به گزارش خبرنگار ایرنا، هوشنگ بازوند سه شنبه شب در جلسه ستاد اربعین استان کرمانشاه در محل فرمانداری قصرشیرین، افزود: موکب های بنیاد مستضعفان، ارتش و سپاه از ۲ روز گذشته فعال هستند و بقیه موکب های مربوط به سایر نهادها هم از فردا فعالیت خود را شروع می کنند.

وی اظهار داشت: کمپ های اسکان سپاه و جمعیت هلال احمر نیز کار اسکان زائران را انجام می دهند و در صورت افزایش تعداد زوار ظرفیت کمپ های اسکان افزایش خواهد یافت.
استاندار کرمانشاه گفت: پیش بینی های لازم برای افزایش تعداد زائران در قصرشیرین انجام شده و خدمات لازم به آن ها ارائه خواهد شد.
بازوندبا بیان اینکه خدمات رسانی به زوار تا نقطه صفر مرز خسروی مطلوب است، افزود: به منظور ارائه خدمات بهتر در آنسوی مرز خسروی و در منذریه عراق امروز جلساتی با مسئولان عراقی برگزار و توافق های خوبی حاصل شد.
وی اضافه کرد: فردا ۵۰ دستگاه اتوبوس کار  انتقال زوار از پارکینگ ها تا سه راهی نصرآباد و از این سه راهی تا پایانه مرزی خسروی را انجام می دهند و ۱۰۰ دستگاه اتوبوس دیگر برای انتقال زوار در منذریه عراق مستقر می شوند.
او گفت: هیچ خودروی شخصی از سه راهی نصرآباد به سمت پایانه مرزی خسروی عبور نخواهد کرد.
وی همچنین از افزایش تعداد کاربران گیت های گذرنامه خبر داد و گفت :فردا ۴۰ کاربر در خسروی مستقر و در صورت نیاز این تعداد افزایش پیدا می کنند.
وی گفت: زائران بعد از خروج از مرز خسروی با هماهنگی های صورت گرفته به منطقه جدید الشط (حسینیه) در نزدیکی بغداد منتقل و از آنجا به کربلای معلا اعزام خواهند شد.
فرماندار قصرشیرین هم در این جلسه گفت: امروز نزدیک به هفت هزار زائر از مرز خسروی به سمت عراق عبور کردند.
مرادعلی تاتار افزود: تمهیدات لازم برای انتقال روان زوار به سمت بغداد اندیشیده شده و از بغداد تا کربلا با اعلام آمادگی طرف عراقی هر ساعت می توانند ۶ هزار نفر را از بغداد به کربلا انتقال دهند.
وی کرایه هر نفر از سمت خسروی به منطقه جدیدالشط بغداد را ۸۰ هزار تومان عنوان کرد و گفت: پول رایج ریال برای طرف عراقی قابل قبول است.
هماهنگی برای تقویت سیستم های سرمایشی پایانه خسروی، نصب سایه بان، کنترل مسیر تردد زوار، استقرار اکیپ های بهداشت و درمان، جمع آوری به موقع زباله های مسیر و هماهنگی برای تردد پرسنل دستگاهای خدمات رسان در مرز  از دیگر موارد مطرح شده در این نشست بود.
عزیمت زائران اربعین حسینی از مرز رسمی خسروی روز پنجشنبه ۱۱ مهرماه به درخواست مسئولان عراقی متوقف و از صبح دیروز (دوشنبه پانزدهم مهرماه) از سرگرفته شد.
امسال چهار مرز خسروی، مهران، چذابه و شلمچه برای تردد زائران اربعین حسینی باز است.
مرز خسروی به عنوان نزدیکترین مسیر عبور زوار عتبات‌ عالیات به عراق پس از سال‌ها انتظار ۱۵ شهریور امسال با حضور وزرای کشور ایران و عراق بازگشایی شد، به همین علت مسئولان استان تمام تلاش خود را برای میزبانی هرچه بهتر از زوار به کار گرفته‌اند.
مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد، عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.
براساس اعلام ستاد اربعین کشور، خدمات‌دهی به زائران در قالب موکب‌ها در داخل کشور از ۱۳ تا ۳۰ مهرماه و در داخل عراق از ۱۶ تا ۲۷ مهر برنامه‌ریزی شده است.
شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.     
قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.     
مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.
۸۰۶۶/۳۰۱۲                         

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.