پروین قادر روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این کمک ها بصورت نقدی و غیر نقدی در ١٠ ماه سال جاری در قالب حامی، سبد غذایی ، البسه و وسایل زندگی مانند فرش ،بخاری و غیره از خیرین در حوزه مشارکت دریافت و تحویل جامعه هدف شده است .
وی خاطرنشان کرد: در آغاز سال تاکنون در حوزه توانبخشی به یک هزارو ٨٧٤ نفر کمک نقدی شامل ایاب و ذهاب ،درمان، بهبود تغذیه،ترخیص از مرکز ،مناسب سازی منزل و خودرو ،تعمیرات ،خرید خدمت،هزینه پرستاری ،خرید وسایل بهداشتی پرداخت شده است.
وی اظهار داشت: در این شهرستان ماهیانه برای نگهداری و آموزش و ویزیت در منزل به ١٠ مرکز بابت ٣٩٤ معلول یک میلیارد و یکصد و 66میلیون و 350هزار ریال یارانه پرداخت می شود.
قادر یادآورشد: در حوزه توانبخشی آموزش و توانمند سازی معلولان مهمترین مسئله است که برای ارایه خدمت بهتر در این بخش به همکاری ارگان های مختلف جهت مناسب سازی معابر و اماکن عمومی نیاز است تا دسترسی آسان برای معلولان و سالمندان امکان پذیر شود.
وی تصریح کرد:در سال ٩٧ در حوزه توانبخشی ١٧ نفر وام خود اشتغالی، یک نفر وام کارفرمائی و در حوزه اجتماعی هشت نفر وام خود اشتغالی ، یک نفر کارفرمائی و در حوزه پیشگیری ٢١ نفر خود اشتغالی دریافت کردند و ١٠٦ نفر در سه حوزه در نوبت دریافت وام قرار دارند که سه واحد خوداشتغالی در دهه فجر امسال نیز به بهره برداری رسید.
وی کل اعتبار در نظر گرفته شده در سال برای ایجاد اشتغال مددجویان شهرستان را 10میلیارد و 126میلیون ریال ذکر کرد.
رییس اداره بهزیستی لاهیجان گفت: در حوزه اجتماعی نیز دو هزار و 318 خانوار شامل زنان سرپرست خانوار ، کودکان بی سرپرست و بد سرپرست، بیماران و خانواده های دارای فرزند چند قلو از بهزیستی لاهیجان خدمات مستمر دریافت می کنند.
به گفته وی در این حوزه ١٩٦ زن سرپرست خانوار از بیمه شهری ( تامین اجتماعی ) و ٢٣٢ زن سرپرست ساکن روستا از بیمه عشایری برخوردارند .
وی افزود: در ١٠ ماه سال جاری به ٥٥٨ خانوار برای درمان، ودیعه مسکن و خرید لوازم دانش آموزان کمک موردی شده است.
رییس اداره بهزیستی لاهیجان خاطرنشان کرد: در حوزه اجتماعی عملکرد اورژانس اجتماعی مهمترین فعالیت است که با ١٤ پرسنل خدمات تخصصی به موقع و رایگان به افراد متقاضی ارائه می شود که در این مدت این خدمات بصورت مداخله در بحران ٢٣٢ مورد،کمک تیم سیار ٥٣٠ مورد ، از طریق خط تلفن 123 به تعداد 854 مورد و مرکز مداخله در خانواده به منظور کاهش طلاق ٤٥٤ مورد بوده است .
وی با اشاره به ارایه خدمات اورژانس اجتماعی در زمینه کودک آزاری، همسر آزاری ، سایر خشونت های خانگی ،خودکشی و اختلال هویت جنسی به جامعه اظهارداشت: در حوزه اجتماعی بهزیستی با پرداخت 99میلیون تومان کمک بلاعوض به گروه همیار ذهن پویای دانش باعث اشتغال زایی چهار نفر از زنان سرپرست خانواده شد و این گروه در دهه مبارک فجر امسال به بهره برداری رسید.
قادر به فعالیت های بهزیستی در حوزه کودک اشاره کرد و گفت : لاهیجان دارای ٣٩ مهد کوک شهری ، ٢١ روستا مهد و یک مهد حاشیه شهر است که به یک هزارو ٢٧٨ کودک شهرستان خدمات آموزشی ارائه و در ٢١ روستا مهد و یک مهد حاشیه شهر یک وعده غذای گرم ( نهار ) به صورت رایگان به کودکان داده می شود.
وی اضافه کرد: در حوزه پیشگیری نیز هشت مرکز مشاوره، چهار مرکز اقامتی میان مدت و پنج مرکز روزانه ترک اعتیاد در این شهرستان فعالیت دارند که در سال ٩٧ یک هزارو ٦٠٥ نفر در کمپ های ترک اعتیاد، ٢١٥ نفر در مراکز روزانه ترک اعتیاد و یک هزارو ٤٧٢ نفر در مراکز مشاوره تحت درمان قرار گرفتند.
وی اظهارداشت: طرح غربالگری کودکان سه تا شش سال و غربالگری شنوائی نوزادان از خدمات بهزیستی در حوزه پیشگیری از معلولیت از اهمیت بسزایی برخوردار است و در ١٠ ماه سال ٩٧، تعداد یک هزارو٥٦٢ نفر در غربالگری شنوائی و چهارهزار نفر تحت غربالگری بینائی در این شهرستان قرار گرفتند.
وی یادآورشد: مشاوره ژنتیک و پرداخت هزینه آزمایشات ژنتیکی برای خانواده های پر خطر و نیازمند ،ارائه خدمات به بیماران معتاد از طریق مرکز کاهش آسیب سیار ( موبایل سنتر ) به شرق گیلان انجام می گیرد.
وی گفت:سازمان بهزیستی از مهم ترین نهادهای حمایتی دولتی است که از طریق بودجه عمومی به افراد معلول و محروم جامعه کمک می کند و در بهزیستی لاهیجان سه هزارو ٦١٢ معلول تحت حمایت حوزه توانبخشی هستند که از این تعداد ٩٣٠ معلول مستمری ماهیانه و هدفمندی یارانه و یک هزارو ١٨٤ نفر فقط هدفمندی یارانه دریافت می کنند.
6029/2007
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.