کرمان با تاریخ پرفراز و نشیب، سابقه تمدنی و فرهنگ غنی و اقلیم های متفاوت، سرزمینی بس شگفت و پر از جاذبه است که نوشته ها ی زیادی در وصف این دیار کهن نوشته شده  است، تا خوانندگان با سیمای این سرزمین کهن و پر برکت آشنا شوند.

گرچه در دوره معاصر تصویر غالبا مخدوش از استان کرمان و مردمان نجیب در اذهان شکل گرفته است، اما طبع و تالیف چنین آثاری به طور یقین پنجره ای زیبا و واقعی به روی چشم علاقه مندان و خوانندگان باز می کند.

سید محمد علی گلابزاده نویسنده و مدیر فعلی مرکز کرمان شناسی در تهیه و تدوین کتاب کرمان در آیینه گردشگری با استفاده از تحقیق و پژوهش های بیش از ۴۰ ساله خود سعی کرده تصویر نسبتا جامعی از  استان کرمان پیش روی خوانندگان خود بگذارد.

نویسنده در مقدمه کتاب و شناخت سرزمین کرمان چنین آورده است: تا هر کجا در کوچه های تاریخ پیش می رویم، چهره کرمان را روشن و پرفروغ می بینیم به ویژه در زمینه فرهنگی، سازندگی، اقتصادو تولید و تجارت، یعنی همان مقوله هایی که موجب شد تا این سرزمین دیار کریمان و کارمان یعنی خطه مردمانی پرکار، سازنده و غیور لقب گیرد.

مطالب کتاب در هفت فصل به موضوعاتی از قبیل جغرافیا و چشم انداز کرمان، میراث فرهنگی و آثار باستانی و تاریخی، مفاخر و مشاهیر، فرهنگ، آداب و رسوم، طبیع و مناطق گردشگری، جاذبه های علمی، فرهنگی، هنری و غیره و اقتصاد، تولید، صنعت و اشتغال می پردازد.

دسته بندی مناسب مطالب، انتقال اطلاعات کامل و مختصربه مخاطب، ارائه تصویر روشن از استان، تنوع موضوعات و مباحث جهت شناخت بهتر استان کرمان در کنار کیفیت بالای کاغذ و چاپ این کتاب را در رده اثار ارزشمند کرمان شناسی قرار می دهد.

مهمترین نقطه قوت کتاب کرمان در آیینه گردشگری انتخاب و استفاده  از تصاویر مناسب و با کیفیتی است که کمتر دیده شده اند و خواننده را به صورت بصری نیز با این استان شگفت انگیز آشنا می کند.

چاپ دهم کتاب کرمان در آینه گردشگری توسط انتشارات ولی و با همکاری مرکز کرمان شناسی با شمارگان سه هزار جلد در سال ۹۳ منتشر شده است و مطالعه آن برای عموم بویژه دوستداران و علاقه مندان دیار کریمان توصیه می شود.

۷۴۳۷ / ۵۰۵۴

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.