اخبار مرتبط

به گزارش خبرنگار ایرنا مردم شهرستان تالش همه ساله با شور و شوق به انتظار ماه مبارک رمضان می نشینند و حرمت آن را به جا می آوردند و در زبان تالشی به روزه «روجه» و به ماه رمضان «روجه ماه» گفته می شود.
احمد محمدی از اهالی سالخورده تالش، روز دوشنبه در خصوص آئین های ماه مبارک رمضان به خبرنگار ایرنا گفت: در گذشته بانگ خروس بهترین عامل تعیین‌ وقت و بیدار کننده مردم به وقت سحر ماه مبارک رمضان بود و امروزه ابزارهای دیجیتالی وارد محلات و خانه‌های روستایی نیز شده و این کار با زنگ تلفن همراه و ارسال ‌پیامک انجام می‌شود.
وی افزود: در گذشته‌ های نه‌چندان دور، همسایه‌ها بخصوص خانم‌های خانه که برای پخت سحری بیدار می‌شدند، همسایه خود را نیز بیدار می‌کردند و چراغ خانه‌های شهر و روستا یکی پس از دیگری برای صرف سحری روشن می‌شد اما امروز این آئین به دلیل گستردگی فناوری منسوخ شده است.
مریم قاسمی از بانوان مسلمان تالش نیز اظهار کرد: در این شهرستان به ویژه در مناطق کوهپایه‌ای رسم بر این است که اگر نوجوانی برای نخستین بار روزه‌اش را کامل بگیرد، پدر و مادر برای او انعامی در نظر می‌گیرند و این هدیه موجب افزایش انگیزه نوجوان به روزه داری می شود.
وی ادامه داد: سفره افطاری نیز چند دقیقه مانده به اذان پهن شده و با اتمام بانگ اذان، اعضای خانواده دور هم افطار می‌کنند و در برخی روستاها در تمام ایام رمضان، روزه‌داران در مسجد محل افطار می کنند.
مجید رحیمی عضو هیات امنای یکی از مساجد تالش نیز بیان کرد: در شب‌های قدر و احیاء ماه رمضان، زنان و مردان تالش برای انجام فرایض دینی، دعا و نیایش به مساجد می روند و گاه با دعوت از سادات و روحانی‌ محل به منازل، به تلاوت کلام الله و نیایش می‌پردازند.
وی افزود: تالشی‌ها در این ماه هر روز به یکدیگر می‌گویند: «نماز و رُوجَه رُون قبول»؛ یکی از رسومی که در شب عید فطر در شهرستان تالش وجود دارد، دادن فطریه است که تالش زبانان به زبان تالشی به فطریه 'سَرَه فطرَه' می‌گویند.
او ادامه داد: خانواده‌های تالشی بعد از آخرین افطار با به جای آوردن فرایض دینی، دور هم جمع می‌شوند؛ برنج، جو و گندم فطریه را داخل یک سینی می‌ریزند و اهل خانواده به آن دست می‌زنند و سپس در گونی جداگانه ریخته و تا صبح روز عید، به نیازمندان می رسانند یا مبلغ فطریه را نقدی دست بدست خانواده چرخانده و بیرون از خانه گذاشته و به مستحق می دهند.
غلام حسینی از شهروندان تالش نیز اظهار کرد: در روز عید فطر مردم تالش در صفوف بزرگ و طولانی نماز عید فطر می ایستند و ضیافت سفره الهی را باشکرگزاری از نعمت‌های خداوند مهربان به پایان می رسانند.
وی گفت: مردم مسلمان این شهرستان پس از برپایی نماز عید فطر، برای تبریک عید به خانه‌ بزرگان فامیل یا به اماکن زیارتی و بقاع متبرکه شهر می‌روند.
شهرستان تالش با 200 هزار نفر جمعیت در 110 کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده و حدود 17 درصد جمعیت آن را اهل سنت تشکیل داده است.
7106 / 7124/2007
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.