سرپرست استانداری گیلان گفت: گردشگری مولفه ممتاز گیلان و عامل موثر رونق اقتصادی آن است که بهره‌گیری از ظرفیت های آن جز با معرفی صحیح داشته های تاریخی و فرهنگی گیلان و اهتمام جدی به حفظ و حراست از آنها میسر نیست.

به گزارش ایلنا از رشت، ارسلان زارع با تبریک فرارسیدن ولادت خجسته امام رضا(ع) و تقدیر از مدیریت اسناد و کتابخانه ملی، یاد مشروطه خواهان و آزاد اندیشان گیلانی را گرامی داشت و گفت: اسناد و کتب تاریخ ایران عزیز مملو از سابقه کهن تاریخی گیلان و نقش آفرینی پر رنگ مردمان آن است.

سرپرست استانداری گیلان افزود: گیلان در دوره معاصر در عرصه های مختلف به ویژه سیاسی و اجتماعی  نقش آفرین بوده و به واسطه موقعیت ژئوپلیتیک و دروازه اروپا بودن آن اهمیت بسیاری در تاریخ مدرن ایران دارد.

وی خاطرنشان کرد: آشنایی با اندیشه های آزادی خواهی و بینش سیاسی گیلانیان موجب شد تا دسته دسته برای نجات جنبش مشروطه خواهی بعنوان اولین غریو آزاداندیشی مردم ایران، راهی پایتخت شوند.

وی ادامه داد: نهضت میرزاکوچک‌خان‌جنگلی که به تعبیر رهبر معظم انقلاب مینیاتوری از جمهوری اسلامی بود، از جمله نخستین نهضت های استقلال خواهانه است که از گیلان زمین برخاسته و امروز هم این استان به تعبیر رئیس جمهور فخر سرزمین ایران محسوب می شود.

سرپرست استانداری گیلان با اشاره به تلاش های دکتر عزت‌الله نگهبان از اواخر دهه ۳۰ و اوایل دهه ۴۰ با هدف تهیه‌ اطلس باستان‌شناسی گیلان و یافته هایی که هم اینک از مطالعات آن استاد ارجمند از سوابق تاریخی گیلان بدست آمده، گفت: دست یافته‌های این محقق گویای اهمیت این استان در جفرافیای‌فرهنگی ایران است.

زارع تصریح کرد: گیلان شخصیت‌های ممتاز علمی، فرهنگی، ادبی و دینی بسیاری در عرصه های ملی را معرفی کرده که از نمونه های بارز آن استاد دکتر محمد معین و علمای برجسته ای همچون آیت الله بهجت و آیت الله محمدی گیلانی است.

وی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: گردشگری مولفه ممتاز گیلان و عامل موثر رونق اقتصادی آن است و بهره گیری از ظرفیت های آن جز با شناساندن صحیح داشته های تاریخی گیلان و اهتمام جدی به حفظ و حراست از آنها میسر نیست.

زارع تاکید کرد: لازم است تا در مقطع کنونی به میراث تاریخی و فرهنگی گیلان با نگاهی نو و خلاقانه بنگریم و حفاظت محیط زیست را جدی‌تر بگیریم تا در مقوله صنعت گردشگری برای این استان ارزش افزوده بیشتری را به خود تخصیص دهد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.