به گزارش ایرنا، منوچهر متکی روز دوشنبه طی سخنانی پس از آیین راهپیمایی ۱۳ آبان‌ماه در کرمان افزود: آمریکایی‌ها در چهار موضوع از جمله حکومت ونزوئلا و کره شمالی وارد شدند که در تمامی موارد شکست خوردند و همچنین آمدند تا منطقه را به اسارت خود دربیاورند اما امروز اسیر جنگ شده‌اند.

وی اظهار داشت: سیست خارجی آمریکا هرگز در چنین ضعفی گرفتار نشده بود و نخست وزیر عراق در موضوع ایران، عراق و تحریم ها به شدت با وزیر امور خارجه آمریکا برخورد کرد به گونه‌ای که پس از برگشت به کشور خود تصویری جدید از حوادث را دیدند.

وزیر سابق امور خارجه گفت: آمریکایی‌ها امروز در منطقه خاورمیانه کم آوردند و نمی توانند افکار عمومی دنیا را توجیه کنند و ما در چنین شرایطی نباید خط مبتنی بر مقاومت و ایستادگی برحق را رها کنیم.

متکی با بیان اینکه آمریکا اگرچه همان شیوه و منش گذشته را دارد اما به شدت تضعیف شده و اسرائیل برای از بین رفتن و افول خود نشست می‌گذارد عنوان کرد: اراده خداوند پیروزی حق بر باطل است و اروپایی‌ها جز شرمساری چیزی جز ناتوانی از خارج شدن از سلطه آمریکا ندارند.

وی با بیان این مطلب که آمریکا در شرایط دشوار قرار گرفته  و مردم در حمایت از نظام و رهبری سنگ تمام گذاشتند و تحولی جدی در راه است اظهار داشت : زیرا چند سال قبل مقام رهبری با تکیه بر جوانان بر ضرورت پوست اندازی و رویکرد جدید مواردی را به ملت و مسئولان بیان داشتند و مردم به آن عمل کردند .

متکی با تاکید براینکه نگاهمان را باید تغییر داد چرا که نمی‌شود اقتصاد کشور را مقاومتی و لیبرالی باهم اداره کرد افزود: شرایط امروز رویکردی خاص می‌طلبد و فریاد مقام معظم رهبری نیز بر همین مهم است.

وی تاکید کرد: نسل جوان باید دلایل را درک کند که جمهوری اسلامی از سر لجبازی و ناسازگاری در دنیا به مساله‌سازی نپرداخته و یک جریان قرآنی را دنبال می‌کند.

متکی با بیان اینکه انقلاب اسلامی شرایطی جدید در دنیا به وجود آورده است گفت: آمریکا تاکنون برای اقدامات خود،  نیازی به توضیح به جهان نمی‌دید و امام آنان را مجبور به توضیح به افکار عمومی کرد.

وزیر سابق امور خارجه بیان کرد: فضای مجازی هر عنصر انقلابی را به رسانه تبدیل کرده و هر جوان ایرانی پیام‌های خود را به دنیا مخابره می‌کند و امروز ساعت‌ها از سوی غرب برای پاسخگویی به افکار عمومی به بحث و تبادل می نشینند.

متکی گفت: قدرت‌ها در دوران جنگ سرد مناطق مختلف را باهم تقسیم می‌کردند اما کسی ریشه فتنه را معرفی نمی‌کرد تا زمینه درآمدن چشم فتنه فراهم شود.

وی تصریح کرد: جریان حق و باطل از یکهزار و ۴۰۰ سال قبل آشکار شد و انقلاب اسلامی خواب آرام استکبار را برهم زد و شعارهای امام بر دل مردم نشست و مردم کرمان هم همراه با سایر نقاط ایران به رود خروشان انقلاب پیوستند و به امام خمینی(ره) لبیک گفتند.

معادله نابرابر تحریم‌ها باید برهم بخورد

وزیر سابق امور خارجه با اشاره به اینکه تحریم‌های آمریکایی ضد حقوق بشر است گفت: آمریکا بر کشورهایی فشار می‌آورد که در مقابل نمی‌توانند این کشور را تحریم  کنند لذا این معادله نابرابر باید برهم بخورد.

وزیر اسبق امور خارجه  با تاکید بر اینکه سلاح آمریکایی‌ها رعب، تزویر، تبلیغات و فشار است ادامه داد: تحریم‌های ایران از زمان ریاست جمهوری جیمی کارتر آغاز و در دوران دونالد ترامپ به اوج خود رسید که با شدیدترین تحریم‌ها هم به نتیجه دلخواه نرسیدند و آنان می‌دانند ایرانی‌ها از مقاومت دست برنمی‌دارند لذا باید این حربه آمریکا را از کار بیندازیم.

متکی یادآورشد: مقام معظم رهبری از اوایل دهه ۹۰ اقتصاد مقاومتی را برای مقابله با تحریم و در شرایط عادی رویکردی مبتنی بر خودکفایی و استقلال اقتصادی کشور می‌دانستند اما در آن زمان جدی نگرفتیم.

وی افزود: مقام معظم رهبری با طرح نرمش قهرمانانه برای برجام راه را برای دولت باز کردند و پس از آن فرمودند به آمریکا اعتماد نکنید که این امر یک رویکرد است.

وزیر سابق امور خارجه عنوان کرد: ایران با آمریکا قرارداد احداث راکتور هسته‌ای و برای مبادله سوخت پیش از انقلاب تعهداتی منعقد کرد که آمریکا آنان را نادیده گرفت لذا این کشور قابل اعتماد نیست.

وی با بیان اینکه جریان باطل در مقابل حق‌طلبی هیچ اقدامی نمی‌تواند انجام دهد گفت: دانش‌آموزان همراه با دانشجویان پیرو خط امام(ره) در سالیان طولانی مبارزه در آخرین ۱۳ آبان اوج انقلاب اسلامی، همراهی خود را در لبیک به نظام و امام خود قهرمانانه به نمایش گذاشتند و در ۱۳ آبان ۵۸ خوی استکباری آمریکا با ادعای رهبری جهان و امنیت فرعونی این قدرت جهانی به زیر کشیده شد.

۱۳ آبان پاسخی به توطئه و خیانت آمریکا بود

متکی با اشاره به اقدام تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در سپیده دم پیروزی انقلاب اسلامی ایران گفت: با توجه به اسناد لانه جاسوسی و اظهارات این کشور یک لحظه آمریکایی‌ها از توطئه و خیانت برای براندازی نظام نوپای جمهوری اسلامی دست برنداشتند لذا ۱۳ آبان ۵۸ پاسخی به سلسله این اقدامات و ماهیت استکباری آمریکا در حمایت از طاغوت و برای براندازی نظام جمهوری اسلامی بود.

وی افزود: موجودیت آمریکا با از بین بردن حقوق شهروندان،  بومیان و سرخ پوستان آمریکایی از آغاز ظالمانه بود و استراتژی این کشور در تمامی سال‌های گذشته رهبری دنیا را در تعامل با دیگران تعریف شده است.

وزیر سابق امور خارجه تاکید کرد: مجموعه کارکردهای آمریکا در روابط بین‌المللی فهرستی بلند از تعاملات یکجانبه گرایانه مبتنی بر استاندارد دوگانه، مشروعیت بخشیدن به هرگونه ابزار برای رسیدن به اهداف خود، استفاده از سلاح‌های غیر متعارف، کشتار جمعی و میکروبی، هدایت بانک جهانی، خروجی‌های مذاکرات و تدوین کنواسیون ها مطابق با میل خود است.

متکی افزود: آمریکا پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بر قلب تک قطبی بودن جهان می‌کوبد و کنوانسیون‌های مختلف بین‌المللی را با اهدافی خاص تدوین می‌کند و در نقطه‌ای به راحتی از آن خارج می شود و همچنین تاریخ طولانی دخالت در کشورهای دیگر و انجام کودتا در سرنگونی نظام‌هایی که مطلوب خودشان نیست از شیلی تا ایران و طراحی یک نظامی که آمریکا همه‌کاره آن باشد،  خوی استکباری این کشور را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه امام خمینی(ره) دشمن‌شناسی را در برخورد با رویکردهای مستکبرانه به صورت دقیق به ما می شناساند و مقام معظم رهبری آن را تبیین می‌کند گفت: ما در متن مبارزه بین حق و باطل هستیم و پیامبران و امامان معصوم و امام و رهبر ما مسیر را بر ما روشن کردند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.