردارد. 

۷۱۰۵/۲۰۰۷

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.