اخبار مرتبط

ابراهیم هاشمی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: موزه مردم شناسی خانه کُرد یکی از زیباترین و منحصر بفردترین آثار تاریخی کردستان است و پیش بینی می شود تا پایان تعطیلات نوروزی تعداد بازدید کنندگان از این موزه افزایش یابد.
وی اظهار کرد: این موزه یکی از جاذبه هایی است که معرفی کننده و نمایش دهنده فرهنگ و آداب و رسوم مناطق کُردنشین ایران، در استان کردستان است و در شهر سنندج قرار دارد.
وی با اشاره به وجود آثار مختلف مربوط به فرهنگ و آداب و رسوم مردم کردستان در این موزه، از هموطنان برای سفر به کردستان و بازدید از این اثر تاریخی و جاذبه فرهنگی دعوت کرد.
عمارت خانه کُرد یکی از بزرگترین عمارت های اعیانی شهر سنندج است، ساخت این عمارت در دوره صفویه آغاز و در دوره های قاجار و پهلوی تکمیل شده است.
الگوی معماری مسکونی در خانه‌ های اصفهان و تهران و بویژه در ابنیه مسکونی دوره قاجار کاملا به چشم می‌ خورد.
موزه مردم‌شناسی مناطق کردنشین یا خانه کُرد، بزرگترین موزه مردم‌ شناسی مربوط به یک قوم در ایران است که دارای ارزش های ویژه معماری از لحاظ آجرکاری، گچبری و اروسی سازی است .
خانه کرد شامل، نگارخانه و حیات ورودی، حمام، غرفه‌ های زندگی شهری، مکتب خانه، قلاب بافی، زیورآلات، بخش کشاورزی، مشاغل و فنون، بخش اسناد و عکس‌ های تاریخی، اتاق خان، بخش پوشاک، غرفه شکار، غرفه صنایع دستی، غرفه بخش مطبخ زندگی روستایی، کتابخانه و مرکز اسناد است.
حمام این عمارت زیباترین حمام خصوصی در بین حمام های سنندج است و دارای ستون‌ های سنگی حجاری شده و تزیینات آهک بری و کاشی کاری است.
عمارت آصف سنندج در سال ۱۳۷۵ به شماره ۱۸۲۲ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌ است.
7352/
**خبرنگار: شیوا اردلان منش
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.