اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، مسعود الهامی روز پنجشنبه در نشست خبری افزود: اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات طی سه ماه گذشته 2 هزار و 669 روستا را پس از انجام آزمایش شبکه نسل چهارم از اپراتورها تحول گرفته است و پیمانکار طی ماههای آینده مابقی روستاها را تحویل خواهد داد.
وی اظهار داشت: از آغاز دولت تدبیر و امید با وجود تمامی زیرساخت های ارتباطات و شبکه های دسترسی توانستیم جهشی قابل توجه در بهره برداری از سرویس های فناوری اطلاعات استان رقم بزنیم.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان با اشاره به هدف گیری در بخش زیرساخت ها و شبکه های دسترسی گفت: از ابتدای دولت تدبیر ظرفیت پهنه های باند ورودی 48.5 درصد و در پهنای باند بهره برداری شده 180 برابر رشد داشتیم.
وی عنوان کرد: یکهزار و 404 روستا که تاکنون هیچ ارتباطی نداشته توسط آخرین تکنولوژی اپراتور های وب Hi Web تلفن ثابت دریافت کردند و این اپراتور آماده واگذاری امتیاز به دیگر متقاضیان روستاها است.
الهامی افزود: از مجموع بیش از پنج هزار و 100 روستای استان، 70 درصد این روستاها تحت پوشش اینترنت پرسرعت و بیش از 50 درصد اینترنت نسل چهارم بهره مند شده اند.
وی با بیان اینکه تمامی شهرهای کرمان اینک از اینترنت پرسرعت بهره مند هستند گفت: تعداد یکهزار و 28 روستا تا پایان امسال اینترنت نسل چهارم دریافت خواهند کرد.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان تاکید کرد: اطلاع رسانی رسانه ها موجب استفاده مردم از اینترنت پر سرعت می شود زیرا برخی روستاها پس از 6 ماه راه اندازی، همچنان اطلاعی از این امر ندارند.
وی ادامه داد: 733 مودم رایگان به خانه های بهداشت و مساجد تحویل داده است اما از آن بهره برداری نمی شود.
**رومینگ 80 درصد کرمان برقرار شده است
الهامی اضافه کرد: رومینگ اتفاق بزرگی در حوزه ارتباطات بود که با همت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان کرمان اتفاق افتاد و اینک رومینگ 80 درصد استان کرمان اینک برقرار شده است.
وی گفت: راه اندازی رومینگ تلفن همراه درخواست مردم بوده است و در قالب این طرح مشترکان می توانند در قالب رومینگ با استفاده از زیرساخت های اپراتورهای دیگر، سرویس دریافت کنند.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان بیان کرد: در سفر آذرماه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، پس از زلزله هجدک راور، احداث 88 ایستگاه جدید مصوب شد و تاکنون 32 ایستگاه تمامی محل های دارای راه و برق فعال شده اند.
وی افزود: این ایستگاه ها به 76 روستا سرویس می دهند که تاکنون هیچ ارتباطی نداشتند.
الهامی عنوان کرد: 88 خودپرداز پست بانک از محل ارتباطات اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات در روستاهای محروم استان کرمان احداث کردیم و این روستاها از نوین ترین خدمات بانکداری الکترونیکی بهره مند شدند.
**376 کیلومتر فیبر نوری جدید در کرمان راه اندازی می شود
وی اضافه کرد: فیبر نوری پروژه بسیار مهمی برای حرکت بر لبه تکنولوژی است و بخش بزرگی از سایت های ما در استان زیرساخت اصلی فیبر ندارند و علت آن مربوط به 10 سال گذشته است.
الهامی گفت: 376 کیلومتر فیبر نوری جدید از محل اعتبارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان کرمان با پیمانکاری مخابرات بین سایت های اپراتورها اجرا می شود که از جاده های استان عبور می کند و به روستاها ختم می شود.
وی ادامه داد: اکنون دستورالعمل راه اندازی این پروژه ابلاغ شده و با پیگیری های مستمر فیبر نوری توسط مخابرات تامین و این پروژه به زودی آغاز به کار می کند.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان یادآورشد: تامین پهنای باند از طریق فیبر نوری به ازای هر 10 درصد ضریب نفوذ پهنای باند، یک دهم درصد به جی دی پی(تولید ناخالص داخلی) استان کرمان افزوده می شود و تمامی کسب و کارهای نوپا حول محور IT فعالیت می کنند.
**80درصد از شبکه ملی اطلاعات ایجاد شده است
وی تاکید کرد: زیرساخت اصلی فضای مجازی، شبکه ملی اطلاعات است و بیش از 80 درصد شبکه ملی اطلاعات طی 18 ماه اخیر طبق سیاست های مقام معظم رهبری ایجاد شده است و تا پایان امسال به دستور وزیر 20 درصد مابقی تکمیل می شود و جشن بهره برداری 99 درصدی شبکه ملی اطلاعات را خواهیم گرفت.
الهامی اظهار داشت: شبکه ملی اطلاعات دارای زیرساخت، لایه خدمات و لایه محتوا است و لایه های زیرساخت به وزارت ارتباطات محول شده و لایه های خدمات و محتوا به دستگاه های دیگر مربوط است.
وی افزود: با همکاری متولیان از جمله اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دانشگاهیان شبکه ملی اطلاعات که دستورالعمل مقام معظم رهبری بوده به صورت کامل اجرایی خواهد شد.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان گفت: با حمایت معاون امور عمرانی استاندار سایت باغ شاهزاده ماهان توسط همراه اول یک ماه پیش از عید نوروز 98 احداث شده است و تا یک ماه آینده نسل چهارم این مکان تاریخی تامین می شود.
وی تصریح کرد: با مواضع شهرداری در دراز مدت توسعه بخش ict در استان کرمان متضرر خواهد شد زیرا تحت عوارض سنگین شهرداری قرار می گیرد.
الهامی افزود: احداث برخی ایستگاه های برای اپراتورها جذابیت و صرفه مالی ندارد و در این زمینه عوارض کرمان بیش از 10 برابر دیگر استان ها تعریف شده است.
7420/ 5054
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.