اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، محمدجواد فدائی روز یکشنبه در دیدار با نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان افزود: می کنیم با وجود تحریم ها وظایفی که بر عهده مان است را انجام دهیم و برنامه های توسعه ای خود را با سرعت لازم و براساس پیش بینی های انجام شده، دنبال می کنیم.
وی ادامه داد: وظیفه انسانی و اخلاقی خود می دانیم در هر شرایطی و به هر میزان که امکانات وجود داشته باشد، موضوع مهاجران را مدیریت کنیم تا زندگی در کشور و استان ما برای آنها سخت نگذرد.
استاندار کرمان اظهارداشت: جمعیت قابل توجهی معادل 300 هزار نفر از مهاجران افغان در استان کرمان حضور دارند که که 10 درصد جمعیت این استان را شامل می شود.
فدائی با بیان این مطلب که انتظار داریم که سفر نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان منجر به تصمیم گیری های مشترک برای بهبود وضعیت پناهندگان در استان شود، عنوان کرد: استان کرمان به دلیل موقعیت جغرافیایی خود، نزدیک بودن به افغانستان و قرار گرفتن در مسیر مهاجران این کشور تحت تاثیر بیشتری قرار می گیرد.
استاندار کرمان گفت: توزیع مهاجران در شهرستان های مختلف استان کرمان متفاوت است و در برخی شهرستان ها جمعیت این افراد به نحوی زیاد است که نسبت آنها از جمعیت بومی بیشتر می شود.
فدائی با بیان این مطلب که حضور مهاجران هزینه های زیادی را به استان کرمان تحمیل می کند، گفت: استان کرمان در موضوعات مختلف از جمله آموزش، بهداشت و درمان، مسائل امنیتی و اشتغال تحت تاثیر این مهاجران قرار می گیرد.
وی با اشاره به لزوم توسعه همکاری های مشترک و نزدیک با نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان برای جذب اعتبارات بیشتر در این حوزه تاکید کرد و ادامه داد: متاسفانه میزان کمک های کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان نسبت به هزینه های انجام شده، بسیار اندک است و به عنوان نمونه سالانه 180 میلیارد تومان هزینه برای آموزش مهاجران در استان کرمان انجام می شود اما تنها یک مدرسه از سوی کمیساریا ساخته شده است.
سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان نیز در این دیدار گفت: استان کرمان علاوه بر بزرگی و وسعت خود و همسایگی با سیستان و بلوچستان و هرمزگان، محل عبور کاروان های زیادی از مهاجران است.
محمدصادق بصیری ادامه داد: در استان های هرمزگان و سیستان و بلوچستان حضور اتباع بیگانه ممنوع است و این موضوع در برخی از شهرستان های استان کرمان آزاد است و زمینه برای قاچاق انسان را فراهم کرده است.
وی با اشاره به اینکه حدود چهارهزار و 200 کیلومترمربع کویر در استان کرمان وجود دارد که وسعت آن معادل چهار برابر کشور لبنان است، تاکید کرد: این کویر محل مناسبی برای عبور کاروان های مختلف قاچاق است و برای حفظ کویر نیاز به پایش تصویری و حلقه اپتیکی است.
سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان بیان کرد: باید اطراف این کویر را برای کارهای اقتصادی از جمله ورزش و اسکان آماده کنیم تا تهدید را به فرصت تبدیل کنیم.
بصیری گفت: کاروان های انسانی که از افغانستان وارد کرمان می شوند، این استان را به عنوان محل عبور انتخاب می کنند و بسیاری از آنها غیرمجاز هستند و جاده ها و شهرها را ناامن کرده اند.
وی تاکید کرد: با تلاش های انجام شده در استان کرمان، امنیت را برای استان و کشور و در کنار آن برای کشورهای اروپایی نیز تامین می کنیم و انتظار داریم که توجه داشته باشند امنیت استان کرمان در ارتباط با اتباع خارجی رابطه مستقیمی با امنیت منطقه و سایر کشورها دارد.
سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان گفت: در بعد اجتماعی نیز بسیاری از مهاجران ساکن را اتباع غیرمجاز تشکیل می دهند و باید برای آنها تصمیمات مقتضی اتخاذ شود.
بصیری با بیان این مطلب که آنالیز و تشخیص مهاجران مجاز و غیرمجاز نیاز به سرمایه انسانی و اعتبار بسیار زیادی دارد، گفت: تمامی مهاجران مهمان ما هستند و سعی می کنیم با بهترین شیوه با این افراد برخورد کنیم به نحوی حتی که برای اتباع غیرمجازی که دستگیر می شوند، خدماتی در حوزه های آموزش و بهداشت ارائه می شود.
7440/ 5054
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.