نایب رئیس مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه در اولین نشست شورای سیاست‌گذاری تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی عنوان کرد: در ابتدای انقلاب از نظر مبانی نظری و تئوری کمبود داشتیم اما با وجود مشکلات متعدد اشتیاق به عمل و کار در آن زمان بسیار زیاد بود؛ هرچه جلوتر آمدیم مبانی نظری زیاد شد اما عمل ما همتراز جلو نرفت.

عبدالرضا مصری با بیان اینکه در ادامه تبدیل به تولیدکننده مبانی نظری شدیم، گفت: بسیاری از جلسات در چارچوب ها و مبانی نظری محدود می شود در حالی که اگر از انبوه این مبانی بکاهیم و چند کار عملیاتی را انجام دهیم، تاثیر بسیار بیشتری خواهد داشت.

مصری از ستاد بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در استان کرمانشاه خواست که یک یا ۲ کار موثر را در دستور عملی کردن بگذارد و پیشتاز این شیوه در کشور شود تا سایر استان‌ها هم به سوی عملی کردن اهداف بیانیه گام دوم قدم بردارند.

پیگیری بیانیه گام دوم وظیفه همه مسوُولان است

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه نیز در این نشست با اشاره به محورهای بیانیه گام دوم انقلاب گفت: همه فرمایشات رهبر معظم انقلاب به ویژه این بیانیه، کارشناسی و تحقیق شده است بنابراین همه ما باید به عنوان دستورالعمل و وظیفه آن را پیگیری و عملیاتی کنیم.

آیت الله مصطفی علما با اشاره به خدمات گسترده انقلاب اسلامی در چهار دهه گذشته گفت: بسیاری ها از جوانان و نوجوانان از دستاوردهای انقلاب اطلاع کافی ندارند و نمی دانند چه گام هایی در این مدت برداشته شده است که این موضوع باید تبیین و برای نسلهای کنونی و آینده روشن شود.

او یکی از خدمات بزرگ در سالهای اخیر را بازسازی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه و بیش از ۳۰ هزار خانه تخریبی دانست و در عین حال گفت: هیچ خدمت و اقدامی بدون ایراد و اشکال نیست.

استاندار کرمانشاه هم در ادامه این نشست با بیان اینکه بیانیه گام دوم یک راهبرد اساسی برای چهل سال آینده کشور است، گفت: در این بیانیه چالش های حوزه های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تبیین شده و در این راهبرد امکان اجرا با نقش آفرینی مردم و مسئولین مشخص شده است.

هوشنگ بازوند با بیان اینکه ما مدیران نسل انقلاب باید آرام آرام مدیریت کشور را تحویل جوانان بدهیم، گفت: در بیانیه گام دوم انقلاب ٤١ بار از کلمه جوانان استفاده شده است و به یقین این ظرفیت دارای بصیرت، می تواند در مسیر تعالی و پیشرفت نقش آفرینی کنند.

او به لزوم معرفی دستاوردهای چهار دهه انقلاب در جامعه اشاره کرد و یادآور شد: در این دوران پیشرفت های چشمگیری در حوزه های مختلف به دست آمده که نیاز هست به شکلی صحیح به آیندگان معرفی شود و  غفلت های صورت گرفته به ویژه در بخش آسیب های اجتماعی نیز تشریح شود.

در آماده سازی نسل جوان غفلت شده است

همچنین سردار محمدنظر عظیمی، فرمانده قرارگاه نجف اشرف سپاه با اشاره به فرهنگ جهاد و شهادت و نقش آن در رویدادهای چهار دهه اخیر گفت: ملت قهرمان ایران در صحنه های مختلف به کرات نقش آفرینی کرده اند اما آنچنان که باید این فرهنگ ایثار و شهادت تبیین و استفاده نشده است.

به اعتقاد او در تربیت و آماده کردن نسل جوان برای تحویل گرفتن مسئولیت ها غفلت هایی شده است که باید برای رفع آنها توجه و اقدامات کافی صورت بگیرد.

انتصاب درست یعنی کاهش نیمی از فسادها

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمانشاه از دیگر سخنرانان این نشست بود که پرداختن به موضوع فساد و تلاش برای کاهش آن را یکی از وظایف ستاد بیانیه گام دوم دانست.

به گفته بهمن مرادی فر، وقتی می خواهیم گام دوم انقلاب را به نسل جدید و بعدی بسپاریم باید زمینه‌ها و بسترهای آن مناسب، شفاف و پاک باشد تا مدیران نسل بعدی بتوانند در این بستر شفاف تجربه آموزی کنند در غیر این صورت گام دوم به مخاطره خواهد افتاد.

مرادی فر تاکید کرد: اگر مدیران در انتصابات خود به طهارت اقتصادی افراد منصوب شده توجه کنند، نیمی از فسادها کاهش می یابد.

او اظهار داشت: اگر تنها بر اعتقادات و رعایت آن تمرکز کنیم و دنبال بستن گریزگاه های قانونی نرویم تکرار فساد محتمل است؛ در این راستا کشورهای پیشرفته رخنه های اطلاعاتی را با کمک مردم می بندند.

معاون دادگستری استان کرمانشاه اضافه کرد: طرح دیده بانان پیشگیری در قوه قضاییه هم با همین هدف آغاز شده و تاکنون ۹۰ هزار نیروی مردمی در کشور و چهار هزار نفر در استان در آن عضو شده‌اند و اطلاعات و گزارش های خود را از فسادهای موجود به دستگاه قضایی گزارش می‌کنند و ما نیز گزارش‌های دریافتی را به سازمان‌های مرتبط ارسال و نتیجه را پیگیری می کنیم.

محمدمهدی خدایی، استاد دانشگاه رازی کرمانشاه هم تاکید داشت که بیش از تمرکز بر روی مفاهیم و چارچوب های نظری باید به سمت اقدامات و خدمات عملیاتی رفت.

او پیشنهاد داد که همه اعضای شورای بیانیه گام دوم چند مشکل و دغدغه اصلی را که مورد قبول همه اعضا قرار دارد، در دستور کار قرار دهند و در یک زمان بندی مناسب این مشکلات استان را رفع کنند.

تولید علم ما منجر به رفاه جامعه نشده است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هم در این نشست با اشاره به اهمیت استقلال و خودکفایی در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی از ساخت مواد اولیه ۶ دارو در استان خبر داد و گفت: تاکنون مجوز تولید ۲ دارو گرفته شده و تا پایان سال هم مجوز تولید چهار داروی دیگر دریافت می شود.

محمودرضا مرادی افزود: با وجود اینکه در تولید علم در رتبه خوبی قرار داریم اما از نظر تولید ثروت اکنون در رتبه ۹۴ دنیا هستیم یعنی تولید علم ما منجر به رفاه جامعه نشده است بنابراین باید بر روی فناوری ها کار کنیم.

از همه گرایش های سیاسی دعوت شود

جعفر همتی، مشاور عالی استاندار کرمانشاه نیز با بیان اینکه نباید فعالیت شورای سیاست‌گذاری بیانیه گام دوم سیاسی شود، درخواست کرد: همه صاحبنظران با هر سلیقه و گرایش سیاسی برای حضور در این شورا دعوت شوند.

او همچنین پیشنهاد داد که یک کارگروه برای بررسی نقاط ضعف ۴۰ ساله انقلاب تشکیل شود و از احزاب، گروه ها و سمن‌های مختلف برای ارائه دیدگاه های خود دعوت شود.

هدف گذاری برای ستاد بیانیه گام دوم و تعیین زمان برای تحقق این اهداف نیز پیشنهاد حجت الاسلام حسینی مقدم، نماینده ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه بود.

همچنین رئیس ستاد هماهنگی و برنامه ریزی گام دوم انقلاب در استان کرمانشاه در این جلسه با تشریح اقدام های صورت گرفته برای ایجاد ساختار و تعریف اهداف و گام های عملی این ستاد گفت: بهره‌گیری از ظرفیت ادارات و سازمان‌های دولتی و خصوصی و محوریت دادن به جوانان متعهد و متخصص از اهداف اصلی ستاد است.

علیرضا شهرستانی، در ادامه ساختار پیشنهادی ستاد بیانیه گام دوم، دستورالعمل ها و کارگروه های پیشنهادی و ستادهای شهرستانی را تشریح کرد.

اعتلای علم و پژوهش و جهاد علمی، ارتقای معنویت و اخلاق و تقویت شعور معنوی و وجدان اخلاقی در جامعه، دستیابی به اقتصاد دانش محور در استان، توزیع عدالت محور و مصرف به اندازه، عدالت گستری و مبارزه با فساد به معنای واقعی کلمه هر گونه فساد اقتصادی، اخلاقی و سیاسی در جامعه، صیانت از استقلال ملی و آزادی اجتماعی و به رسمیت شناختن حق اندیشیدن، تصمیم گیری و عمل کردن برای همه افراد جامعه، پاسداشت عزت ملی در روابط خارجی و مرزبندی با دشمن، نهادینه سازی سبک زندگی اسلامی و مقابله با زیان های بی جبران اخلاقی، اقتصادی، دینی و سیاسی فرهنگ زندگی از اهداف شورای سیاست‌گذاری تبیین بیانیه گام دوم انقلاب استان کرمانشاه است که شهرستانی به آنها اشاره کرد. 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.