اخبار مرتبط

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان بیان کرد: با آموزش کیفی نیروی انسانی و فعالان حوزه، سهم خود از گردش مالی صنعت گردشگری را محقق کنیم.

به گزارش ایلنا از رشت، نخستین همایش تحول اقتصادی گردشگری استان با حضور شهرود امیرانتخابی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، محمد حسینی مدیرکل فنی و حرفه ای استان با حضور فعالان صنعت گردشگری به ریاست سید محمد احمدی معاون هماهنگی اموراقتصادی استانداری در سالن الغدیر برگزار شد.

شهرود امیرانتخابی، مدیرکل میراث فرهنگی گیلان در این نشست با اشاره به محور اصلی همایش گفت: با آنکه با برخورداری از جاذبه های غنی تاریخی، فرهنگی، علمی و مذهبی از جایگاه ممتازی در منطقه و دنیا برخورداریم ولی سهم ما از درآمد حاصل از گردشگری در کل دنیا ناچیز است.

امیرانتخابی گفت: مهمان نوازی مردم گیلان با برخورد خوب با گردشگران به عنوان یکی از مولفه‌های تاثیرگذار در جذب گردشگری در سطح کشور شناخته شده است و می توان با این امتیاز بزرگ نسبت به برندسازی آن پرداخت.

وی با اشاره به تاکیدات و اهداف دولت در راستای توسعه صنعت گردشگری افزود: افزایش هزینه های دولت در امور جاری منبعی به جز فروش ذخایر نفتی را می‌طلبد و با این توصیف برنامه ریزی در پیشرفت  و تعالی صنعت گردشگری می تواند بهترین و شاید تنهاترین گزینه برای درآمد پایدار باشد.

امیرانتخابی در ادامه گفت: برای کشوری که می‌خواهد خود را از قید وابستگی به اقتصاد نفتی برهاند، سرمایه گذاری در بخش اقتصاد گردشگری اهمیت ویژه ای داشته و می تواند درآمد قابل توجهی را نصیب یک کشور بکند و حتی در صورت برنامه ریزی درست به موتور محرکه توسعه اقتصادی کشور شود.

وی افزود: افزایش هزینه های دولت باعث شده است که دولت نتواند در سالهای آینده صرفاً به درآمدهای نفتی اتکا کند و ناگزیر از منابع جایگزین درآمدی است و با توجه به پتانسیل جمهوری اسلامی ایران در این حوزه، یکی از مهمترین منابع اقتصاد گردشگری است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان صنعت گردشگری را قلب تپنده اقتصاد ملی خواند و تصریح کرد: با تدوین برنامه های کوتاه و میان مدت در نظام ساختاری این صنعت، امنیت سرمایه گذاری در توسعه اقتصادی و جذب سرمایه گذار باید بتوانیم سهم و جایگاه خودمان از درآمد سرشار این صنعت را کنیم.

امیرانتخابی وجود نیروهای انسانی کارآمد در بدنه فعالیت های گردشگری را حائز اهمیت دانست و تاکید کرد: کیفی سازی خدمات در سایه بهره گیری از پتانسیل توانمند یکی از ارکان اصلی در توسعه و پیشرفت تمامی امور بوده ، حال در جامعه ای که قرار است اقتصاد آن بر پایه گردشگری باشد فراهم کردن زیرساخت آموزشی از ملزومات و اصول اولیه آن است.

شهرود امیرانتخابی در پایان با اشاره به فرهنگ سازی در رسیدن به توسعه پایدار گردشگری، ترویج و سوق دادن آن اظهار داشت: با تمامی موانع؛ محدودیت ها و چالش هایی که در این حوزه وجود دارد، ظرفیت صنعت گردشگری و اقتصاد گردشگری در ایران خیلی بیشتر از آن است که در حال حاضر از آن استفاده می شود که می توان با سرمایه گذاری بیشتر، میدان دادن به بخش خصوصی، کاهش غلظت نگاه امنیتی و ایدئولوژیک، حمایت های دولت، تدوین و تصویب برخی مقررات، اقتصاد گردشگری را رونق داد.

آموزش‌های نیروی‌های انسانی متخصص در زمینه اقتصاد گردشگری از طریق حمایت از موسسات آموزشی و حرکت به سمت درآمد پایدار از جمله برنامه های آموزشی اداره کل میراث فرهنگی استان در تعامل با فعالین و تشکلهای مرتبط خواهد بود.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.