به گزارش خبرنگار ایرنا؛ کارخانه قند بیستون ۴۸ سال قبل در شهر تاریخی بیستون در ۳۰ کیلومتری شرق شهر کرمانشاه ساخته شد و امروز به دلیل مشکلات مالی و فرسودگی خط تولید، قند تولید نمی‌کند و تنها محصول تولیدی آن شکر است.

راه‌اندازی مجدد خط تولید قند با ۱۵ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری

مدیرعامل کارخانه قند بیستون استان کرمانشاه دوشنبه شب خبرنگاران را به دفتر خود دعوت کرد و در نشستی خبری گفت که این کارخانه تنها نام قند را با خود به یدک می‌کشد اما امروز واحد تولید قند کله آن تعطیل است و تولیدی در آن انجام نمی‌شود.

محسن علی‌حسینی افزود: خط تولید قندکله نیاز به بازسازی و نوسازی دارد و برای این اقدام ۱۵ میلیارد تومان اعتبار لازم داریم که از مسئولان استان درخواست کرده‌ایم در قالب تسهیلات آن را به ما اختصاص دهند.

وی با بیان اینکه از سال گذشته تاکنون این موضوع را بارها در قالب نامه نگاری، مصاحبه مطبوعاتی و حضور در جلسات و نشست ها به مسئولان استان کرمانشاه اعلام کرده ایم، گفت: تاکنون نتیجه ای نگرفته ایم و امیدواریم از طریق رسانه ها به نتیجه برسیم.

او توضیح داد که با راه اندازی خط تولید قند کله در کارخانه قند بیستون برای ۱۵۰ نفر دیگر اشتغال جدید ایجاد می شود.

او همچنین گفت: در صورت حمایت و پرداخت تسهیلات در مدت سه ماه می توانیم خط تولید قند کله این کارخانه را راه اندازی و تولید را شروع کنیم.

چغندر نیست تعداد کارگران را کاهش دادیم

مدیرعامل کارخانه قند بیستون استان کرمانشاه در ادامه این نشست خبری تولید چغندرقند در استان کرمانشاه در سال گذشته را نزدیک به ۶۵۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: به دلایل مختلف از جمله سیل و تمایل نداشتن کشاورزان به کشت، تولیدی این محصول امسال به نصف کاهش یافته و این موضوع بر میزان تولید و فعالیت کارخانه قند بیستون نیز تاثیر گذاشته است.

علی‌حسینی با بیان اینکه سال گذشته ۲۶۰ هزار در کشت بهاره و ۸۸ هزار تن در کشت پاییزه چغندرقند خریداری و با آن شکر تولید کردیم، افزود: امسال سهمیه کارخانه قند بیستون تنها ۱۳۰ هزار تن چغندر قند است که این کاهش میزان سهمیه، میزان تولید را نیز کاهش می دهد.

وی با بیان اینکه در هر دوره حداکثر تا ۵۰۰ نفر اشتغالزایی داریم، گفت: امسال به دلیل کاهش تولید چغندر قند مجبور شدیم ۸۰ نفر از نیروها را کم کنیم.

 او از مسئولان خواست با برنامه ریزی دقیق و اصولی در کشاورزان برای تولید محصولات مهمی مانند چغندر قند ایجاد انگیزه کنند.

وی با بیان اینکه نداشتن انگیزه در میان چغندرکاران در سال گذشته موجب شد آنها به تولید گوجه فرنگی روی بیاورند، افزود: سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی و شورای اقتصاد برای تعیین نرخ خرید تضمینی چغندرقند، باعث شد که کشاورزان در سال زراعی گذشته به جای کشت این محصول اقدام به کشت گوجه فرنگی و سایر صیفی‌ها کنند که این امر سبب شد تا در سال جاری با کمبود چغندرقند و تولید بیش‌ از اندازه گوجه‌ فرنگی روبه‌رو باشیم. 

واردات شکر به ضرر تولیدکنندگان

او به واردات یک میلیون تن شکر به کشور نیز انتقاد کرد و گفت: اگر نصف یارانه‌ واردات شکر با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومان به تولید این محصول اختصاص می‌یافت برای کنترل قیمت نیازی به واردات بیش از یک میلیون تن شکر نداشته‌ایم.

او به طلب حدود ۱۳ میلیارد تومانی کارخانه قند بیستون از دولت به عنوان یارانه اشاره کرد و گفت: مسئولان در حالی از پرداخت این طلب شانه خالی می کنند که از طرف دیگر یک میلیون تن شکر را به صورت نقد از هند خریداری و وارد کشور کرده اند. 

به گزارش ایرنا؛ کارخانه قند بیستون در سال ۱۳۴۰ توسط متخصصان آلمانی ساخته شده و اکثر وسایل مورد استفاده برای صنعت قندسازی و ماشین‌آلات و دستگاه‌های کارخانه متعلق به شرکت سالز گیتر آلمان است.

تاریخ مونتاژ و اولین بهره‌برداری کارخانه قند بیستون سال ۱۳۴۲ است که ظرفیت اسمی اولیه آن یک هزار تن چغندر در شبانه‌روز بوده و ظرفیت اسمی کنونی آن ۲ هزار تن چغندر در شبانه‌روز، که قابل توسعه به بیش از سه هزار تن در شبانه روز است.

استان کرمانشاه ۹۴۶ هزار و ۸۷۱ هکتار زمین کشاورزی آبی و دیم دارد که سالانه بیش از چهار میلیون و ۶۰۰ هزار تن محصولات کشاورزی از آن برداشت می‌شود.
از مجموع اراضی کشاورزی استان، سالانه حدود ۱۱ هزار هکتار به کشت چغندرقند اختصاص داده می‌شود که در این سطح، حدود ۹۰ هزار تن محصول برداشت می‌شود.

در استان کرمانشاه ۲ کارخانه قند بیستون و اسلام آباد غرب فعال است.

براساس اعلام مسئولان استان، مجوز ساخت ۲ کارخانه قند جدید در کنگاور و صحنه نیز صادر شده است.

مرکز آمار ایران در تازه ترین گزارش، نرخ بیکاری استان کرمانشاه در تابستان امسال را ۱۴.۲ درصد اعلام کرده که از میانگین کشور (۱۰.۵ درصد) ۳.۷ درصد بیشتر است.

براساس این آمار، نرخ بیکاری کرمانشاه در تابستان سال گذشته ۱۶.۶ درصد بوده که در بهار امسال به ۱۴.۸ درصد و تابستان به ۱۴.۲ رسیده است که این آمار نشان می دهد که نرخ بیکاری استان روند کاهشی به خود گرفته است.

۳۰۳۳/‏۸۰۶۶

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.