به گزارش خبرنگار ایرنا؛ پرویز ایده پور روز شنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: مرز شوشمی ۷۰ ساله است به صورت بازارچه موقت (غیر رسمی) بین ۲ کشور ایران و عراق شناخته می شد اما به لطف سال ها تلاش و پیگیری مسئولان، هفته گذشته در هیات دولت مرز رسمی یا مجاز برای صادرات و واردات معرفی شد.

ایده پور در ادامه امکان مسافرت از مرز شوشمی را یکی از مهم ترین ویژگی های رسمی شدن آن برای مردم منطقه با توجه به نسبت ها آنها دانست و بیان داشت: مجاز شدن این مرز حاصل سفر رییس جمهوری به عراق و سفر وزیر امور خارجه به اقلیم کردستان است که بر سر آن توافق شد.

او استقرار اداره گذرنامه را یکی از الزامات ارتقاء جایگاه مرز شوشمی برای تسهیل تردد افراد دانست و گفت: پس از ابلاغ اجرایی این مصوبه به استان و ادارات مربوطه بسیاری از محدودیت تجارت از بازارچه فعلی شوشمی برداشته می شود و پیله وری، صادرات و واردات آن رونق بیشتری می گیرد.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد با رسمی شدن بازارچه شوشمی بسیاری از زیر ساخت ها و شرایط گمرکی آن نیز ایجاد شود. 

امسال بیش از ۱۳ میلیون دلار از بازارچه شوشمی صادرات شده است

ناظر گمرکات استان و مدیرکل گمرک کرمانشاه گفت: در چهار ماه سپری شده از سال جاری ۱۳ میلیون و ۶۱۷ هزار و ۳۶ دلار کالا به وزن ۸۶ هزار و ۲۵۸ تن از گمرک بازارچه مرزی شوشمی شهرستان پاوه صادر شد.

خلیل حیدری افزود: این میزان کالای صادر شده در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از حیث ارزش ۱۲ درصد و از لحاظ وزن ۵۱ درصد کاهش داشته است.

مرز شوشمی در بخش مرزی نوسود از توابع شهرستان پاوه واقع شده است. این بخش با بیش از ۱۰ هزار نفر جمعیت دارای ۲ بازارچه مرزی است.

استان کرمانشاه ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد و اکنون پنج مرز و بازارچه رسمی در این استان فعال است. 

۸۰۶۶/۳۲۰۹

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.