میزان هموروئیدی که ایجاد شده ممکن است کم یا زیاد باشد. با توجه به اندازه این نوع بیماری که از خفیف تا شدید می ‌توان آن را دسته‌بندی نمود تشخیص و درمان آن نیز متفاوت خواهد بود. در صورت خفیف بودن بیماری می ‌توان طول دوره بسیار کوتاهی برای درمان سریع بواسیر در خانه را با داروهای گیاهی تجویز کرد که اثربخشی آن نیز بالاتر خواهد بود.

قبل از این که بخواهیم در رابطه با درمان سریع بواسیر در خانه بپردازیم، ابتدا تعریفی از بواسیر را خواهیم گفت. به طور کلی بواسیر یا هموروئید یک نوع بیماری محسوب می‌شود که در اثر ایجاد و متورم شدن و حتی دردناک بودن وریدهای مقعد یا راست روده به وجود می ‌آید. در تمامی سنین می ‌توان شاهد بروز این نوع بیماری بود. اما بیشترین نفراتی که از بیماری بواسیر شکایت دارند سنین بین ۴۰ تا ۶۰ سال هستند. اگرچه می ‌توان روش ‌های گوناگونی برای درمان این نوع عارضه در نظر گرفت؛ اما می ‌توان به درمان بواسیر در خانه به صورت طب سنتی پرداخت. در مراحل ابتدایی این نوع بیماری می‌ توان داروهای گیاهی ضد بواسیر که یک راه ساده و پرکاربرد و کم هزینه است را برای درمان پیشنهاد کرد.

 

 

میزان هموروئیدی که ایجاد شده ممکن است کم یا زیاد باشد. با توجه به اندازه این نوع بیماری که از خفیف تا شدید می ‌توان آن را دسته‌بندی نمود تشخیص و درمان آن نیز متفاوت خواهد بود. در صورت خفیف بودن بیماری می ‌توان طول دوره بسیار کوتاهی برای درمان سریع بواسیر در خانه را با داروهای گیاهی تجویز کرد که اثربخشی آن نیز بالاتر خواهد بود.

روشهای درمان

به طور کلی درمان سریع بواسیر در خانه با توجه به روش‌ هایی که بتوان سوزش و خارش و درد را کاهش داد و از جانبی بتوان در مراحل ابتدایی فرد را به زندگی عادی و حالت نشستن و اجابت مزاج کمک کرد، توصیه می شود. البته این مراحل زمانی صورت می‌گیرد که در مرحله ابتدایی و خفیف آن باشد تا بتوان از اقدامات خانگی بهره‌مند شد.

 

 

نحوه درمان سریع بواسیر در خانه

در مراحل ابتدایی که بیماری در مرحله خفیف خود قرار دارد؛ بیمار می تواند با خود مراقبتی این درمان را در خانه انجام دهد. به طوری که در طول ۷ تا ۱۰ روز این مشکل حل خواهد شد. اما اگر در صورتی که بیماری رفع نشد حتما باید به پزشک مراجعه کرد.

 • یکی از موارد درمان سریع بواسیر در خانه استفاده از تکه یخ است. آن را روی مقعد گذاشته تا درد و التهاب کاهش داده شود و رگ های متورم شده در اثر سرما منقبض شده و درد کمتر شود.
 • سعی کنید روزانه دوش بگیرید و مقعد را شستشو دهید. البته دقت کنید با الکل و صابون مقعد را نشویید و حتما پس از شستشو با پارچه و حوله آن را خشک نمایید.
 • حتماً از حمام سیتز برای درمان سریع بواسیر در خانه بهره‌مند شوید. برای استفاده از این روش روزانه ۲ تا ۳ مرتبه و هر مرتبه به مدت ۱۵ دقیقه در لگن که حاوی آب گرم، سرکه سیب، جوش شیرین و نمک است بنشینید.
 • استفاده کردن از رژیم غذایی که حاوی فیبر است، می ‌تواند به حجیم شدن مدفوع کمک کند که از این بابت از یبوست جلوگیری می‌کند. البته فراموش نکنید که روزانه بین ۶ تا ۸ لیوان آب مصرف کنید.
 • ورزش کردن یک روش بسیار موثر جهت افزایش جریان خون در بدن خواهد شد. به همین دلیل تورمی که از حبس خون در مقعد صورت گرفته نیز جلوگیری می‌کند. البته نمی‌توان برای درمان یبوست ورزش خاصی را پیشنهاد نمود. ولی هر نوع فعالیت ورزشی همچون دویدن، دوچرخه سواری و پیاده‌روی می‌تواند به درمان و جلوگیری از پیشرفت این نوع بیماری موثر واقع شود.
 • تجویز نمودن داروهای مسکن خوراکی مثل استامینوفن و ایبوپروفن می‌تواند برای تسکین موقتی درد به شما کمک کند.
 • از محتویات کپسول ویتامین e برای نرم نگه داشتن زخم استفاده می شود. از این بابت حتی باعث می‌شود که موجب کاهش سوزش و خارش ناشی از واریس شود. به همین خاطر می‌توان چند کپسول را سوراخ کرده و محتویات آن را روی محل مالید.

 

 

درمان سریع بواسیر (2)

 

روشهای درمان سریع بواسیر در خانه با استفاده از طب سنتی

 برای درمان بواسیر با توجه به طب سنتی راهکارهای بسیار زیادی وجود دارد که می‌توان در رژیم غذایی تغییرات به خصوصی را ایجاد کرد. می‌توان درمان را با طب گیاهی و تغییر در سبک زندگی نیز انجام داد. اما دو نکته در طب سنتی حائز اهمیت می‌باشد که شامل موارد زیر است:

 • درمان طب سنتی چون به صورت گیاهی می‌باشد کمی زمانبر خواهد بود. بنابراین صبر و حوصله بسیار بالایی را می طلبد.
 • در درمان بواسیر که به صورت خفیف و در مراحل ابتدایی می‌باشد درمان بواسیر در خانه از طریق مصرف داروهای گیاهی امکان‌پذیر خواهد بود. اما در صورتی که بیماری پیشرفت داشته باشد و درد و سوزش بسیار بالایی به همراه داشته باشد بیماری طاقت فرسا و غیر قابل تحمل خواهد بود. بنابراین روش‌های تسکین فوری برای بیمار پیشنهاد می‌شود.

در صورتی که با روش های طب سنتی درمان نشدید می توانید به سراغ پزشکان معتبر درمان همورئید بروید. در مطلب بهترین دکتر بواسیر در شیراز می توانید نوبت ویزیت پزشک را دریافت کنید و درمان های لازم را از پزشک دریافت کنید.

درمان بواسیر در خانه با توجه به تغییر رژیم غذایی

افرادی که دارای بیماری بواسیر هستند بایستی از غذاهایی که عامل سودا می‌شود پرهیز کنند. زیرا این ماده باعث غلیظ شدن خون و تجمع و حبس آن در مقعد خواهد شد بنابراین برای بهبود بیماری و جلوگیری از پیشرفت آن می‌بایست غذاهای زیر را از رژیم غذایی حذف کرد.

 • انواع گوشت چه گوشت گاو و گاومیش، آهو و ماهی شور
 • سبزیجات شامل سبزیجات تند و تیز و نفاخ، سیر و پیاز، بادمجان و کلم
 • ادویه‌های تند، فلفل و خردل
 • غذاهای فست فودی، کالباس و سوسیس.

از طرفی هم افرادی که دارای بیماری بواسیر هستند بایستی وعده‌های غذایی زیر را در برنامه رژیم غذایی خود قرار دهند از جمله:

 • غذاهای آبکی که سریع هضم خواهد شد مثل سوپ.
 • مصرف زردآلو، تمبر هندی، آب انگور، انجیر و آب هندوانه.
 • سبزیجات پخته شده که دارای فیبر بالا می‌باشند که بتواند مدفوع را رقیق کند.
 • مصرف ۸ لیوان آب در طول روز و استفاده از مایعات فراوان.

روشهای درمان بواسیر توسط روغنهای گیاهی

 زخم‌های حاصل از این بیماری دارای سوزش و خارش هستند. بنابراین یک راه درمان گیاهی استفاده از روغن‌های گیاهی جهت تسکین سوزش و التهاب می‌باشد. بنابراین درمان این بیماری در کودکان با توجه به استفاده از روغن‌های گیاهی حتی بهتر از عمل‌های جراحی و سایر روش‌های پزشکی خواهد بود.

از جمله این روغن‌ها می‌توان به: روغن زیتون، روغن نارگیل، روغن بادام، روغن تره و روغن زنجبیل اشاره کرد.

از دیگر موارد درمان بواسیر در خانه با توجه به گیاهان دارویی و استفاده از عرقیات گیاهی می‌توان به: سرکه سیب، زردچوبه، چای سیاه، موم عسل، عرق اسفرزه، عرق بابونه، عرق بومادران، جوز هندی، خاکشیر و ۵ انگشت اشاره نمود.

 

 

درمان سریع بواسیر (1)

 

پیشگیری از ایجاد بواسیر

موارد زیر را در برنامه روزانه خود داشته باشید تا از ایجاد بیماری بواسیر پیشگیری کنید.

 • تغییر وضعیت دادن به هنگام کار کردن به مدت طولانی، زیرا همین مورد کوچک موجب گردش خون خواهد شد. بنابراین اگر مدت طولانی در حال کار کردن به صورت نشسته یا ایستاده هستید هر از گاهی تقریبا هر یک ساعت تغییر وضعیت دهید.
 • در دستشویی به مدت طولانی نمانید و از زور زدن نیز اجتناب نمایید.
 • به مدت سی دقیقه هر روز ورزش کنید.
 • از دستمال مرطوب به جای دستمال توالت استفاده کنید.
 • اجسام سنگین جابه جا نکنید زیرا به رگ های منطقه مقعد فشار وارد می کند.

منبع: https://payju.ir/

 

 

*** این مطلب در سرویس گزارش آگهی منتشر شده و تبلیغاتی می باشد؛ لذا جماران هیچ توصیه در رابطه با انجام فعالیت فوق ندارد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.