اخبار مرتبط

رسول امیدی روز یکشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا افزود: صادرات کالای غیرنفتی از ابتدا تا پایان دی ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، از لحاظ وزن 114 درصد و از لحاظ ارزش اقتصادی 93 درصد افزایش یافته است.
وی بیان کرد: 618 هزار تن کالای غیرنفتی به ارزش 293 میلیون دلار از ابتدای سال جاری تا پایان دیماه، از گمرک آستارا به خارج از کشور صادر و 165 هزار تن کالا به ارزش 180 میلیون دلار وارد شده است.
وی اظهار کرد: بیشتر این کالاها محصولات کشاورزی، شیمیایی، معدنی و فلزی، مواد غذایی، پلاستیکی، سیمان، گچ، شوینده، پارچه، صنایع دستی، فرش و موکت، پوشاک و کیف و کفش بوده و به جمهوری آذربایجان، گرجستان و روسیه صادر شده است.
امیدی ادامه داد: میزان حمل و نقل خارجی ورودی 115 هزار تن کالا به ارزش 157 میلیون دلار و شامل لوازم چوبی، فراورده های نفتی، پنبه، الیاف مصنوعی، شمش آهن، مس، پشم شیشه و ورق آهن بوده و از کشورهای جمهوری آذربایجان، روسیه، گرجستان و اوکراین به ترکیه، عراق و امارت متحده عربی حمل شده است.
او گفت: میزان حمل و نقل خارجی خروجی نیز 197 هزار تن کالا شامل لوازم برقی، خودروی سواری، مبل، ماشین آلات، لوازم بهداشتی، مصالح ساختمانی، ظروف شیشه ای، پوشاک، مواد شیمیایی و محصولات کشاورزی به ارزش 947 میلیون دلار بوده و از گمرک آستارا به جمهوری آذربایجان، روسیه، گرجستان و اوکراین حمل شده است.
مدیرکل گمرک آستارا افزود: از آغاز امسال تا ابتدای دی ماه شش هزار و 430 تن کالا به ارزش 27 میلیون دلار در قالب تجارت چمدانی از گمرک آستارا به خارج از کشور و اغلب به جمهوری آذربایجان صادر شده و بیشتر آنها مواد غذایی، پلاستیکی و محصولات کشاورزی بوده است.
امیدی گفت: شمار ترددکنندگان از مرز این شهرستان، یک میلیون و 116 هزار نفر بوده و نسبت به مدت مشابه سال قبل، تعداد ترددکنندگان خروجی و ورودی، هر کدام 83 درصد افزایش داشته است.
اداره کل گمرک آستارا در واردات و صادرات قطعی کالا، ورود و خروج موقت، تعاونی مرزنشینان، حمل و نقل داخلی و خارجی، صدور موافقت نامه تجارت بین المللی و برگ خروج خودرو، امور مسافری، مرجوعی، امانت های پستی و قضایی فعالیت می کند.
شهرستان مرزی بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان گیلان و نوار مرزی جمهوری آذربایجان، سومین مرز پرتردد ایران است و سالانه نزدیک به 800 هزار مسافر داخلی و خارجی از آن تردد می کنند.
7105 / 7124 / 2007
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.