مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی از تحصیل 39 هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه های ایران خبرداد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، عبدالحمید علیزاده در حاشیه افتتاح دفتر امور کنسولی دانشجویان خارجی در دانشگاه رازی کرمانشاه اظهار کرد: از این تعداد 28 هزار نفر در دانشگاه های دولتی، سه هزار نفر در دانشگاه های علوم پزشکی و هشت هزار نفر هم در دانشگاه های آزاد مشغول به تحصیل هستند. 
وی تصریح کرد: در شرایط تحریمی که امروز در آن قرار داریم، نظام آموزش عالی باید تمام روزنه های مهم را برای تعاملات بین المللی حفظ کند. 
مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم با تاکید براینکه حوزه علمی و تعاملات بین المللی حوزه ای تحریم‌ناپذیر است، عنوان کرد: نیروی انسانی و اساتید همانند کالا نیستند که تحریم شوند، لذا کشورهای دنیا این مقوله را مورد توجه جدی قرار داده اند. 
وی همچنین بابیان اینکه وزارت علوم آموزش فراملی را در اولویت فعالیت های خود قرار داده، گفت: اگر بخواهیم وارد مقوله تقویت دیپلماسی علمی شویم، باید آموزش های ما فرا ملی باشد. 
علیزاده در ادامه به پیامدهای مثبت حضور دانشجویان خارجی در کشور اشاره کرد و افزود: تربیت سفیران علمی و فرهنگی و شکوفایی اقتصادی آموزش عالی از جمله این پیامدها است که باید با روش درست در این مسیر قرار بگیریم.  
وی اظهار کرد: براساس تجربه های موفق دیگر کشورها وجود سند ملی و عزم ملی شاخص های مهمی هستند که به قرارگیری در این مسیر به ما کمک می کنند. 
مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم تصریح کرد: درصورتی که سند ملی و عزم ملی داشته باشیم می توانیم درآمد خالص کشور از راه تربیت دانشجوی خارجی بالا ببریم. 
وی تاکید کرد: همچنین اگر می خواهیم سفیر فرهنگی تربیت کنیم باید دانشجویان خارجی را به دل اجتماع خود ببریم تا با مردم رفت و آمد داشته باشند. 
علیزاده با بیان اینکه درحال حاضر سالانه 500 دانشجوی خارجی بورسیه از دانشگاه های ایران فارغ التحصیل می شوند، اعلام کرد: پیش بینی می کنیم براساس برنامه ریزی ها دانشجویان بورسیه و غیربورسیه به سالی دو هزار نفر افزایش یابد. 
وی در بخش دیگری از سخنانش گرایش دانشگاه های ایران به سمت ارائه خدمات آنلاین به دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل را مثبت ارزیابی کرد و گفت: همچنین در تلاشیم به موازات موسسات اعزام دانشجو به خارج، نسبت به ساماندهی موسسات جذب دانشجو هم اقدام کنیم. 
مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم در ادامه اظهار کرد: سابقا دوره انتظار اخذ صلاحیت عمومی دانشجویان متقاضی تحصیل در ایران حدود 45 روز بود که آن را به 15 روز کاهش دادیم. همچنین صدور ویزای تحصیلی این دانشجویان هم حدود پنج روز انجام خواهد گرفت.
انتهای پیام
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.