در این مانور آموزشی که روز چهارشنبه به صورت متمرکز در دبیرستان دخترانه متوسطه دوره اول "کمک جعفربای" شهر گنبدکاووس و با حضور و مشارکت دستگاه‌های عضو مدیریت بحران این شهرستان برگزار شد، دانش‌آموزان اصول صحیح خروج اضطراری و پناهگیری را تمرین و چند تیم‌ دانش‌آموزی نیز به برخی مصدومان این مانور تا رسیدن نیروهای مرکز فوریت‌های پزشکی اورژانس ۱۱۵، امدادرسانی کردند.

رییس جمعیت هلال احمر گنبدکاووس در حاشیه این مراسم به خبرنگاران گفت که این مانور آموزشی به مناسبت هشتم آذر روز زلزله و ایمنی همزمان با دیگر شهرهای ایران اسلامی در برخی مدارس منتخب گنبدکاووس با حضور و مشارکت دستگاه‌های عضو مدیریت بحران این شهرستان برگزار شد.

اصغر نودهی افزود: مانور امروز باشعار "مدرسه امین، جامعه تاب‌آور" باهدف ارتقای آگاهی و مهارت دانش آموزان و خانواده‌های ساکن در اطراف مدرسه نسبت به خروج اضطراری و پناهگیری و نیز افزایش تاب‌آوری آنها در هنگام بروز حوادث طبیعی بویژه زلزله و به صورت متمرکز در ۱۰ مدرسه شهر گنبدکاووس برگزار شد.

وی با بیان اینکه این مانور آموزشی در هفته آینده نیز در ۲۵ مدرسه دیگر گنبدکاووس برگزار می‌شود، اضافه کرد: جمعیت هلال احمر درسال تحصیلی جدید کارگاه‌های آموزشی مرتبط با این مانور و آمادگی دانش‌آموزان در هنگام وقوع زلزله بویژه مساله خروج اضطراری و پناهگیری را در ۳۵ مدرسه این شهرستان برگزار کرده است.

نودهی تصریح کرد که فراگیری اصول صحیح خروج اضطراری از کلاس درس و واحد مسکونی بویژه آپارتمان‌ها و نیز پناهگیری مناسب در موقع رخداد زلزله، تلفات جانی و مصدومان این حادثه را تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهد.

وی ادامه داد که مدیران مدارس منتخب اجرای مانور زلزله در گنبدکاووس به عنوان مدیر بحران وظیفه آموزش به خانواده‌های ساکن در اطراف مدرسه را نسبت به دو مساله خروج اضطراری و پناهگیری داشته‌اند که در این مانور برخی از اهالی محل نیز مشارکت داشتند.

در این مراسم محمدجان پاشی‌زاده معاون امور عمرانی فرماندار ویژه گنبدکاووس و عبدالقادر ظفر معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش این شهرستان نیز در سخنانی کوتاه با قدردانی از برگزاری خوب این مانور آموزشی، از دانش‌آموزان خواستند با جدی گرفتن آموزش‌ها، آن را با اعضای خانواده خود تمرین نمایند.

به گزارش ایرنا، آتش نشانی، اورژانس ۱۱۵، اورژانس اجتماعی، ادارات برق، گاز و آب و فاضلاب شهری، راهنمایی و رانندگی، اعضای ستاد مدیریت بحران گنبدکاووس به همراه آموزش و پرورش و جمعیت هلال احمر از جمله دستگاه‌های مشارکت کننده در بیست و یکمین مانور سراسری زلزله و امینی در این شهرستان بودند.

تجلیل از دانش آموزان برتر مسابقات فرهنگی و هنری با موضوع زلزله که توسط کانون‌های پرورش فکری کودکان و نوجوانان شماره ۱ و ۲ گنبدکاووس و دو مدرسه دخترانه غیردولتی محمدی و پسرانه سینا پیش از این برگزار شده بود، به همراه برپایی نمایشگاه از ۱۵۰ اثر شرکت کننده دراین مسابقات درسه بخش نقاشی، روزنامه دیواری و متن ادبی، از دیگر بخش‌های این مانور آموزشی بود.

شهرستان گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان واقع است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.